Ömürlük Miras Saat Otomatik Mi Kinetik Mi Olmalı?

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Ömürlük Miras Saat Otomatik Mi Kinetik Mi Olmalı?

Mesaj Bakırbey » 11 Haz 2014, 21:23

Arkadaşlar merhaba,

Direk konuya hikayesiyle bir giriş yapmak istiyorum,40-45 yıllık bir hikaye bu, ben 30 yaşıma bu sene girdim ve yeni bir saat alıcam. Babam hava kuvvetlerinde görev yaparken yüzbaşı olduğu tarihlerde bir Amerikan uçak gemisine görev için göderilmiş, uçak gemisinin kantininden kendine Seiko'nun otomatik bir saatini almış, 35 $ !!! :) Saati babam 2 sene öncesine kadar kullanıyordu, annem ona yeni bir saat aldığı için Seiko rafa kalktı ama önemini yitirmedi, o artık bizim babadan oğula bir mirasımız... Aile yadigarı anlayacağınız....babam 70 yaşına bastığına göre saat 45 yaşında falan olmalı.(vvaaaaaaaooovvvv dimi ,bencede !!!) Babamın dediğine göre saat hiç bozulmamış, ama çelik kayışları baya yıpranmış durumda...
Neyse uzun lafın kısası o saat bizim aile tarihimizin bir parçası bende çocuğuma bırakacak,ömür boyu sorunsuz bir saat sahibi olmak istiyorum. Pilsiz bir saatte karar kıldım, ya otomatik ya kinetik bir saat istiyorum, saatin özellikle ezelden beri bir saat markası olmasını istiyorum (armani, versace vs falan olmaz yani), bütçe Türkiye için 2000-2500TL, sorularım şöyle;

1)Otomatik mi , Kinetik mi almalıyım ?
2)Deri kayış , çelik kasa, titanium ne tavsiye edersiniz?
3)Perpetual saatler var(tarihini kendi ayarlayan saatler), 2100 yılına kadar otomatik tarihli diyor, 2100 den sonra saat iptal mi oluyor, ozaman miraslık bir saat olma amacını sizce yitirir mi ?

Bugün bu saat koluma çok yakıştı, siz ne düşünüyorsunuz ?
Seiko'nun 100 yılına özel yapım,

SEIKO VELATURA SPECIAL EDITION
Resim Resim

Birde bunu beğendim;
SEIKO PREMIUM KINETIC PERPETUAL SNP023P1

Resim Resim
Kullanıcı avatarı
Bakırbey

Re: Ömürlük miras saat, Otomatik mi ? Kinetik mi olmalı?

Mesaj drk » 11 Haz 2014, 21:45

Kinetik saatler de pillidir, sadece pilini şarj ederler. Pilli saatlerin pil ömrü 4-7 sene arasında değişirken kinetik saatlerdeki kapasitör değişimi 10 yıldan daha uzun aralıklarla yapılıyor. Perpetual saatlerdeki takvim belirtilen tarihten sonra yeniden ayarlama gerektiriyor. Saatin içi açılıp saatçi tarafından yapılması lazım. Gerçek bir mekanik-perpetual saat belirttiğiniz bütçenin oldukça dışında.

2500TL'ye kadar birçok kaliteli markadan modeller mevcut :thumbup:
Kullanıcı avatarı
drk

Re: Ömürlük miras saat, Otomatik mi ? Kinetik mi olmalı?

Mesaj Bakırbey » 11 Haz 2014, 22:10

Drk yazdı:Kinetik saatler de pillidir, sadece pilini şarj ederler. Pilli saatlerin pil ömrü 4-7 sene arasında değişirken kinetik saatlerdeki kapasitör değişimi 10 yıldan daha uzun aralıklarla yapılıyor. Perpetual saatlerdeki takvim belirtilen tarihten sonra yeniden ayarlama gerektiriyor. Saatin içi açılıp saatçi tarafından yapılması lazım. Gerçek bir mekanik-perpetual saat belirttiğiniz bütçenin oldukça dışında.

2500TL'ye kadar birçok kaliteli markadan modeller mevcut :thumbup:

Hızlı cevap için teşekkür ederim, yeni sorular çıktı ortaya :) yardım ederseniz sevinirim.

1) mekanik-perpetual saat demişsiniz, tamamen bilmediğimden daha doğrusu anlamadığımdan soruyorum,:) lütfen yanlış anlamayın... şimdi kol sallandıkça çalışan saatler var, bunlara otomatik saat mi deniyor? mekanik saat mi deniyor? yoksa mekanik derken kastetdiğiniz dijital olmaması mı ?
2)Otomatik saatlerin dışında birde kinetik saatler var anladığım kadarıyla, kinetik saatlerinde içinde kapasitör oluyor, sallandıkça pili sonradanda kullanmak için şarj ediyor? Birde bu kinetiklerin direct driveları var onularda pilsiz sen kurdukça çalışıyor?
3) Bu gösterdiğim 2. seiko neden "gerçek mekanik perpetual" listesinin dışında kaldı anlamadım. :?:
Kullanıcı avatarı
Bakırbey

Re: Ynt: Ömürlük Miras Saat, Otomatik mi ? Kinetik mi olmalı

Mesaj otedengelen » 11 Haz 2014, 22:11

Drk +1
Bencede 2500 tl gibi bir rakama iyi bir markadan güzel bir otomatik saat alinip çocuğunuza kalabilir bence bu kinetik pilli saatlerden çok otomatik saatlere yonelmenizi tavsiye ederim :champ:
İnstagram @mryleather
Kullanıcı avatarı
otedengelen

Re: Ömürlük Miras Saat, Otomatik mi ? Kinetik mi olmalı?

Mesaj Thevenin » 11 Haz 2014, 22:17

Saatler guzel saatler, niyet de hepsinden guzel; ama acele etmemeyi oneriyorum oncelikle.

Karakteri daha yuksek, mumkunse komplikasyonu olmayan bir saat tercih etmek yerinde olur.

Bu amacla halihazirda efsanelesmis klasik saatlere ve butce dahilinde bunlarin benzerlerine yonelmek, alinacak en basit ve guvenli yol.

'Risk budur' diyerek efsane olmasi beklenen bir saat de tercih edilebilir elbette; ama hem futuristik hem horolojik acidan, sahsen ve tercihen, 2100 yilindan once veya sonra, bana bir Seiko Premium Kinetic Perpetual kalsin istemem :D

Kaldi ki bir saatin perpetual calendar olmasi ile omurluk olmasi arasinda bir bag yok, olmamali. Bu takvim ve bu dunya kimseye kalmaz, Sultan Suleyman'a bile kalmadi, ki ona rezerve idi :D

Gezilesi, gorulesi, daha nice saatler incelenesi. Boyle upuzun vadeli kararlar ondan sonra verilesi :thumbup:
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj Bakırbey » 11 Haz 2014, 22:25

Thevenin yazdı:Saatler guzel saatler, niyet de hepsinden guzel; ama acele etmemeyi oneriyorum oncelikle.

Karakteri daha yuksek, mumkunse komplikasyonu olmayan bir saat tercih etmek yerinde olur.

Bu amacla halihazirda efsanelesmis klasik saatlere ve butce dahilinde bunlarin benzerlerine yonelmek, alinacak en basit ve guvenli yol.

'Risk budur' diyerek efsane olmasi beklenen bir saat de tercih edilebilir elbette; ama hem futuristik hem horolojik acidan, sahsen ve tercihen, 2100 yilindan once veya sonra, bana bir Seiko Premium Kinetic Perpetual kalsin istemem :D

Kaldi ki bir saatin perpetual calendar olmasi ile omurluk olmasi arasinda bir bag yok, olmamali. Bu takvim ve bu dunya kimseye kalmaz, Sultan Suleyman'a bile kalmadi, ki ona rezerve idi :D

Gezilesi, gorulesi, daha nice saatler incelenesi. Boyle upuzun vadeli kararlar ondan sonra verilesi :thumbup:

ilk SEIKOnun komplikasyon olduğu konusunda hemfikirim, 2. bir bakış yapınca söyledğiniz gibi amacına uygun gelmedi pek.Perpetual (yani otomatik takvim) da olmayabilir bence ama, pilsiz ve en azından ayın tarihini gösteren birşey olmasını kesinlikle istiyorum.

Birde şöyle bir durum var, Babamın seikosu 40 senenin çilesini taşıyor, çelik kasa haliyle yıpranmış, acaba deri kayış ürünleri denemekle hata mı ediyorum sizce, titanium falan mı bakılmalı sizce ? yada var mı öyle bişey :lol:
Kullanıcı avatarı
Bakırbey

Mesaj Noodles » 11 Haz 2014, 23:36

Thevenin yazdı:.. 2100 yilindan once veya sonra, bana bir Seiko Premium Kinetic Perpetual kalsin istemem :D

Şahsi fikrimce tüm değişkenlerden bağımsız olarak otomatik makine içeren bir saat tercih etmelisiniz. Ömür bazında diğerlerinden kesinlikle daha uzun ömürlü olacak, pille çalışan bir elektronik devreden daha anlamlı olacaktır. Marka, model, fiyat ve diğer değişkenler için forumu biraz incelerseniz kafanızda ortalama bir şekil oluşacaktır.
Kullanıcı avatarı
Noodles

Mesaj SeRxx » 11 Haz 2014, 23:38

:D
Thevenin yazdı: Bu takvim ve bu dunya kimseye kalmaz, Sultan Suleyman'a bile kalmadi, ki ona rezerve idi :D
Kullanıcı avatarı
SeRxx

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 77 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners