Quartz Saatler Hakkında Yorum

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Quartz Saatler Hakkında Yorum

Mesaj orakay » 07 Oca 2011, 18:13

Thevenin yazdı:Takinti derecesindeki bu tip sapma olcumleri icin varsa bilgisayarinizin surekli guncellenen internet saatini kullanabilirsiniz.

Hatta GPS cihazı varsa onun gösterdiği saat de uydudan alınan gerçek saattir.
Kullanıcı avatarı
orakay

Mesaj wsnake » 11 Oca 2011, 23:50

Bu quartz saat olayında anlamadığım sonuçta hepsinin elektronik bir devreyle ve sabit süreçle ilerlemesine rağmen aralarında ne fark olduğu, mesela 30 TL'lik bir Q&Q ile 400 TL'lik bir casio arasında quartz makina olarak ne fark var (tabiiki fiyat farkını düşündüğümüzde illa ki bi fark olucak :)) Konuyu bilen bi arkadaş açıklarsa sevinirim.
Kullanıcı avatarı
wsnake

Mesaj Magneto » 12 Oca 2011, 07:17

Mekanik saatin benim için anlamı Aşk'tır.Çünkü o benim sayemde çalışıyor.Ona çalışması için hayatı ben sunuyorum.Benim sayemde tik-tak ediyor.Var mı bundan daha güzel bir haz.
Saat işi zevktir.Bir arkadaşımın mekanik saatini kullanmıştım bundan birkaç ay evvel.Meğerse ben hayatta en çok zevk alabileceğim şeylerden birini birkaç ay önce bulmuştum.Benim desteğimle benim müdahelemle yelkovanını 12 ye ya da 6 nın üzerine getirebiliyordu.O saati ona hiç teslim etmek istemedim. Aşkın karşılıklarından biride benim için mekanik saatler olmuştu.Ve o günden sonra quartz olan saatimi hiç koluma takmadım.1 defa bile ...Yakın zamanda ilk mekaniğime kavuşacağım.sanki sevgiliyle buluşma günü...
Saat = BlancPain
Kullanıcı avatarı
Magneto

Mesaj insatiable » 07 Eyl 2011, 21:36

fadli yazdı:Merhaba arkadaşlar. Acaba Quartz saatlerin ömrü max. kaç yıl olabilir. Bazı saat markalarında quartz ve automatic modeller arasında nerdeyse hiç fiyat farkı yok. Örneğin tissot marka bir quartz saat, düzgün kullanılırsa (darbe, kırık, düşme vs hariç.) kaç yıl yaşama şansı var. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

yazılanları merakla ve zevkle okudum. bu çerçevede aklıma ilk gelen kısa tanım: mekanik etten kemikten yaratılan hataları, kusurları olan "insanı" temsil ediyor. quartz ise bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz cyborgları.

her anlamda mekaniğin ve quart'ın eksilerine, artılarına değinilmiş ama değinilmeyen şeylerden biri dayanıklılık. bu sebeple fadli'nin sordugu soruyu tekrarlamakta fayda var: pilli bir quartz saatin ömrü max. ne kadardır ?
"saat, önce insanı gösterir, sonra zamanı."
Kullanıcı avatarı
insatiable

Mesaj Clk » 07 Eyl 2011, 21:50

Sorunun cevabi basit... Bugün almis oldugun bilgisayari kac sene kullanabiliyorsan o kadar :D

Mekanik mekanizmalarda teknik anlamda ufak gelismeler olsada prensip 200 senedir ayni. Digital saatlerde ise 20 sene önce ki saatler ile bugün ki Casio ve Suunto'lari karsilastirmani öneririm. O zaman ne demek istedigimi daha iyi anlayabilrsin ;)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj insatiable » 07 Eyl 2011, 22:08

Clk yazdı:Sorunun cevabi basit... Bugün almis oldugun bilgisayari kac sene kullanabiliyorsan o kadar :D

Mekanik mekanizmalarda teknik anlamda ufak gelismeler olsada prensip 200 senedir ayni. Digital saatlerde ise 20 sene önce ki saatler ile bugün ki Casio ve Suunto'lari karsilastirmani öneririm. O zaman ne demek istedigimi daha iyi anlayabilrsin ;)

bilgisayarın kaç sene kullanılabilirliği karsılastırmasını, hangi yönden ele alınmalı ?

bilgisayarın kullanımı gelişen teknoloji ile paralel, b.sayar parçalarının bu teknolojinin beraberinde getirdiği internet, oyun v.b durumlara ayak uyduramaması ile alakalı. quartz mekanizma ile nasıl bir baglantı kurdunuz anlayamadım ?
"saat, önce insanı gösterir, sonra zamanı."
Kullanıcı avatarı
insatiable

Mesaj Frax » 08 Eyl 2011, 00:36

Quartz mekanizmalar sürekli gelişen ve değişime uğrayan bir teknoloji diyebiliriz. Örnek olarak eski quartz saatlerin bazı parçalarının ve pillerinin bulunmaması ile ilgili sorunlar karşılaşılabilecek sorunlar, forumda bu tarz örnekler mevcut. Clk'nın bahsettiği de bunu destekler nitelikte. Sonuçta teknolojik bir ürünün ömrü üretici ve hatta tüketici tarafından kısıtlanmıştır diyebiliriz :)
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj drk » 08 Eyl 2011, 01:36

Kuartz saatler için iki sorun var; birincisi parça bulmakta güçlük çekilmesi, ikincisi ise saatçilik adına kıymetli olmamalarından dolayı tamire ve uzun yıllar yaşatmaya değmeyecek olması. Saatin, sahibi için çok büyük anısı, anlamı vardır, o başka ;)

Sanırım 25-30 yıl kadar ömürleri vardır demek yanlış olmaz. Yanlış hatırlamıyorsam daha önce forumda bir yerlerde bu bilgiyi okumuştum ama şimdi bulamadım :)
Kullanıcı avatarı
drk

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners