Re-Lume İşlemi Hakkında Bilgi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Re-Lume İşlemi Hakkında Bilgi

Mesaj asymptote » 18 Kas 2012, 01:28

Saatçilere sormak lazım, onlar biliyorlardır, ülkemizde hiç mi relume işlemi yapılmıyor :) mutlaka getirten birileri vardır. Toza bakın yahu, sanki fosfor değil bildiğin narkotik toz :D
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj rj2k » 17 Mar 2013, 15:41

bu konuda bir gelisme var mi ben de merak ediyorum
rj2k

Mesaj Erdem35 » 17 Mar 2013, 19:00

benim Big Zero lumeli olsaydı ne de güzel olurdu...
Ders Alınmazsa,Tarih Tekerrür Eder....!!
Kullanıcı avatarı
Erdem35

Mesaj watchseiko » 20 Eki 2019, 18:31

Merhabalar
Konu hayli eski, en yakın bu başlığı gördüğüm için buraya yazıyorum. Eğer daha uygun bir başlık varsa ordan devam edebilir.
Aranızda tamir yada merak sebebiyle fosforlu saati açanlarınız vardır. Bir kaç yabancı sitede saat tamiri yapan kişilerin lümelerden yayılan radon gazı sebebiyle maske taktığını ortamı havalandırdıklarını gördüm. Hatta birinde bir cihaz yardımıyla tamir öncesinde saatten yayılan radyoaktiviteyi ölçtüğünü gördüm. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşımız var mıdır? Hangi saatleri açmamalı yada almaktan uzak durmalı? Bu işin sağlığa zararı boyutu ne kadardır sizce?
Yardım için teşekkürler şimdiden
Kullanıcı avatarı
watchseiko

Mesaj Zamanölçer » 27 Eki 2019, 14:20

Merhaba arkadaslar,

foruma bayagidir ugramamistim, burdan tekrar herkese selamlar.

Lume konusu hakkinda, yakinda detayli bir konu acmak istiyorum insAllah, bol resimli ve vidyolu..... bakalim....

Bu konuda en etkili saat endüstrisininde kullandigi dünyada 2-3 üretici var. Bunlarin en taninmisi ve makbul göreni TriTec diye bir Isvicre Sirketi. Superluminova adi altinda bilimum renklerde fosfor tozu üretiyor.

Ilgilenenler Linkden üretici sayfaya ulasabilirler.

https://www.rctritec.com/en/phosphorescent-pigments/swiss-super-luminovar.html

Saatlerimizle eskiyen, su hasari ve cevre etksine magruz kalmis kadran ve ibrelerde yenilenmesi gerektiginde veya istendiginde kullandigimiz bu malzeme genelde " toz, seffaf vernik diyebilecegimiz yapistirici, sulandirici ve alasimi ilgili yerlere aktarmakda kullanicagimiz cubuk" seklinde olan paketlerde satilmaktadir. Avrupada sadece belirli toptancilarin ulasabildigi bu paketler bir hayli pahali olup, parekende satis fiyatlari 90-100 € bulabilmektedir.

Resim

Toptanci sirketin siparisine göre kendi markasi ilede paketlenme yapilmaktadir, örnegin Bergeon markasi ile paketlenmesi gibi.

Resim

Saglik acisindan tozun, direk göz-solunum yollari-yarali cild bölgeleri gibi hassas mikrop kapilabilecek vücud bölgeleri ile temasi önlenmelidir. El ile temasindan sonra bölge iyice yikanmali ve temizlenmelidir.

Eldiven veya parmaklik kullanilmasi tavsiye olunur.

Toz ve yapistirici 1-1 oranla karistirildiktan sonra istenilen bölgeye sürülür ve iyice kurumasi beklenir, tam kuruma 24 -72 sürebilmektedir. Muhtelif düzeltmeler ilk 1 saat icinde iz kalmadan yapilabilir.

Ayriyeten eski nostaljik saatlaer icin, alasimli fosfor acik yesil renkde solüsyonlarda bulunmaktadir.

Devami yeni acicagim konuda.......

Simdilik hoscakalin

Sevgi ve saygilarimla
Turcarum horologica artifex.
Kullanıcı avatarı
Zamanölçer

Mesaj gozdentunay » 27 Eki 2019, 15:07

Verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
gozdentunay

Mesaj cengawer42 » 29 Eki 2019, 22:12

Çok güzel bir uygulama usta ellerde pel çok kadrana ikinci baharını yaşatabilir
”Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

İnstagram: cengcraft
Kullanıcı avatarı
cengawer42

Önceki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners