Grand Seiko ve Kinetic Modelleri Hakkinda Bilgi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Grand Seiko ve Kinetic Modelleri Hakkinda Bilgi

Mesaj Khan » 13 May 2016, 07:52

erenedip yazdı:
Nethiustr yazdı:Grand seikolarin çok çeşidi var, bunlardan ikisini anlatacağım...

1) Spring Drive
Spring drive kısmen mekanik saat, ama quartzin zaman tutmasını ele almıştır, kinetige biraz benzer, isim biraz daha cancanli :) favorim değil...

2) Otomatik Hi-Beat
Bu modeller genelde diğer otomatiklerden farklı olarak 1 saat için 21600 değil de 36000 vuruş yapar, bu da saatin zaman tutmasını (zaman hassasiyetini) oldukça yüksek tutar.
Örnek vermek gerekirse 21600 de bir saniye için 6 vuruş yapar. 36000 (hi beat) olanlar ise 1 saniye için 10 vuruş yapmaktadır.

Bu şu demek oluyor. Herhangi bir fiziksel sebepten dolayı (sallama, hareketsizlik, çarpma vb) bu vuruşlar etkilendiğinde, 36000 vuruşlu bir mekanizma 10da 1 etkilenirken 21600 vuruşlu bir saat 6 da 1 oranında bir sapma gösterir.

Karışık olaylar bunlar, umarım anlatabilmişimdir, bu kadar üstadın olduğu bir yerde nacizane klavyemi kullandığım için kusura bakmayın. :)

God is good.

cok tesekkurler bu guzel bilgiler icin. ben de ayni sekilde hi beat olmayanlar icin yuksek butceler neden odenir mevzusundayim:)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ödenmemeli :)

God is good.
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj ggerenimo » 16 May 2016, 23:42

Nethiustr yazdı:
erenedip yazdı:
Nethiustr yazdı:Grand seikolarin çok çeşidi var, bunlardan ikisini anlatacağım...

1) Spring Drive
Spring drive kısmen mekanik saat, ama quartzin zaman tutmasını ele almıştır, kinetige biraz benzer, isim biraz daha cancanli :) favorim değil...

2) Otomatik Hi-Beat
Bu modeller genelde diğer otomatiklerden farklı olarak 1 saat için 21600 değil de 36000 vuruş yapar, bu da saatin zaman tutmasını (zaman hassasiyetini) oldukça yüksek tutar.
Örnek vermek gerekirse 21600 de bir saniye için 6 vuruş yapar. 36000 (hi beat) olanlar ise 1 saniye için 10 vuruş yapmaktadır.

Bu şu demek oluyor. Herhangi bir fiziksel sebepten dolayı (sallama, hareketsizlik, çarpma vb) bu vuruşlar etkilendiğinde, 36000 vuruşlu bir mekanizma 10da 1 etkilenirken 21600 vuruşlu bir saat 6 da 1 oranında bir sapma gösterir.

Karışık olaylar bunlar, umarım anlatabilmişimdir, bu kadar üstadın olduğu bir yerde nacizane klavyemi kullandığım için kusura bakmayın. :)

God is good.

cok tesekkurler bu guzel bilgiler icin. ben de ayni sekilde hi beat olmayanlar icin yuksek butceler neden odenir mevzusundayim:)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ödenmemeli :)

God is good.

10 yıldır kullandığım seiko kinetik hiç bir problem yok ve hala saniye sekmeden çaşıyor pil ve kinetik süper
Kullanıcı avatarı
ggerenimo

Mesaj Hasanahmet » 02 Eki 2016, 00:02

seikonun temel prensibi geniş halk kitlelerine,ulaşabilmek. bundan dolayı grand seiko gibi müthiş bir saat te fiyatı düşürmek için olabilir. fakat gs lerde ben kinetic görmedim,türkiyede pek bilinen bir model deyil .ama çok iyi bir saat olduğunu ve bir çok isviçre saatinden,daha iyi olduğunu biliyorum.
Kullanıcı avatarı
Hasanahmet

Mesaj Bg17 » 02 Eki 2016, 01:04

Mesela su anda spring drive benim daha cok ilgimi cekiyor.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj Baran » 02 Eki 2016, 08:13

Bu arada dün Sinan ile abt saatteydik,graand seiko ananta seiko kafadan %50 indirim yapıyorlar bilginiz olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Baran

Mesaj safakan » 04 Eki 2016, 01:05

merhaba arkadaşlar, öncelikle doğru başlığa mı soruyorum emin olamadım. bir kusur işliyorsak da affola :) kinetic saatler ilgimi çekince
seiko snp023 kinetic saati 01.12.15 tarihinde almıştım. Saati ayarladıktan sonra bir kaç gün bekletip salladığımda kendisini olması gerektiği gibi otomatik güncellemişti. uzun zamandır-neredeyse 1 yıldır-saati kullanmadım. kutusunu açtığımda tarihin güncel olmadığını fark ettim. salladığımda da kendisini güncelleyemedi. benim ayar yapmam gerekti. başlarda 2 saniyede 1 atarken biraz daha sallayınca şimdilik normale döndü. Acaba saatin kendini otomatik olarak güncelleyememesi uzun süredir saati kullanmadığım için normal midir? bildiğim kadarıyla tarihi güncel tutması ve kinetik kazandığında da saati otomatik olarak güncellemesi gerekirdi. Yoksa içindeki pilin değişmesi mi gerekir?
Kullanıcı avatarı
safakan

Mesaj sedir » 04 Eki 2016, 05:57

SpringDrive, mekanik bir saat. Kuartz kristali, saatin yaptığı hatayı düzeltmek için "kontrolör" olarak kullanıyor. Bu da zor bir iş ve 30 yıl kadar süren bir çalışmanın ürünü.
Arama kısmına Spring Drive derseniz birçok bilgi çıkıyor. Ben size örnek olarak Bond'un verdiği bir videoyu vermiş olayım.

viewtopic.php?f=64&t=550&p=5524&hilit=spring+drive#p5524

Benzer soruyu yıllar önce ben sorduğumda yanılmıyorsam Thevenin'in veya Clk'nın güzel bir cevabı vardı. Cevabı unutmadım verenden de af dileyerek buraya yazayım. Cevap şunun gibi bir şeydi ve beni tatmin etmişti: Otomatik saat bir ressam, kuartz saat bir fotoğraf makinesi gibidir, ikisi de manzarayı kağıda geçirir. SpringDrive'da ise, ressamın arkasında durup, onun yaptığı resmi anında düzelten bir fotoğraf makinesi vardır.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Önceki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 67 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners