ETA Sellita Soprod Technotime Mekanizmalar ve Özellikleri

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: ETA Sellita Soprod Technotime Mekanizmalar ve Özellikler

Mesaj Mlozturk » 03 Haz 2019, 04:20

Madem burada eta mekanizmalardan konu açılmış uzun süredir aklımda olan ama cevap bulamadığım bir soruyu gündeme getirmek isterim.

İlk mekanik saatim olan Tissot Powermatic 80 i , swiss madde saatim olsun diye düşünerek tercih ettim fakat biraz da cehaletten Le locle veya chemin des tourelles gibi modeller varken 80 saatlik güç rezervine kapılıp Powermatic 80 i tercih ettim.
Sorum burada başlıyor Powermatic 80 2824-2 serisi üstüne inşaa edilmiş CO7.111 mekanizmayı kullanıyor, bildiğim kadarıyla 28800 olan vuruş sayısı 21600 e kadar düşürülerek güç rezervi arttırılmış.
Temel sorun ise high-tech escapement denen teknoloji ile üretiliyor olması. Bu teknik mekanizma da regülatör olmadan , lazerle işaretlenerek saatin ayarlanması oluyor. Saatlerin ilerleyen yıllarda sapmasının artmasını ufak ayarlarla kalibre etmenizi sağlayan ayar opsiyonu bu mekanizmalarda yok.
Bu da aklıma aynı çatı altında bulunan swatch system 51 mekanizmasını getiriyor.
Aynı Powermatic gibi system 51 de yüksek güç rezervi sunuyor ama hiçbir şekilde tamir edilemeyen kullan at bir mekanizma.
Korkum o ki Powermatic 80 de bu high-tech escapement üretim teknolojisi yüzünden uzun yıllar kulanılması imkansız bir mekanizma. Çünkü her mekanizma gibi sapması uzun vadede artacak ve kalibre edilmesi için gereken ayar imkanına sahip değil.
Sanırım bir 10-15 yıl sonra sapması artıp bakıma gönderdiğimde Tissot saate yeni bir mekanizma takıp geri gönderecek
Bu ise benim nezdimde saatin orijinalliğini bozar. İşin kötü yanı mekanizma 2011 veya 2013 yılında kullanılmaya başladığı için henüz uzun dönem kullanımı ve sonuçları hakkında hiç bir tecrübe yok.
Eğer bu üretim teknolojisi ve uzun vade kullanımda ki etkisi hakkında bir bilginiz varsa veya bakabileceğim bir kaynak paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Mlozturk

Önceki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners