Mekanik Saatlerin Hava Basıncı İle İlişkileri

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Mekanik Saatlerin Hava Basıncı İle İlişkileri

Mesaj Modern60 » 25 Haz 2014, 00:00

Tekrar merhaba sevgili arkadaşlar. Geçen gün bir arkadaşımız beni aradı ve hemen hemen az bir eksi değerle sabit yürümekte olan saatinin aniden eksi 16-20 saniye hata yaptığını söyledi. Biraz konuştuktan sonra da, sürekli yaşadığı bölgenin deniz seviyesinden 1060 metre yüksekte olduğunu ve saatinin bu sebeple muntazam bir kaç saniye eksi değerde gittiğini anladık.Çünkü her 1000 metre yükseklikte hava basıncı 1 bar eksilir(yaklaşık değer çünkü ısı ve yer çekimi kuvveti parametrelerdendir). Daha fazla geri kaldığı sırada ise 20 saat kadar daha da yüksekte 1650 metrede kalmış. Kullandığı saat, deniz seviyesinde çok dar bir sınırda kronometrik olarak ayarlandığından, bu basınç değişikliğinde geri kalmış olabilir. Yani hava basıncının değişimi ile bir mekanik saatin zamanı tutması arasında ayarlandığı yer sebebiyle ciddi ilişki vardır. Bu konuyu açma sebebim, sizin de böyle gözlemleriniz olmuştur yada olacaktır endişelenmeyin diyedir. Paylaşımlarınızı bekliyorum...
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Re: Mekanik saatlerin hava basıncı ile ilişkileri

Mesaj bengisaat » 25 Haz 2014, 01:58

Serviste de benzer şikayetlere rastlıyoruz üstadım.
Bir kaç kere yüksek rakımlar nedeniyle olan sapmalar nedeniyle saatleri bir kaç saniye ileri yada geri ayarlayarak sorunlarını hallettim.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Re: Mekanik saatlerin hava basıncı ile ilişkileri

Mesaj Modern60 » 25 Haz 2014, 23:15

Sağol üstadım. Mutlaka vardır olmuştur ve olacaktır...İsviçre'de ayarlanmış saatlerin çoğunda bu sebeten ileri gitme sorunu vardır. Çünkü genellikle ayarlamalarını deniz seviyesinden 700-1000 metre arasında yükseklikte yapıyorlar.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 39 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners