Chronometer (Kronometre) / COSC Teknik Bilgi ve Söyleşi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Chronometer (Kronometre) / COSC Teknik Bilgi ve Söyleşi

Mesaj Modern60 » 01 Oca 2012, 19:14

Merhaba fsinan. Longines swatch group un kurucu üyelerinde olduğu için makineleri etadır.Topgrade denilen seviyedeki makineleri zaten uzun zamandan beri kullanmaktadır. Kalibre bir makinenin düzenek sistemi ya da çapı demektir. Sizin demek isdediğiniz galiba hassas ayarlama. Bu ayar bence saatin alımından en erken 8 ay sonrasında yapılmalıdır. Bir dakika günde kazanç yada kayıp, makinede daha ciddi bir sorun anlamına da gelebilir. Servise götürülüp ciddi bir kontrolden geçirilse daha iyi olur. Çünkü günümüzde kronometer olmayan standart regülasyon yapılmış saat makineleri bir günde maksimum 10 saniye ileri, 8 saniye geri kalacak kadar ince ayar edilir. Bu da bir dakikalık farkı 6 günde yapması demektir. Servise götürüldüğünde "maşa sisteminde bir sorun olabilir" diye tembihlemek daha doğru olur. Yoksa ustalar hemen tornavidayı alıp ayar yapmaya çalışırlar. Bu sebeple ince ayar daha da beter bir duruma gelir hatta merkez çarkların zedelenmesine kadar gidebilir.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj mucadeleci » 01 Oca 2012, 19:20

hocam aklıma bir soru takıldı, bundan 100-200 sene önce bir saatin sapma payını neye göre hesaplıyorlardı referansları ne oluyordu. bugün işimiz kolay t.v., radyo, internet v.s. elimizin altında fakat o gün için bu durumun çözümü nasıl oluyordu ?
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj Modern60 » 01 Oca 2012, 19:31

Son yüz seneden elektrikli ve daha sonra atom saati referans alınmıştır. Ama iki yüzyıl kadar önce(kronometrinin başlangıcı ve isochroninin keşfi) vibrograflar, atılan adımlardaki tik ve takların algılanmasıyla yatay kağıt üzerinde kalemle çizilen eğrinin grafiklerindeki sapmalardan düzeltme yapılırdı bildiğim kadarıyla. Bu gün vibrograflar 1/100 saniyeye kadar elektronik olarak ayar yapmakta kullanılabiliyorlar. Soru çok güzel olduğundan ciddi bir araştırma ile doğrulamakta fayda var.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj mucadeleci » 01 Oca 2012, 19:42

teşekkür ederim *modern60, titreşimi kağıda çıktı alıyor söylediğiniz cihaz ama yinede küçücük çarklardan kaleme aktarılması da yine ilginç, cengiz ustanın tavsiyesi çok doğruydu, benim bir saat atölyesinde vakit geçirmem şart yoksa Horoloji ilmini anlayamayacağım zaten çözmek şöyle dursun başlangıç seviyesinde neyin ne olduğuna vakıf olsam rahat edeceğim :)
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj Modern60 » 01 Oca 2012, 23:34

Elbette bir atölyede vakit geçirmeniz uygun olur mücadeleci ama bu gün için sorduğunuz sorunun cevabı çok açık. Vibrograf denilen alet 200 yıldır görev yapmakta. Şimdilerde elektrikli ve çok hassas alıcısı ise mikrofon ve titireşim algılama kapasitesine sahip. Ama 200 yıl kadar önce isochronism daha çok yeni bir kavramdı ve vibrograf icat edilmişti. Alıcısı tamamen titreşimleri kalemle çizerek göstermekteydi. Tıpkı sismik yazıcılar gibi. Dediğim gibi yine de daha ciddi araştırma yapılırsa dediğim doğrulanır. Yanlışsa da hep beraber bir şeyi daha öğrenmiş oluruz. İlk vibrograflardan bir tane La-Chaux de Fonds da müzede görmüştüm. Tarihini kesin veremiyorum ama 19yyıl başları gibiydi hatırladığım kadarıyla. Yani 1800 lerin başlarında.Zaten ilk marine kronometer de o zaman üretilmişti.Daha önceleri kronometri henüz yoktu. Zamanı yaklaşık takip edebilen saatler vardı.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj mucadeleci » 02 Oca 2012, 23:30

*modern60 bilgiler için çok teşekkür ederim.
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj Modern60 » 03 Oca 2012, 01:06

Ben teşekkür ederim. Umarım az olsa da faydan dokunumuştur.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj AboveTheRim » 23 Şub 2012, 03:21

Modern60 yada yakından tanıma fırsatı bulanlar için sanırım "Alan" abi çok teşekkürler paylaşımlar için.

Drk ve Clk'nın sordukları detaycı sorularsa bir görüş sahibi olmamda epey faydası oldu.

2 Video paylaşmışsınız.2'side harika özellikle 1.'si çok basit neyi ne olduğunu anlatıyor 2.'si Mücadeleci'nin paylaştığıysa genel bir toparlamamı ve kafamı karıştıran oscillating weight ve bağlantı parçalarını anlamamı sağladı.Özetle mekanik saati sayenizde bende anladım:)

Lakin Modern60 neden bilmiyorum ingilizce terimleri,şekillerde de görünce çok net anlarken Türkçe terimlerde kopuyordum bazen :? Yani kafam komple karıştığı zamanlar oldu.Alışma meselesi sanırım.

Sizlere 2-3 ay önce Seiko bir saati sorarak katılmıştım saolsun Bengisaat bilgilendirmişti.Aldım Seikoyu :D Rolex,Iwc,Glashütte tabi bunlar çok farklı bizim kinetiklerden.Tahminen 2-3 sene içerisinde ilk kutu açılışımı yaparım.

Ama önceden söylediğim gibi mekanizma konusunda bilgisizken Rolex almak gerçekten çok yavan dururdu heralde bende.O yüzden (umarım isim doğrudur) Alan abi eyw :D
Mutluluk başarıya, başarı ise zamanı değerlendirmeye bağlıdır.
Kullanıcı avatarı
AboveTheRim

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 40 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners