Tachymeter / Takometre / Takimetre Bilgi ve Kullanım

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Tachymeter / Takometre / Takimetre Bilgi ve Kullanım

Mesaj muratayan » 21 Şub 2010, 21:15

Merhaba arkadaşlar sitede aradım fakat bulamadım. yeni bi konu acayım dedim :) saatımın üstünde tachymeter yazıyor ve bu rakamlar 60 dan başlayıp saat yönünün tersine doğru ilerleyip 240 ta son buluyor. tacyhmeter nasıl kullanılır ve kullanım amacı nedir?
Kullanıcı avatarı
muratayan

Re: Tachymeter

Mesaj Clk » 21 Şub 2010, 21:21

Bond son zamanlarda meslegime göz koymustun lütfen cevaplayiniz :)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Bond » 21 Şub 2010, 23:03

Yazıcam az sonra yeni geldim :)
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Bond » 21 Şub 2010, 23:45

Tachymeter fonksiyonunun bir çok kullanımı alanı var ama temel olarak baz fonksiyonu yazmamız anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

İlk fonksiyon aralığı bir kilometre uzaklıkta olan iki işaretten birincinin yanından geçerken kronometreyi çalıştırıyoruz, kronometrenin saniyesi ilerlemeye başlıyor ve ikinci işaretin yanından geçerken de yani 1km. lik mesafenin sonunda kronometre durduruyoruz, bu durumda saniye kolu tachymeter cetvelinde bir hız değerini gösterir. Bu değer aracın o bir km'lik yolu saatte ortalama kaç kilometreşik bir hızla geçtiğini gösteriyor. Bu tabii genelde hızın çok sık değiştiği ortalama hızın bilinmesinin zorlaştığı türden parkur ve durumlarda faydalıdır.

İkinci alternatif ise 60 km'lik bir parkuru kaç dakikada aldığımız ölçülerek ortalama hızı hesaplamaktır. Bu durumda kronometremizin saniye kolu değil dakika kolu bizi ilgilendirir. Mesela 60 km. lik bir menzilin sonunda kronometremizin dakika göstergesi 30 dk'yı gösteriyorsa, Tacymeter skalasındaki 30 saniye konumunda bulunan 120 değeri bizim ortalama hızımızı gösterir.

Resim

Tachymeter üzerindeki sayılar temelde basit bir oran - orantı probleminin çözümüne yardımcı olmak için konulmuş sayılardır. Örneğin, koşu yapıyorsunuz, ve 100 metrelik aralıklarla koşu yaptığınız yerde işaretler koymuşlar. Kronometrenizi çalıştırıp koşmaya başladınız, 9 saniyede 100 metrelik alanı koştunuz. Saatteki hızınızı sorduğumda basit bir hesap yaparak, 9 saniyede 100 metre gidersem 60 x 60 = 3600 saniyede 3600 x 100 / 9 = 40000 metre koşarım demek ki saatte 40 kilometre hızla gidiyormuşum dersiniz. Ama bu hesabı yapmayıp, saatiniz üzerindeki takometrede 9'un karşısındaki sayıya bakıp, 400'ü görüp bu 400'ü de 100 metre ile çarparsanız, saatte 400 x 100 = 40000 metre yani 40 kilometreyi bulmuş olursunuz. Usain Bolt'un dünya rekorunuda kırmış olursunuz. :lol:

Aslında sadece ( 3600 / saniye ) hesabından kurtaran bir sayı
3600 / 9 saniye = 400 (tachymeter'daki karşılığı)
3600 / 20 saniye = 180 (tachymeter'daki karşılığı)

Nabızda ölçülebiliyor bildiğim kadarı ile, kronometre'yi çalıştırın 60 kalp atışı sonrası durdurun, tachymeterdaki rakam heart bmp gösterecektir. Şu an tachymeter saatim yok emin değilim deneyiniz. :) Sizde eklemeler yapabilirsiniz.

*İnternetten alıntı bilgiler ve eklemelerle derlenmiştir
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Re: Tachymeter Nedir?

Mesaj muratayan » 22 Şub 2010, 00:28

Çok teşekkür ederim. Beni ve forumdaki arkadaşlarımı bilgilendirdiğiniz için.
Kullanıcı avatarı
muratayan

Re: Tachymeter Nedir?

Mesaj Frax » 22 Şub 2010, 00:33

Bence "tachymeter" olan saatleri kullanan birçok kişi bilmiyordur bunları .Güzel bir rehber olmuş :)
Kullanıcı avatarı
Frax

Re: Tachymeter Bilgi ve Kullanım

Mesaj Clk » 27 Şub 2010, 15:38

Ben bunu simdi gördüm. Ben yavas yavas bu isleri sana birakayim istersen :)

Bu arada dünya rekoru esprisi cok hos olmus.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Re: Tachymeter Bilgi ve Kullanım

Mesaj Bond » 27 Şub 2010, 19:38

Sadece derleme yaptım birkaç ufak ekleme ile :) Tachymeter kullanımı zor birşey değil aslında ama hiç bilmeyenler için anlaşılır bir açıklama oldu. Usain Bolt hesaplama sonuçlarını görünce aklıma geldi :)
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners