Omega Cal. 8400 vs Rolex Cal. 3130

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Omega Cal. 8400 vs Rolex Cal. 3130

Mesaj Cct » 06 Mar 2016, 01:32

Archimed yazdı:Ben aradan parantez açarak bir şey sorayım: Tag Heuer Caliber 5 ve Caliber 1887 hakkında ne düşünüyorsunuz? Tag Heuer marka ve his anlamında bana göre Omega'nın arkasında kalsa da; mekanizma kalitesi ve ürün tasarımı, kalitesi vs göz önüne alındığında iyi bir pozisyonda olduğunu ve bu yolda devam edildiği sürece önünün daha da açık olacağını düşünüyorum.

Caliber 5 bildiğiniz ETA 2824-2.

Caliber 1887 ise Seiko'nun 6S37 mekanizması temel alınarak üretilmiş bir mekanizma..

Caliber 5'i yani ETA 2824-2'yi 250USD'lık saatlerde bile bulabilirsiniz fakat 6S37 Seiko'nun en özel modellerinde kullanılan/kullanılmış kendi kategorisinin en iyilerinden kabul edilebilecek mekanizmalardandır.
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj mertk » 06 Mar 2016, 15:04

Forumun eski yazılarını okurken;

>>Modern60 adlı üyemizin bir yazısına denk geldim;

Rolex'in de, Breguet'in de pandül yayını Eta tarafından üretildğini söylüyordu.

O zaman bizim inhouse bütün parçalar markanın kendi çatısı altında üretiliyor dediğimiz ürünler ne oluyor ?

Omega da, Rolex de kalibreleri %100 inhouse olarak nitelendiriyor??
IVAN BEBEK BİR GÜN TÜRKİYE'YE YOLUN DÜŞECEK!!!
Kullanıcı avatarı
mertk

Mesaj Clk » 06 Mar 2016, 15:22

Rolex ETA'dan gecmiste aliyordu anlaminda söylenmis bir cümle bu.

Omega, Brequet v.s. hala parcalarinin büyük bir kismini Swatch Group bünyesinde bulunan kardes sirketlerinden tedarik ediyor.

Pandül yayini üreten sirket sayisi zaten bir elin parmaklarini gecmez. Saat firmasi olarakta benim bildigim kadari ile sadece Rolex ve Nomos yay üretiyor.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Omega Cal. 8400 vs Rolex Cal. 3130

Mesaj Thevenin » 06 Mar 2016, 16:03

Clk yazdı: sadece Rolex ve Nomos yay üretiyor.

Bunyesinde uretebilenlere ilave, Seiko (SII), Patek Philippe, A. Lange & Söhne, H. Moser & Cie (PE AG)

Bazi egzotik tavsanlar da olasi ilave.

Raketa gibi bazi Rus saatleri de donem donem tamamen kendi uretimleri.
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj Clk » 06 Mar 2016, 20:08

Seiko Japon diye yazmamistim. H. Moser & Cie'yi bilmiyordum. P.P. ve ALS'yi atlamisim.

Ekleme / düzeltme icin tesekkürler :champ: :thumbup:
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj mertk » 06 Mar 2016, 21:25

Inhouse diye nitelendirmemiz için tüm parçaların kendi bünyesi altında üretilmesi gerekmiyor mu?

Hadi Swatch grup markalarını geçtim kendi çatısı olmuş oluyor gözüküyor sonuçta, bazı parçalar için yardım alınıyor olabilir.

Ama mesela breitling inhouse 01 calibresi çıktı, bu markada şimdi o zaman pandül yayını kendisi üretmiyor??

Veya Glashütte için ne demeli? Bu markalar bildiğim kadarıyla zaten eta dan birşey alamazlar, çatı altı marklarıda olmaz bu yüzden.
Kullanıcı avatarı
mertk

Mesaj Bg17 » 06 Mar 2016, 21:38

mertk yazdı:Inhouse diye nitelendirmemiz için tüm parçaların kendi bünyesi altında üretilmesi gerekmiyor mu?

Hadi Swatch grup markalarını geçtim kendi çatısı olmuş oluyor gözüküyor sonuçta, bazı parçalar için yardım alınıyor olabilir.

Ama mesela breitling inhouse 01 calibresi çıktı, bu markada şimdi o zaman pandül yayını kendisi üretmiyor??

Veya Glashütte için ne demeli? Bu markalar bildiğim kadarıyla zaten eta dan birşey alamazlar, çatı altı marklarıda olmaz bu yüzden.

Iste bu nedenlerle inhouse bana bisey ifade etmiyor, kimin ne urettigi bilinmiyor, tamamen gizli bilgi.

Ayrica bir de makenizma tasarimi var ki, ayri bi konu olur. Tasarimi kim yapti, kime yaptirdi, hepsi ayri hikaye. Arti olay markayi da asiyor, bir de firmalarla anlasmali free lance tasarimcilar var. a firmasi b firmasina kendi inhouse uretecegi maknizmayi tasarlamasi icin anlasma imzaliyor, b firmasi da bunu bagimsiz calisan x kisine tasere ediyor.

Sonra a firmasi yuzde 50 belki de daha fazla (degrr olarak) sini disaridan aldigi parcalarla inhouse makenizmasini uretiyor.

Kullanici da inhouse diye daha fazla bedel oduyor.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj mertk » 06 Mar 2016, 21:55

Aynen bg17 buna katılıyorum, çoğu şey belirsiz gerçekten.

Bu arada iwc pellaton kurulumu diye bir sistemde var ne bilmiyorum daha araştırmadım ama bu co-axiala benzer bir şey gibi gözüktü.
Kullanıcı avatarı
mertk

ÖncekiSonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners