Chronometer (Kronometre) / COSC Teknik Bilgi ve Söyleşi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Chronometer (Kronometre) / COSC Teknik Bilgi ve Söyleşi

Mesaj asymptote » 24 Ara 2011, 01:33

mücadeleci kusura bakma, ben de çok iyi anlatamıyorum galiba..
modern60 yazdı:Balans, regülasyon organlarındandır. Üzerine pandül yerleştirldiğinden, spiral pandül, çelik çark yada maşa çarkınıın sıkıştırdığı çekiç yada levyenin kollarının döndürülmesiyle balansın üzerindeki pandül sıkışır. Sıkışan pandül, çekiçin maşa çarkından kurtulması sebebiyle, pandül boşalır ve balans ters yüne döner. böylece saniye çarkı, sürdüğü çelik çarkın bir kere durdurulması, bir kere de serbest kalması ile adım adım ilerlemeye başlar.

aslında sorun sanırım biraz da aynı eleman için birkaç farklı ismin kullanılmasından kaynaklanıyor. burada hocamın çelik çark yada maşa çarkı dediği şey eşapman çarkı (escapement wheel). aslında maşa çarkı en doğru çeviri bence, neyse orası ayrı konu.
bu anlatım da sizi tatmin etmediyse bir gösel sunalım:
Resim
gördüğünüz gibi palletin her iki ucunda da jewel var. resimde pallet jewel diye adlandırılan jewellerin iki görevi var: maşa çarkından aldığı itkiyi iletmek ve aksi yöndeki salınım esnasında maşa çarkını tutarak alternansı (maşa çarkının adım adım ilerlemesini) sağlamak.

Aklınızda hala soru işareti kaldıysa şu konuya bakın:
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=49&t=3038#axzz1hOhkWDKc
İzlediyseniz bile bu konudaki video yu aşk ile bir daha izleyin :D

Teknik konulara meraklı sizin gibi üyelerin olması güzel; hakikatine vakıf olmadan bir eşyanın ve bir aletin gerçek kıymetinin bilinmesi mümkün değildir netekim ;)

Edit: mesajı yazdıktan sonra farkettim Cengiz ustam meseleyi vuzuha kavuşturmuş bile :)
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj bengisaat » 24 Ara 2011, 01:52

Resim
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj bengisaat » 24 Ara 2011, 01:54

Resim
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj bengisaat » 24 Ara 2011, 01:56

Üstteki resimde balans ve maşanın üstten ve yandan görünüşü yerleşimi resmedilmiş.
Alttaki resimde ise bahsedilen itme durma ve geri itme animasyonu gösterilmiştir.
:idea: Animasyonu incelerken önce oklara dikkat ederek daha sonra okları görmezden gelerek inceleyin
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj mucadeleci » 24 Ara 2011, 02:01

evrekaaaa :) çok teşekkür ederim *bengisaat :thumbup: olay kafamda tamamlanmıştır uykum kaçmıştı ki imdada yetiştiniz. zaten kafamda gücün zemberek yayı tarafından üretilerek tulumba çarkı ile diğer çarklara aktarıldığına dair hiçbir soru işareti kalmamıştı fakat sizin anlattığınız kısımda takılmıştım gücün arşak ile maşa arasındaki değiş tokuşu kısmını çözememiştim şimdi tamamlandı sanırım. çok iyi anlattınız, sanal kütüphaneden damlayan ilim deryası damlacıkları içinde ayrıca teşekkürler :) süper 2 grafik :thumbup:

o kadar mesudum ki... :lol:

*asymptote size de ayrıca teşekkürler grafik çok hoş ve açıklayıcı, videoyu belki 15 kere izledim, tavsiyeniz üzerine tekrar izledim :) "escapement wheel" in farklı adlandırılmasının kafamı karıştırdığıda ayrıca doğru bir tespit, ama çözüldü çok şükür ;)
dediğiniz gibi ne seversek hakikatine vakıf olmak en kıymetlisi. misal bir sandık dolusu mücevher bulsanız sandığın içindeki mi kıymetli sandık mı? bir kafeste kuş görseniz kafes mi kıymetlidir kuş mu? bir insan görseniz kalıbına mı bakarsınız kalbine mi? buradan çıkışla saatlerin kalbine bakmaya çalışıyorum :)
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj asymptote » 24 Ara 2011, 02:09

mucadeleci yazdı: misal bir sandık dolusu mücevher bulsanız sandığın içindeki mi kıymetli sandık mı? bir kafeste kuş görseniz kafes mi kıymetlidir kuş mu? bir insan görseniz kalıbına mı bakarsınız kalbine mi? buradan çıkışla saatlerin kalbine bakmaya çalışıyorum :)

çok iyi yapıyorsunuz, forum isminizin de hakkını veriyorsunuz böylelikle sizi tebrik ediyorum :thumbup:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj bengisaat » 24 Ara 2011, 02:12

Hafta sonları bir saatçinin yanında zaman geçirmenizi öneririrm size,Sistemi anlamaya çalışan,ve çözmeden içi rahat etmeyen saatçi sayısı o kadar azaldı ki sektörde sizin gibilere çok ihtiyaç var ;)
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj mucadeleci » 24 Ara 2011, 02:28

*bengisaat ve *asymptote her ikinizede ayrı ayrı teşekkür ederim. mekanik detayları öğrenmenin insana verdiği keyif ile bu mecrada da mücadeleye devam diyorum. :) :thumbup:

*bengisaat tavsiyenizi değerlendirmek için fırsat kolluyorum...
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 38 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners