Su Geçirmezlik Meselesi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Su Geçirmezlik Meselesi

Mesaj r2d2 » 12 Nis 2016, 00:05

Öncelikle forumda epeyi aradım, ancak bu konuyu bulamadım. Bir ben mi buna kafayı taktım bilemiyorum ama beni aydınlatırsanız sevinirim.

Forumdaki bütün kullanıcılar saatlerin mekanizmalarıyla, zaman tutmasıyla yakından ilgili, hatta saplantıya varacak kadar obsesif insanlar var (ki bu gayet anlaşılır birşey, ben de bunlardan bir tanesiyim).

Sorum şu, saatlerimizin üzerinde yazan water resistance değerleri neden gerçekçi değil? Örneğin üzerinde water resistance 3 atm yazan bir saatten ben 3 atm basınca kadar su geçirmemesini beklerim, yani 20 m derinliğe kadar. 1 atm zaten deniz seviyesi, yaklaşık her 10 m de 1 atm basınç artacağından 20 m derinliğe kadar suya dirençli olması gerekir saatin. (hatam varsa düzeltin ancak tek yıldız dalgıç olduğumu belirteyim).

Şimdi, aşağıdaki tabloyu wikipedia dan aldım:

https://en.wikipedia.org/wiki/Water_Resistant_mark

Resim

Bu tabloya göre, üzerinde 3 atm, hadi onu geçtim 5 atm, hadi onu da geçtim 10 atm!! yazan bir saat dahi dalış için uygun değil. 20 atm (200m demiş ama 190m dir o muhtemelen) yazan saat ise skin diving (tüpsüz dalış) için uygun sadece. Yani ben saatin üzerinde yazan basınca denk gelen derinliğe güvenle dalamayacak mıyım? LLD de 30 bar diyor, ben LLD den 290m ye kadar su geçirmezlik beklemekte haksız mıyım? üzerinde 3 atm yazan saatle duşa girsem ve saatin içine su kaçsa saati geri verip paramı isteyemez miyim? Göz göre göre dolandırılıyor muyum acaba :shock: :D
Kullanıcı avatarı
r2d2

Su geçirmezlik meselesi

Mesaj Thevenin » 12 Nis 2016, 07:00

Bu tablodaki " dus alinabilir, cimilebilir " vesaire gibi siniflamalar " ISO 6425 - Diver's watches " standardina uyan saatler icin gecerli degil.

En basit ornek Suunto. WR-30m degeri ISO 6425'e gore. Yukaridaki " cimme tablosu" na gore yagmurda ancak giderli gozukmesine karsin 10 metreye kadar dalis derinligi olcuyor, 30 metreye kadar cesitli derinliklerde cekilmis fotograflari da var forumlarda :D

Uzerinde sadece " water resistant " bulunduran saatler en iyi ihtimalle ISO 2281 standardinda.

6425 saglayan saatlerin bir yerinde WR ile birlikte " Diver's ", " Diver's Watch", " Professional " gibi ibareler var, veya Rolex var :D

Verilen baglantida da gorulebilecegi gibi test kosullari oldukca farkli.

Bir kisim saat de bezel ve alakali isaretcileri olmadigi icin veya yelkovani akrebinden cok farkli olmadigi icin 6425 aday adayi bile olamiyor; ornegin kapali arka kapakli Submersible gami haricinde Panerai. Bu gibi durumlarda " ezelden beri diver ", " e Bonati de yapmaz oyle sey zaten (!) " benzeri soylemlerle rahata cikilabilir :D

" Legend Diver " da " Diver " degilse Hayek Jr'in burnuna su kacsin zaten :D
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Re: Su geçirmezlik meselesi

Mesaj Baran » 12 Nis 2016, 07:24

Panpa benim rallici cocuğun arka kapağında Dalga işareti 50m\165Ft yazıyor şimdi bununla havuza girsem paspaslar ıslanırmı :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Baran

Su geçirmezlik meselesi

Mesaj Thevenin » 12 Nis 2016, 13:58

:D Yenilerinde de 100m yaziyor da bir Gran Turismo'nun su altinda off-road ne isi olabilir, stay on the road :D
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj Star » 12 Nis 2016, 18:08

:champ: Masa başı diverları için sorun olmaz :)
Do something instead of killing Time. Because Time is killing you !!!
*Paulo Coelho*
Kullanıcı avatarı
Star

Mesaj mturann » 13 Nis 2016, 08:54

Star yazdı::champ: Masa başı diverları için sorun olmaz :)

:)
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj bengisaat » 17 Nis 2016, 17:14

Baran yazdı:Panpa benim rallici cocuğun arka kapağında Dalga işareti 50m\165Ft yazıyor şimdi bununla havuza girsem paspaslar ıslanırmı :)

Güneşte çabuk kurur :D
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Re: Su Geçirmezlik mMeselesi

Mesaj Baran » 17 Nis 2016, 17:21

:) :)

Kullanıcı avatarı
Baran

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners