Tourbillon Hakkında Bilgi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Tourbillon Hakkında Bilgi

Mesaj Q47 » 14 Eki 2012, 15:08

Arkadaşlar, tourbillon da akan saniye kolu yok?Bunun yerine tourbillon mu sürekli dönüyor?Tourbillon kurulmayla mı yoksa hareket enerjisiyle mi çalışır?

Not: Forumda saat kolu nasıl kullanılır diye başlık açılmış ve birçok üye de buna cevap vermiş.benim sorularımda art niyetsiz öğrenilmek için sorulmuştur
Kullanıcı avatarı
Q47

Re: Tourbillon Hakkında

Mesaj Bond » 14 Eki 2012, 15:17

Tourbillion Mekanizma Bilgi :arrow: viewtopic.php?f=49&t=232&p=24571&hilit=tourbillion#p24571

modern60 yazdı:İyi geceler değerli saat tutkunları. Bu sayfanın başında yazılanlara maalesef ki katılıyorum. Gerçekten de, sayın Breguet, her nasılsa yer çekimi kuvvetinin, balans ve maşa sistemi üzerindeki etkisini azaltabilmek için, yer çekimi kuvvetinin etkisini dağıtabilecek bir maşa sistemi düşünmüş ve 1801 de tourbillionu imal etmiştir. Bu işi, sadece dik duran bir cep saatinin, hassasiyetini artırabilmek için düşünmüştür. O sıralarda bir kol saati ve bir çok hareketin atalet ve eylem hallerinden etkilenebilecek bir saat yoktu. Belki, biraz koşar ya da yere düşer, göğsünüze bir yımruk yerdiniz vs vs. Ama bir kol, ne kadar çok hareket eder bir düşünün. O yüzden günümüzde, yer çekimi kuvvetine çok daha fazla(mesela 100, 500 gibi gravite katlarına) dayanabilecek bilyeli maşa sistemleri geliştirlidi. Bunların hiçbiri tourbillion değilidr, aksine sabittirler. Nedeni ise, tourbillion'un maşa sisteminin, hareketli bir kafeste yer almasıdır. Bu her zaman dış etkilere açık olduğunu gösterir. IWC, 2004 yılındaki katalogunda aynen şöyle diyordu" Her ne kadar teknoloji olarak geri kalmış bir geleneksel artisanal ürün olsa da bizler, el işçiliğimizi göstermek için tekrar tourbillion üretmeye karar verdik, sadece siz nostalji meraklılarına". Bu gün 360 derecelik tur atabilenler, hatta iki adet 36 derecelik yatay açılı differential denen tourbillionlar ve büyük fiyatlar var ama hassasiyet için mi? Ben hassasiyete daha çok hizmet etmiş bir ismi Abraham Louis Perrelet i hatırlatmak isterim. Neden mi; hassasiyet denklemi zemberekte başlar ve sürekli aynı gerilime sahip bir zemberek daha hassas bir akım sağlar. Bu otomatik kurma ile olur...
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Q47 » 14 Eki 2012, 15:49

Bond yazdı:Tourbillion Mekanizma Bilgi :arrow: viewtopic.php?f=49&t=232&p=24571&hilit=tourbillion#p24571

modern60 yazdı:İyi geceler değerli saat tutkunları. Bu sayfanın başında yazılanlara maalesef ki katılıyorum. Gerçekten de, sayın Breguet, her nasılsa yer çekimi kuvvetinin, balans ve maşa sistemi üzerindeki etkisini azaltabilmek için, yer çekimi kuvvetinin etkisini dağıtabilecek bir maşa sistemi düşünmüş ve 1801 de tourbillionu imal etmiştir. Bu işi, sadece dik duran bir cep saatinin, hassasiyetini artırabilmek için düşünmüştür. O sıralarda bir kol saati ve bir çok hareketin atalet ve eylem hallerinden etkilenebilecek bir saat yoktu. Belki, biraz koşar ya da yere düşer, göğsünüze bir yımruk yerdiniz vs vs. Ama bir kol, ne kadar çok hareket eder bir düşünün. O yüzden günümüzde, yer çekimi kuvvetine çok daha fazla(mesela 100, 500 gibi gravite katlarına) dayanabilecek bilyeli maşa sistemleri geliştirlidi. Bunların hiçbiri tourbillion değilidr, aksine sabittirler. Nedeni ise, tourbillion'un maşa sisteminin, hareketli bir kafeste yer almasıdır. Bu her zaman dış etkilere açık olduğunu gösterir. IWC, 2004 yılındaki katalogunda aynen şöyle diyordu" Her ne kadar teknoloji olarak geri kalmış bir geleneksel artisanal ürün olsa da bizler, el işçiliğimizi göstermek için tekrar tourbillion üretmeye karar verdik, sadece siz nostalji meraklılarına". Bu gün 360 derecelik tur atabilenler, hatta iki adet 36 derecelik yatay açılı differential denen tourbillionlar ve büyük fiyatlar var ama hassasiyet için mi? Ben hassasiyete daha çok hizmet etmiş bir ismi Abraham Louis Perrelet i hatırlatmak isterim. Neden mi; hassasiyet denklemi zemberekte başlar ve sürekli aynı gerilime sahip bir zemberek daha hassas bir akım sağlar. Bu otomatik kurma ile olur...

Hocam bu yazıyı okudum siteden :thumbup: Belli başlı konulara baktım.Ama ben hala sorumun cevabını almadım, yani bu konuda kafam karışık :roll: Yani tourbillon kolun hareketi ile mi 360 derece dönerek zaman kaymasını önlüyor yoksa zembereğin kurulmasıyla bir ilgisi var mı?
Kullanıcı avatarı
Q47

Mesaj asymptote » 14 Eki 2012, 15:54

Q47 yazdı:tourbillon kolun hareketi ile mi 360 derece dönerek zaman kaymasını önlüyor

modern60 yazdı:Bu işi, sadece dik duran bir cep saatinin, hassasiyetini artırabilmek için düşünmüştür.
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Q47 » 14 Eki 2012, 15:58

asymptote yazdı:
Q47 yazdı:tourbillon kolun hareketi ile mi 360 derece dönerek zaman kaymasını önlüyor

modern60 yazdı:Bu işi, sadece dik duran bir cep saatinin, hassasiyetini artırabilmek için düşünmüştür.

Sizin aşağıda linkte vermiş olduğunuz cevap daha tatmin edici;

viewtopic.php?f=12&t=10408&p=172248#p172248
Kullanıcı avatarı
Q47

Re: Tourbillon Hakkında Bilgi

Mesaj asymptote » 14 Eki 2012, 16:02

Ben o cevabı verirken yukarıdaki cevabı esas aldım.. ;)
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners