Quartz Saatler Hakkında Yorum

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Quartz Saatler Hakkında Yorum

Mesaj fsinan » 20 Ara 2016, 22:14

Kuartz kristali müthiş birşey, inanılmaz bir olay. Birisi hareket enerjisini birtakım kurulmuş yaylardan, birisi quartz kristalinden alıyor. Biri diğerine göre daha duygusal, manidar, kutsal falan değil. Plastik aksamının çok olması ya da ucuz olması da birşeyi değiştirmez. Hepsi güzel, hepsi değerli.

Quartz saatlerim de var, mekanik de. Hiç ayırmam. Hepsi nefis benim gözümde.
"Money has no owners, has spenders". -Omar
Kullanıcı avatarı
fsinan

Mesaj foottwo » 31 Ara 2016, 13:32

Quartz saatin mekanizmasini otomatik ya da hand wind mekanizma ile degistirmek mumkun mudur?

:)

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk
"Baş eğmedik edâniye ikbâl ü câh için.."
Kullanıcı avatarı
foottwo

Mesaj neperliva » 12 Oca 2017, 18:22

Ben bu forumda quartz saatlerin high-end'leri ile de ilgili bilgi olsun isterdimm Tasli quartz mekanizmalar da var ve hangisinin hangisinden iyi oldugu, hassasliklari, flyback vs komplikasyon ve bunu yaparkenki basarilari vs. keske bu forumda yer verilse.

Hangi quartz hangisine gore ne ustunluk ve zayiflik getiriyor bilmek hoa olurdu. :thumbup:
"Hata yapmayan kişi aslında genel olarak hiçbir şey yapmıyor demektir".
Kullanıcı avatarı
neperliva

Mesaj Mlozturk » 17 Ağu 2018, 00:15

Bu işe saati en doğru gösterme konusunda ki maharete takılarak bakarsanız zaten Quartz veya mekanik tartışmasına girmenize bile gerek yok.
Alırız hepimiz beğendiğimiz Quartz makineyi takarız kolumuza. Hatta i watch alırız Quartz saatten de iyi olur.
Burada insanların saate ne olarak baktığıdır önemli olan.
Benim için mekanik saati saat yapan sebep , ticari gemilerle denizlerde ilerleyen kaptanların paralel ve meridyenler arasında nerede olduklarını net olarak bulabilmek için , yıldızlara ve gök yüzüne bağımlı kalmadan, yaptırdıkları masa büyüklüğünde saatlerle hangi rotada ne kadar ilerlediklerini bulmaya çalışmalarıyla başlar.
Sonrasında aynı saatlerin geminin sallanması ve yerçekiminden etkilenmesinden kaynaklanan gecikmenin minimuma indirilmesi için verilen yıllar süren bir mücadelenin hikayesidir mekanik saat.
Sadece kadınların bileklerini süslerken 1. ve 2. Dünya savaşlarında pilotların ve kara askerlerinin bombardımana veya karşı saldırıya eş zamanlı başlamalarını sağlamak için verilen uğraşta o mekanizmaları bileğe sığdırma mücadelesidir mekanik saat.
Horoloji açısından zamanı mümkün olan en iyi ve en mükemmel şekilde ölçme savaşıdır.
21. Yüzyılın içinde Quartz teknolojisi bulunmuşken mekanik saatler için nedir bu enayimisiniz bu parayı verecek sorusuna muhabbeti getirmek kolay.
Ama unutmayın o saati icat edecek maddi birikimi yapan tüccarların ve teknolojiyi çağ atlatan savaşları veren askerlerin kolunda mekanik saat vardı.
Benim en sevdiğim saatlerimden birisi bulova precisionist tir. Quartz saat olacaksa öyle olmalı bir saatte 60 000 frekansta çalışabilen bir saat , ki en yakın mekanik rakibi Zenith el primero 51000 frekans, ve kronometresinde saniyenin 1000 de birine kadar ölçebiliyor.
Bu özelliklerde bir saate insan nasıl saygı duymaz ki, yalnız yukarıda anlattığım tarihe ve birikime de saygı duyulmalı. Mekaniğe o kadar para veren insanlar da ama ucuz ama pahalı o tarihin bir parçasını satın alır. Sanırım buna enayilik denmez.
Tüm bunlar sizde bir omuz silkme yaratıyorsa i watch alınız geçiniz efendim.
Saygılarımla...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Mlozturk

Mesaj CptOz » 17 Ağu 2018, 19:11

Kuvars saat de kullanan biri olarak, benim için gerçek saat içinde bir makine, işçilik olan ve insan eliyle tek tek yerleştirilmiş minicik parçalardan oluşan mekanik/otomatik saatlerdir. İlk resim moda bir saat markasının içinin resmi, ikincisi de yine İsviçre bir kuvars saatin içi ve 15 yıl sonunda kullanılmaz durumda.... sonuncu saat ise 40 yıllık otomatik bir saatin içi, eskiciden aldım ve halen tıkır tıkır çalışıyor. Tabii ki kuvars saat de kullanilabilir eğer zaman hassasiyeti olan bir iş yapıyorsanız. Amaç daha hassas bir zaman görmek ise ucuz bir casio en iyisidir bence. Moda markaların kuvars saatlerine bir ton para vermeye gerek yok. Yani sadece kasaya ve görüntüye para vermeye gerek yok. Orientin otomatikleri dururken aynı paraya kuvarsını almak bence biraz garip oluyor. Haa maksat bilekte de iyi dursun ise işportada 50 tl ye kadar çok cafcaflı saatler var. Veya daha yeni gördüm Colin's 30 tl ye baba saatler satıyor. :) ResimResimResim

Sent from my SM-C7000 using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj Pardayan » 17 Ağu 2018, 20:06

Neden Mekanik saat yerine Kuvars saat tercih etmeli :

- Kuvars saatler mekanik saatlere göre daha ucuzdur, üretimlerinin daha az emek yoğun olması nedeniyle.
- Zamanı ölçme açısından kuvars saatler mekanik saatlere göre daha hassastır.
- Kuvars saatler çok az bakım gerektirir, sadece birkaç yılda bir pilini değiştirmeniz gerekir. Otomatik saatler her 3-5 yılda bir servise ihtiyaç duyarlar.

Neden Kuvars saat yerine Mekanik saat tercih etmeli :

- Otomatik saatler yüzyıllar boyunca geliştirilen, arkasında bir tarih ve ustalık olan mekanizmalardır.
- Birçok otomatik saatin çalışırken hafifçe salınan ve hareketi görmenizi sağlayan, size zevk veren bir mekanizması vardır.
- Bir Kuvars saatin saniyesi saniyede bir kere atarken, bir Otomatik saatin saniyesi saniyede çok kez atar. Bu da size kesintisiz hoş bir süpürme hareketi olarak görünür.

İlla Kuvars veya illa Otomatik saat almalı diye bir şey yoktur. Hangi saati seçeceğiniz tamamen sizin zevkinize,istek ve ihtiyaçlarınıza kalmış.
Kullanıcı avatarı
Pardayan

Mesaj yusufdemir55 » 23 Ağu 2018, 05:02

Tercihim her zaman mekanizmalı saattir. Ancak ucuz olduğundan dolayı pillinin tercih edildiği doğru değildir. Az önce saat fiyatlarına baktım, 500 tl ye Seiko 5 otomotik saatler var. 1000 - 2000 arası yıllar yılı (evladiyelik) takacağınız otomotik Seiko'lar var.
Bura karşın 10 - 12 Bin TL ye Longines, Raymond Weil, Rado vs saatler var. Ve hatta çok pahalı pilli saatlerde var.
Benim tercihim; 15 Bin TL lik pilli saattense, 5 - 6 Yüz TL tutarında otomotik Seiko saati tercih ederim.
Y/D
Kullanıcı avatarı
yusufdemir55

Önceki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] ve 37 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners