İkinci El Saat Alirken Nelere Dikkat Etmeli / Tissot

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

İkinci El Saat Alirken Nelere Dikkat Etmeli / Tissot

Mesaj muuyanik » 19 Şub 2016, 00:17

Merhabalar
umarim konuyu dogru yere acmisimdir. Soyle bir bakindim en uygun burasi gorundu gozume. Istedigim bir saati sahibindende ikinci el buldum fiyati internetteki fiyatinin yarisina. Almak istiyorum ama 2. El saat alirken nelere dikkat etmem gerektigini bilmiyorum. 2. El saat alirken nelere dikkat etmeliyim?
Kullanıcı avatarı
muuyanik

Re: Ikinci el saat alirken nelere dikkat etmeli

Mesaj zavarra » 19 Şub 2016, 01:04

Fiyatini uygun buldugunuzu farzederek yaziyorum;

1) Kasa ve camda çizik durumu(kasada kilcal cizikler makul karsilanabilir)
2) Kutu, sertifika, (özellikle imitasyonu olan modeller için; omega, tag heuer, rolex vb. için olmazsa olmaz bence.alt grup tissot vb. için bunlar olmazsa da olur )
3) Kayış durumu(3-4 yillik saatlerde kayış değişmiş olabilir. Değişmis kayışta Orjinal Toka )
4) Elden görerek almak, alırken bütün fonksiyonlarını test etmek.

Saatin linkini atarsaniz sizin icin de inceleyebiliriz. Özel ya da genel farketmez
Kullanıcı avatarı
zavarra

Mesaj muuyanik » 19 Şub 2016, 01:33

Tissotun chronogralh bir modeli ilgimi cekti. Linki
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 6599/detay
Kullanıcı avatarı
muuyanik

Mesaj bengisaat » 19 Şub 2016, 02:50

Saat orijinal Tissotur Lemania 5100 tabanlı ETA C01.211 kullanılmış orijinalin bir alt kalitesidir.

Saat sorun çıkarmaz ancak tamiri bakımı mutlaka işinin ehli ustalarda yada servislerde yapılmalıdır.
Linkte aynı saatin ünlü bir firmanın bakım yapayım derken canına okuduğu ve bana ulaştırıldığı zaman tamir bakım onarımıı yaptığım modelinin paylaştım makinası ve saat hakkında genel fikir edinebilirsiniz.
https://www.facebook.com/cengiz.dede.10 ... 371&type=3
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Re: İkinci El Saat Alirken Nelere Dikkat Etmeli / Tissot

Mesaj thistle » 30 Mar 2016, 16:19

Saygıdeğer üstadlar, ben de ilk otomatik saatimi almak üzere araştırma safhasındayım. Her gün foruma girip saat dünyası hakkında birşeyler öğrenmeye gayret ediyorum. Bütçe imkanlarım dahilinde kafamdaki model Longines Hydroconquest. Gördüğüm kadarıyla forumda çokça beğenilen ve tavsiye edilen bir model bu. Benim zevkime de hitap ettiğine göre bu model sanırım doğru tercih olacak, değil mi?

Sormak istediğim asıl soru ise saat sertifikası hakkında. Saati sıfır alırsak sorun yok ama ikinci elde özellikle imitasyonu olan modeller için sertifika olmazsa olmaz deniliyor. Sertifika saatin orijinal olduğunun mutlak ispatı mıdır? Saatin sahtesini yapan bir mantık sertifikanın sahtesini yapamaz mı? Gösterilen sertifika aynı marka ve modelde başka bir saate ait olamaz mı, yani sertifika gerçek ama saat sahte olamaz mı? Sertifikanın olmaması çok ciddi bir sorun mudur? Bu sorular siz tecrübeli üstadlar için basit hatta komik bile geliyor olabilir ama benim gibi işin çömezleri için önemli. Bu konu hakkında açıklama yapabilirseniz sevinirim. Saygılar.
Kullanıcı avatarı
thistle

Mesaj o2o » 30 Mar 2016, 20:09

Thistle tecrübeli abilerim yol gösterecektir ama sizin yerinizde olsam "güvenilir satıcıdan" almaya çalışırdım. Bu forumun ikinci el bölümü gibi [emoji2]
Kullanıcı avatarı
o2o

Mesaj mertk » 31 Mar 2016, 01:30

Tissot'un link silinmiş ama eta C ile başlayan koddan tahmin edebiliyorum hangi saat olduğunu,Carson chrono ise eğer, bence görünüş olarak gayet güzel saat.

Mekanizmaya gelirsek, daha ucuza chrono imal etme düşüncesiyle oluşturulmuş model, yine bütçeye göre gayet başarılı.

Mekanizmada bazı maddeler plastikten üretilmiş, bu düşündürücü ama yinede o bütçede en iyi chrono tercihi.

Bir arkadaşım için bu saati araştırırken yabancı forumlardan okuduğuma göre günlük sapma 20 sn bulabiliyormuş, bunun için önermemiştim ona ama +/- sapmalar düşünüldüğünde bununda herkes için bir şey fark edeceğini zannetmiyorum.

Eğer model bu saat değilse veya mekanizma üzerine yazdıklarım Eta C ile başlayan saatlerde plastik madde kullanılmadıysa bu yazdıklarımı dikkate almayın,sonuçta Lemania'da da plastik maddeler vardı diye hatırlıyorum.

Sizin için kafanızdaki ne ise bunun için bekleyin bence, silikon bir Oris Aquis veya eski kadranlı Hydro en iyi seçenekler gibi.
IVAN BEBEK BİR GÜN TÜRKİYE'YE YOLUN DÜŞECEK!!!
Kullanıcı avatarı
mertk

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 94 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners