4R36 Mekanizmaya Ait Sapma Bilgilerim

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

4R36 Mekanizmaya Ait Sapma Bilgilerim

Mesaj gumusdolar » 17 Nis 2016, 14:35

Merhabalar,

Farklı bir başlık altında yazdığım incelememin içeriğinin sapma konularına önem veren saat severlere ulaşıp ulaşmama kaygısı beni 4R36 mekanizma sapmaya ait sapma süreli adında yeni bir konu açmaya yöneltti. Amacım otomatik saat kullanmak isteyip sapma konusunda kafasında soru işareti olan kişilere kendi tecrübelerim doğrultusunda bilgi vermek. Bu benim ilk konum olacak ve Sürç-i lisan ettiysem affola...

Kendimi bildim bileli saat kullanırım ve kullandığım tüm saatler ya Quartz yada Kinetic oldu. Foruma sadece saat incelemelerini takip etmek için üye olmuştum ve bu süre zarfında insanların otomatik saatlere karşı olan sevgilerini gördükten sonra acaba bende otomatik saat kullanabilir miyim diye düşünmeye başladım. Forumda herkes başlangıç olarak Seiko 5 öneriyordu sanırım bir bildikleri vardır dedim ve SEIKO SRP625J ile ben de otomatik saat kullananlar kervanına katıldım. Aslında bu konuya yazmaya başlamamın asıl sebebi de bundan sonra başladı. Dakiklik benim için çok önemli. Sapma konusunu saplantılı denecek kadar takip ederim ama nereye baksam nerede bu konuda bilgi arasam açıkçası beni tatmin eden bir veri ile karşılaşmadım. Bende bu nedenle SEIKO SRP 625J modelinin kalbinde yer alan 4R36 mekanizmaya ait sapma sürelerini tam 4 ay boyunca her gün kaydettim. Bu süreleri yazmadan önce şunu belirtmek isterim ki ofis ortamında çalışıyorum ve işim masa başı olduğundan yaklaşık 7 saatim işte oturarak geçiyor. Belki bu işi benim gibi amatör değilde uzman olarak takip eden arkadaşlar bir değerlendirme yapmak isterlerse bu durum sonuçlar için bir fikir verebilir.

Son bir ay boyunca yaptığım ölçümlerde saat 30 günün 19 günü -3 sn, 8 günü -2 sn, 2 günü -4 sn ve sadece 1 günü -8 sn sapma yaptı.

4 ay toplamında 2 defa 0(Sıfır) sn sapma ile karşılaşmamın yanında hiç bir zaman +1 sn dahi + yönde sapma gerçekleşmedi.

Belirtmek istediğim son bir hususta saat sürekli kolda kalırsa ortalama -7 sn günde sapma yapıyor. Bu süreye uyku dahil fakat ben uyumadan önce saatimi koldan çıkarıyorum işte burada şöyle bir durum ortaya çıkıyor, saat vidalı şeffaf kapağın üzerine gelecek şekilde bırakılırsa ileri gitmeye başlıyor buda yaklaşık 8 saatte +5 sn gibi bir süre, diğer tüm konumlarda örneğin tepe altta kalacak şekilde yada tam tersi pozisyonlarda bırakılırsa - yönde sapma gösteriyor. Belirttiğim süreler bu şekilde ölçülmüş olup her ne kadar dakiklik benim için çok önemli olsa da otomatik saat bende alışkanlık oldu. Çalışan mekanizmayı izlemek yada sesini duymak benim için inanın büyük bir zevk.

Otomatik saat kullanmak konusunda kararsız kalan yada her ne şekilde olursa olsun erteleyen varsa kendi Naçizane fikrim bu zevkten mahrum kalmayın.

Yazdıklarımı sabırla okuyan ya da uzun bulup okumayan herkese teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
gumusdolar

Re: 4R36 Mekanizmaya Ait Sapma Bilgilerim

Mesaj kilimanjaro » 17 Nis 2016, 14:55

Teşekkürler bilgiler için.Ancak birşeyi anlayamadım.Vidalı şeffah kapağın üzeine gelecek şekilde bırakmak ? yani şeffah kapak zemine mi temas edecek ?
Ne kadar farklı olursa olsun, sana ait olmayana tenezzül etme , ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme

Ernesto Che GUEVARA
Kullanıcı avatarı
kilimanjaro

Mesaj gumusdolar » 17 Nis 2016, 15:31

kilimanjaro yazdı:Teşekkürler bilgiler için.Ancak birşeyi anlayamadım.Vidalı şeffah kapağın üzeine gelecek şekilde bırakmak ? yani şeffah kapak zemine mi temas edecek ?

Evet, Saat kolda durduğu şekli ile bir masanın üzerine bırakılırsa + yönde sapma göstermektedir.
Kullanıcı avatarı
gumusdolar

Mesaj maiii » 21 Nis 2016, 00:12

Faydalı bir inceleme. Bende merak ediyordum 4r36 yı
Kullanıcı avatarı
maiii

Mesaj poko » 23 Ara 2017, 21:43

ben de 4r36 mekanizmalı sarz005 modelini kullanıyorum. sizin kadar dakik ayrıntılı takip etmedim ancak ayda ortalama -5 dakika sapma oluyor.
youtube'da bir regülasyon videosu görmüştüm bunun için, mekanizmanın vuruş seslerinden bph değerini çıkartan ve ona karşılık gelen sapmayı (+-s/gün) gösteren bir android uygulamasını çalıştırarak 21600'u yakalayacak şekilde ayar vidasını oynatıyordu.
benim uğraşmaya gözüm yemediği için öylece kullanmaya devam ediyorum ama düşünürseniz uygulamanın adı "wildspectra mobile" gibi bir şeydi.
Kullanıcı avatarı
poko

Mesaj KaraSinek » 31 Oca 2018, 17:41

4r36 için verdiğiniz detaylı ölçümleri için teşekkür ederim merak ettiğim bir konuydu.
ayrıca wildspectra mekanik manyaklığı için gerekli bir uygulamaymış. onun için de teşekkürler.
https://www.instagram.com/karasinek666/
Kullanıcı avatarı
KaraSinek

Mesaj MrJingles » 21 Mar 2018, 13:10

4R36 mekanizmalar için iyi şeyler duymadım. Sizler ne düşünüyorsunuz? Alabiliyorsanız 6R mekanizmalı bir ürün alın 4R mekanizmalar genelde çöp sayılıyor diye yazanları gördüm. Siz ne düşünüyorsunuz? Tam da SRP555J alacakken alıp almamak konusunda şüpheye düştüm.
Gerçek bir saat enerjisini pilden ve ışıktan değil sahibinden alır.
Kullanıcı avatarı
MrJingles

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 31 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners