Quartz Saatler Hakkında Yorum

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Quartz Saatler Hakkında Yorum

Mesaj Drago » 08 Oca 2012, 14:03

...
Yazdıklarınızı büyük bir zevkle okudum ve aklıma şöyle bir şey geldi...

Farzedelim ki quartz kristali çok nadir bulunan bir madde ve çok pahalı... Ancak saatlerde kullanıldığında zamanı çok hassas bir doğrulukla gösterebiliyor...

Ama bu teknoloji ile çalışan saatlerin en ucuzu 5-10 bin dolar seviyelerinden başlıyor ve bunlar büyük çoğunlukla İsviçre de üretiliyorlar...

Acaba saat dünyası nasıl şekillenirdi ...ne yöne giderdi ??

Hepinize iyi pazarlar...
Kullanıcı avatarı
Drago

Mesaj drk » 08 Oca 2012, 14:16

İşte o zaman kuartz saatler çok aranılan, beğenilen ve pahalı oyuncaklar olurdu. Mekanik saatler daha ucuzlar ve sayısı artardı :)
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj fsinan » 08 Oca 2012, 16:58

İnsanoğlu işte...

Quartz saatlerin de kıymetini bilmek lazım.
"Money has no owners, has spenders". -Omar
Kullanıcı avatarı
fsinan

Mesaj Drago » 08 Oca 2012, 18:43

Drk yazdı:İşte o zaman kuartz saatler çok aranılan, beğenilen ve pahalı oyuncaklar olurdu. Mekanik saatler daha ucuzlar ve sayısı artardı :)

Ben de öyle düşünmüştümde :lol:
Kullanıcı avatarı
Drago

Mesaj Bond » 08 Oca 2012, 19:39

Zaten bir dönem öyle idi ;) Linkte bu konu hakkında yazılmış bazı yorumlar var, ilgilenenler okuyabilir. Bende oradan alakalı bir mesajımı buraya kopyaladım.

Bir çok kişi kabul etmek istemese de yaşadığımız dünyada marka çok önemli bir değerdir. Burada kurulduğu günden beri en çok konuşulan konu saatler gibi görünüyor ama gerçekte markaları ve değerlerini konuşuyoruz. Neden Grand Seiko'ları çok beğeniyorsunuz ve sahip olmak için çıldırıyorsunuz tekrar düşünün. :) Oysa çok benzerleri Seiko 5 serilerinde mevcut. Mekanizma / komponent farklı, işçilik farklı sesleri yükselir gibi olacaktır. Elbette GS çok daha kaliteli ama bu iki seriden ürünün işçilik ve mekanizma maliyet farkının final ürün fiyatına yansımasının temelde tahmin edildiği kadar yüksek olmadığı bilinen bir gerçek, esas olay saatin exclusive bir ürün olması, Grand Seiko badge ve marka değeridir.

TAG Heuer SLR Calibre-S Mekanizma ve MAC Üzerine Söyleşi :arrow: viewtopic.php?f=62&t=4053&p=45550#p45550

Bond yazdı:Recon detaylı tanıtım ve düşüncelerini paylaştığın için teşekkürler. Burda kısa zamanda çok güzel bir ortam oluşturduk, aramıza katılman memnuniyet verici, umarım bu konu dışında da paylaşımlara katılırsın. Burda zaten quartz mekanik ayrımı yok sadece saatler var. ;)

Mantik penceresinde dusunuldugunde, calibre-s 'in tamamiyle mekanik yapida bir chrono ile esdeger karmasikliga sahip oldugunu iddia etmek zaten dogru bir yaklasim olmaz bence de. Bunu saatlerden anlayan bir adam olarak degil, teknolojiyle icli disli olan biri olarak soyleyebilirim. Nihayetinde mekanik bir aksamin metal yorgunlugu, basinc, sicaklik, direnc gibi degisen parametreler dahilinde bile kararli sonuc vermesini saglamak teknolojinin otesinde iscilik ve tecrubeyle mukemmellige ulasabilecek bir durum ancak. Sanirim cok sayida forum uyesinini mekanik saat merakinin altinda da tam olarak bu var...

Genelde burada kullanıcılar bu konuları pek konuşmuyor ama ben düşüncelerimi yazayım belki fikirlerini belirtenler olur. Yukardaki yaklaşım ve gözlemin bence super ama benim genel farkettiğim çoğunluğun bu sebepten merak duymaması yada sanal bir ilgiye sahip olması. 90'lı yıllardan itibaren yoğun bir sistematik yönlendirme ve kulaktan dolma bilgilerin etkiside yok değil. Bunun arkasında ticari bazı kaygılarında baya bir etkisi var. Rasyonel bakarsak aslında Quartz ve digital ürünler teknolojik açıdan mekanik saatlerden çok daha gelişmiş yapıdadırlar. Yukarda senin belirttiğin kriteleri sağlayan özel mekanik saatlerdeki el işçiliği tabir edebileceğimiz craftmanship yapıdaki ürünlerle otomasyon sistemli üretilen basit mekanik saatler arasında benim fikrime göre dağlar kadar fark var. Elbette her kesimden tüketicinin ulaşamayacağı seviyelerdeki bu özel yetenek, emek ve geliştirme maliyetli ürünler yerine tüketiciler psikolojik olarak bu yönde düşünmeye itilerek ve bana göre sıradan olarak adlandırabileceğim ürünlere sahip olarak bir nevi tatmin duygusuna sevk ediliyor. Buda firmaların ve baz mekanik saat sektörünün yüksek kazançlarla yolunda devam edebilmesini sağlıyor.

60'ların sonunda orta sınıf tabir edebileceğimiz bir otomatik mekanizma $ 20-25 US fiyatlara malolurken, quartz saatlere can veren bir adet kuvars kristalinden elde edilen modülün maliyeti $ 450-500 US seviyelerinde idi. O zamanlarda Quartz bir saate sahip olmak farkı yaratıyordu. Teknolojinin inanılmaz bir hızla ilerlemesi ile bu kuvars kristal maliyeti $ 0.01 US seviyelerine kadar düştü. Buda Quartz ürünlerin satış fiyatlarına yansıdı elbette ve mekanik saat üreticilerini çok zor bir pozisyona soktu. Bugün halen sektörün dünya pastasındaki en büyük payını Quartz ürünler oluşturuyor. Baz mekanik saatler tekrardan yükselişe geçti görünsede tek başına brand etkisi olmadan gerçekçi olursak pekte birşey ifade etmiyor. Elbette eksepsiyonel craftsmanship mekanik ürünleri bunlardan çok ayrı tutuyorum.

Quartz ile ilgili Carlos Perez tarafından yazılmış beğendiğim bir makaleyi ekliyorum ayrıca ilgini çekerse forumdan Spring Drive teknolojisi ile ilgili konulara bakmanı öneririm.

The Final Paradigm of Horological Evolution :arrow: http://people.timezone.com/msandler/Articles/CarlosFinalParadigm/FinalParadigm.html

Ocak 1972 yılı ünlü Populer Science dergisinden bir makalenin ilk sayfası yukarda belirtiğim konuyu ve durumu açıklaması açısından güzel bir örnek. Belki istemeden senin konununu başka yere çektim kusura bakma ama diğer aktif üyelerimiz bu konuda neler düşünüyorlar ve neden mekanik saatleri seviyorlar merak ediyorum. Elbette klişeleşmiş "mekanik saate ben can veriyorum bu yüzden hoşuma gidiyor vede torunumun torununa kalacak" açıklaması dışında.

Resim
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj buTa » 08 Oca 2012, 23:39

Üniversite öğrencilik yıllarımda kullandığım Seiko 5 saatimi, sonradan bende ciddi saat merakı başlayınca, annemin sakladığı bir yerlerden yaklaşık 12-13 yıl sonra buldum. Birkaç kez salladım ve saat çalışmaya başladı. İşte otomatik saatin en sevdiğim yanı... ;)
(Bu arada bu saati kullanırken otomatik, pilli farkındalığı olmadan kullanmışım ya... :D )
Kullanıcı avatarı
buTa

Mesaj kemalcan » 29 Oca 2012, 06:42

Benim gözümde pilli bir saat neyse fabrikasyon eta,miyota vb mekanizmalarda odur. Saati saat yapan mekanizmadaki yada tasarımdaki orjinallik ve yeniliktir. Movado Museum saati nasıl mekanizmasıyla değilde tasarımıyla ün yaptıysa bulova accutron da yaptığı tuning fork mekanizması ile ün yapmıştır. Bugun seiko 4 yıl uyayabilen ve uyandığında saati bulan saatler yapıyor. Artık pil değil güneş enerjisini kullanıyoruz. Quartz saatler de senin sayende çalışıyor pilini sen takıyorsun onu güneşe sen çıkartıyorsun. En manidarı bugun senin benim mekanik saatimiz durduğunda saatimizi quartz bir saate bakıp ayarlıyoruz. Yada 3 milyon yılda 1 saniye bile sapmayan elektronik bir atom saati ile... Mekanik saatimi torunuma verecem. Hangimiz dedemizin cep saatini kullanıyoruz ? İnanın biz yaşlandığımızda kimse saatimizi kullanmıycak.Kaderi malesef gene bir cekmecede atılı durmak olacak.
Kullanıcı avatarı
kemalcan

Mesaj Drago » 29 Oca 2012, 12:26

Kemalcan çok haklı olduğun noktalar var...ancak ben yıllar,yıllar sonra yeniden bir mekanik saat (Seiko SARB035) aldım, inan uzun zamandır quartz saatlerimle yaşamadığım bazı duyguları yeniden yaşamaya başladım...bu çok ilginç bence...belki de sadece bir yanılsama ama kimbilir ? :champ:
Kullanıcı avatarı
Drago

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 51 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners