ETA Sellita Soprod Technotime Mekanizmalar ve Özellikleri

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: ETA Sellita Soprod Technotime Mekanizmalar ve Özellikler

Mesaj Metin06 » 03 Ara 2012, 21:10

çok güzel ama benim gibi saatlere ilgili ama henüz acemiler için fazla teknik bilgiler,ayrıca türkçede olmayınca daha da zor oluyor çözümlemesi.tabi yeni olduğumuzdan saatçilik terminolojisine de yabancıyım.konuya hakim arkadaşlar calibre nedir, altında yazan-verilen bilgilerin ingilizce olsa bile ne anlama geldiğini,makinalar arası farklar nedir çözerler ama zahmet olmazsa üstünkörü de olsa altlarına bir-iki kelime açıklayıcı TÜRKÇE :) bilgi girer misiniz?
"İNSANIN KEDERİ,HIRSLARI KADARDIR"
Kullanıcı avatarı
Metin06

Mesaj Metin06 » 03 Ara 2012, 22:48

bu konu başlığı ile ilintili bazı sorularım var.
sanırım sektörde yer etmiş,belirli bir kalite çizgisinin altında üretim yapmayan markaların ağırlıklı olarak bu 4 firmanın ürettiği mekanizmalar kullanılmakta.tabi bunların içinde de ağırlık yine ETA da anladığım kadarı ile.bunlardan başka sektörde markaların kendi üretimleri olan ve yanlış bilmiyorsam "in house" diye adlandırılan,markaya özel üretimler var.yine edindiğim izlenimlere göre bu tür "in house" üretim yapan markalar üst segment markalar.işte bu noktada sorularım şunlar;
1-bu tür in house üretim yapan markalar hangilerindir?
2-bu markaların hepsi sadece kendi makinalarını mı kullanır saatlerinde, yoksa bazı modellerinde piyasaya makina üreten firmalardan(örneğin ETA) tedarik edip modellerinde kullanan da var mıdır?
3-hangi markanın hangi modelinde ne tür bir mekanizma kullandığını toplucu görebileceğimiz-öğrenebileceğimiz bir yer var mıdır?
4-eğer yok ise;bunları nereden ögreneceğiz?
5-markaların internet sitesinde modelin teknik açıklamalarının bulunduğu bölümde bu bilgiler varda ustalar oradan bakıp da mı öğreniyorlar?
6-sabır ve zahmet gösterip sorularıma cevap veren ustalara ne ısmarlayayım?
Kullanıcı avatarı
Metin06

Mesaj vmetin » 03 Ara 2012, 22:56

İlk akla gelenler;
Rolex, Brequet, Jlc, Blancpain, Audemars Piguet, A.Lange&Söhne, Glashütte, Seiko, Orient, Patek Philippe, Panerai, IWC, Zenith vs firmalar

2. soruya verilebilecek en spesifik örneği panerai, giriş modellerinde eta kullanıyor. Orta ve üst sınıfta ise inhouse(manifattura) yani kendi geliştirdiği makineleri kullanıyor. Panerai için http://www.paneraisource.com/
Kullanıcı avatarı
vmetin

Mesaj SeRxx » 03 Ara 2012, 23:28

1- Vmetin +1

2- Bu markalardan bazıları kendi mekanizmalarını kullanır, bazıları sadece ETA veya Sellita, bazıları da hem kendi mekanizmalarını hem de dışarıdan aldıkları mekanizmaları kullanır. Genellikle kendi mekanizmalarını kullandıkları modellerin fiyatları daha yüksek olmaktadır.

3 - Oris ve Tissot bu konuda takdir ettiğim markalardan; internet sitelerinde hangi mekanizmanın kullanıldığını net olarak belirtiyorlar. Mutlaka diğer markalardan da hangi mekanizmanın kullanıldığını belirten markalar vardır ama ben rastlamadım.

4,5- Ben bu gibi durumlarda markanın internet sitesinden mekanizmanın kodunu öğreniyorum sonra google'da arayıp, mekanizmanın temelini araştırıyorum. Örneğin Frederique Constant markasının kullandığı FC-303 kodlu mekanizmanın temelini araştırıp ETA 2824-2 olduğunu öğreniyorum.

6- Bir şeyler ısmarlama yerine size birkaç marka ve kullandıkları mekanizmaları yazayım siz de bana bu mekanizmaların temelini öğrenin ve buraya yazın : Tag Heuer-Calibre 16, Longines-Calibre L633, Oris-733 cevapları bekliyorum ;)
Kullanıcı avatarı
SeRxx

Mesaj Thevenin » 03 Ara 2012, 23:59

Uretimini butunuyle kendisi tamamlayan pek az firma mevcut aslinda :D

Tamamen kendi mekanizma tasarimlari ile butun mekanizmalarini, bunlarin butun parcalarini ve saatin tum bilesenlerini ( kasa, cam, kadran, ... ) kendi ureten " manufacture " markalara ornekler:

Rolex, Seiko ( elbette Urwerk, Richard Mille gibi egzotik markalardan emin degilim, sanirim mecburen uretmek zorundalar :D )

Butun mekanizmalarinin butunune yakin parcalarini ureten ve bazi saat bilesenlerini disaridan alan markalara ornekler:

Patek Philippe, A. Lange & Söhne, Blancpain (bunyesinde Frederique Piguet ile), Breguet (bunyesinde Lemania ile), F.P. Journe, Girard-Perregaux, Jaeger-LeCoultre
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj Metin06 » 04 Ara 2012, 00:05

longines L633 - ETA 2824-2 olduğunu az önce okuduğum bir konuda öğrendim ve devamınıda sizin yönteminizle öğrenmeye çalışacağım ama bunların grade lerini nasıl bileceğiz?

devam; oris-733 sellita sw200-1 yani oda bir eta 2824

devam;tag calibre-16 sanırım eta-7750 ,kendi sitesinde calibre-16 saatlerden birinin bilgilerinde verilin açıklama ile burada verilen modellerin karşılaştırmasından bu sonca vardım.
En son Metin06 tarafından 04 Ara 2012, 00:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Metin06

Mesaj drk » 04 Ara 2012, 00:12

Thevenin, Richard Mille dışardan destek alıyor ;) AP, Panerai gibi o da ValFleurier ile çalışıyor.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj SeRxx » 04 Ara 2012, 00:12

Hatam varsa düzeltin :)

Manufacturer markalara ek olarak Glashütte Original'ı ekleyebiliriz hatta distribütör'ün dediğine göre saatleri üreten makinaları bile kendileri üretiyormuş( Tabi diğer manufacturer markalar da bu durum mevcut olabilir :D )

Sanırım Zenith kıl zemberek dışında manufacturer ( Asymptote'tan almıştım bu bilgiyi)

Metin06 yazdı:longines L633 - ETA 2824-2 olduğunu az önce okuduğum bir konuda öğrendim ve devamınıda sizin yönteminizle öğrenmeye çalışacağım ama bunların grade lerini nasıl bileceğiz?

Siz bir araştırın, bulduğunuz yerde grade'i de yazabilir :thumbup:
Kullanıcı avatarı
SeRxx

ÖncekiSonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners