Click To Discover The New Ulyyse Nardin Marine Torpilleur  / Yeni Ulyyse Nardin Marine Torpilleur Modelini Ke┼čfetmek ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z

Saat Mekanizmas─▒ ├çark ├ťretimi Hakk─▒nda M├╝hendislerden Bilgi

Saat Mekanizmalar─▒ ve Teknik Bilgiler Konusunda Payla┼č─▒m B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, Saat Mekanizmalar─▒ B├Âl├╝m├╝nde Bir├žok Mekanizma ├ťreticisi Firman─▒n Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detayl─▒ Foto─čraflar─▒ ile Ula┼čabilirsiniz. Ayr─▒ca Saatlerde Kullan─▒lan Teknolojileri A├ž─▒klayan Detayl─▒ Bilgilendirme Konular─▒n─▒ Okuyabilirsiniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Saat Mekanizmas─▒ ├çark ├ťretimi Hakk─▒nda M├╝hendislerden Bilgi

Mesaj YoldasM » 11 Oca 2017 12:47

Merhaba;
Ben bir firmada lazer, cnc makinalar─▒n─▒ kullanan bir operat├Âr├╝m. Kendi di┼čli saat sistemimi yapmak istiyorum. Ama istedi─čm saaat 24 saat kadranl─▒ ve ters y├Ânde haraket edecek ve saniye g├Âstergesi olmayacak bir saat. Gerekli ara┼čt─▒rmay─▒ yapt─▒ktan sonra bu i┼čin alt─▒ndan tek ba┼č─▒ma ├ž─▒kamayaca─č─▒m─▒ anlad─▒m.
├çizimleri bilgisayar ile yapaca─č─▒mdan bana ├žarklar─▒n ├žal─▒┼čma mant─▒─č─▒n─▒ (24Saat kadran i├žin) de─čerleriyle birlikte verebilecek bir m├╝hendise ihtiyac─▒m var.
Esas─▒nda eski sistemlerde ki gibi sarka├žl─▒, bilyeli vs bir saat yapmak isterdim ama bilgi birikimim olmad─▒─č─▒ndan onlar─▒ hi├ž anlayamayaca─č─▒m─▒ farkettim.
Son olarak yapaca─č─▒m saaat kendi ┼čahs─▒ma ait olaca─č─▒ndan bana ├žark sistemi ile ilgili yard─▒mc─▒ olacak arkada┼ča da bir tane saat yap─▒p g├Ânderece─čim (─░stanbul i├žindeyse elden teslim edebilirim)
NOt: Yarat─▒c─▒ fikirlere a├ž─▒─č─▒m. L├╝tfen bana git ara┼čt─▒r basit de─čil vs demeyin basit olmad─▒─č─▒n─▒ biliyorum. Benim elimde 0,3mm aral─▒─č─▒nda ayr─▒nt─▒ verebilecek bir makine var ve bir m├╝hendisinde bilgi birikimini talep ediyorum.
Sayg─▒lar...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
YoldasM

Kay─▒t: 11 Oca 2017 12:40

Bilgi ve Tasar─▒m Konusu ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z

Re: Ciddi anlamda saat yap─▒m─▒(m├╝hendisler gelsin)

Mesaj neperliva » 12 Oca 2017 18:06

desteklenmeli :thumbup:
kekse zamaninda bu islere giren insanlar olsaymis bugun tum dunyaya satsaymisiz...
"─░nsanlar hi├žbir ┼čeyimi almazlarsa, bana ├žok ┼čey vermi┼č olurlar. Hi├žbir k├Ât├╝l├╝k etmezlerse, yeterince iyilik etmi┼č say─▒l─▒rlar".
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
neperliva

Kay─▒t: 25 Ara 2015 02:10

Mesaj YoldasM » 12 Oca 2017 18:27

neperliva yazd─▒:desteklenmeli :thumbup:
kekse zamaninda bu islere giren insanlar olsaymis bugun tum dunyaya satsaymisiz...

Te┼čekk├╝r ederim. Umar─▒m bana yard─▒mc─▒ olacak bir m├╝hendis ya da saat├ži ├ž─▒kar umuduyla herg├╝n 5-6 kez girip kontrol ediyorum konuyu :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
YoldasM

Mesaj YoldasM » 13 Oca 2017 23:04

E─čer konuyu takip eden varsa diye belirtmek isterim ki bir saat modeli buldum. Biraz kar─▒┼č─▒k ama anlamamda bana yard─▒mc─▒ oldu ├╝stelik motor g├╝c├╝ (RPM) gibi bir de─či┼čken olmadan serbest sal─▒n─▒m g├╝c├╝yle ├žal─▒┼čacak bir saat. Yar─▒n par├žalar─▒nn foto─čraflar─▒n─▒ konuya ekleyece─čim. SAn─▒r─▒m saati toparlamam bika├ž haftam─▒ alacak gibi g├Âz├╝k├╝yor. ┼×imdilik sadece bilinen mant─▒kla 12saat kadranl─▒ bir saat yap─▒yorum, malum konuyu hen├╝z 3 g├╝nd├╝r ara┼čt─▒r─▒p ├Â─črendi─čim kadar─▒yla hakimim o y├╝zden basitten ba┼člamak gerekti─čini d├╝┼č├╝nd├╝m. Hala bana teknik konularda yard─▒mc─▒ olabilecekleri beklemekteyim.

Not: G├╝nlerdir ┼čunu g├Ârd├╝m ki t├╝m tasar─▒m i┼člemleri yabanc─▒lar taraf─▒ndan yap─▒l─▒yor biz T├╝rklerden bir┼čeyler yapmaktan ziyade yap─▒lan─▒ anlamaktan ba┼čka bir icarati oldu─čunu g├Âremedim ki bu ├žok ├╝z├╝c├╝ bir durum. ├ľrnek vermek gerekirse adam─▒n birisi sadece saat ┼čablonlar─▒ ├žizip bunlar─▒n .dxf dosyalar─▒n─▒ sat─▒yor, hemde 20dolardan ve yakla┼č─▒k 11 senedir bir katk─▒ sa─člamam─▒┼č 11 senedir ayn─▒ ┼čeyleri sat─▒yor. ├ťlkemizde ki dolar─▒n durumu ├žok y├╝ksek oldu─čundan alamad─▒m (En ucuzu 100Tl gibi bir rakam ve a├ž─▒k├žas─▒ o paaray─▒ ┼čimdilik vermeyece─čim). Ke┼čke bizden de bu tarz konularda Yarat─▒c─▒ ├ľrnekler olsayd─▒...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
YoldasM

Mesaj Ground » 13 Oca 2017 23:14

Bu aceleniz neden anlamad─▒m.

Biraz horoloji konusunda denimlemenizi artt─▒rsan─▒z olmazm─▒?

├ľrne─čin bol bol ucuz rus saatleri par├žalaman─▒z ya sa saat tamircisi birinin yan─▒nda s├Âk├╝p takma ile mekanizmalar─▒ tan─▒man─▒z uygun olmaz m─▒?

Tabi desteklenmenizi isterim ama b├Âyle kervan yolda d├╝z├╝l├╝r mant─▒─č─▒yla bir ka├ž yerde t─▒kanabilirsiniz diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

Tapatalk kullanarak iPhone arac─▒l─▒─č─▒yla g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Ground

Ya┼č: 35
Kay─▒t: 17 Ara 2015 02:48

Mesaj SeiKinetic » 14 Oca 2017 04:04

Teknik konuda yard─▒mc─▒ olabilecek birilerini beklemektense, teknik konulara da olabildi─čince hakim olabilmek ad─▒na kendimize yeni bir ┼čeyler katman─▒n daha do─čru olabilece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. O "teknik konulara hakim m├╝hendis", zaten kendi saatini tasarlayacak teknik bilgiye sahipse, s─▒rf ├╝retim i├žin neden kars─▒z bir ortakl─▒k pe┼činde olsun? Ya da neden gereken ├žo─ču ┼čeyi o sa─člay─▒p, sizin sadece makinenizi, ya da operat├Ârl├╝─č├╝n├╝z├╝ kullanarak ikinci planda kals─▒n ki? Yanl─▒┼č anlamay─▒n, iyi dileklerin ve birka├ž tavsiyenin ├Âtesine gidemeyecek olsa da tabii ki projenizi desteklemek isterim. Ancak, hem acelenizi hem de tavr─▒n─▒z─▒ -├╝z├╝lerek s├Âyl├╝yorum ki- anlayam─▒yorum. Haddi a┼čmak istemem ancak; san─▒r─▒m teknik konularda, ├Âzellikle hayal etti─činiz par├žan─▒n tekni─či, ├žal─▒┼čma prensibi, ├žal─▒┼čma ekipmanlar─▒, yard─▒mc─▒ ekipmanlar, eklenebilecek veya ├ž─▒karabilecek di─čer ekipmanlar konusunda teknik bilgi ├žal─▒┼čmas─▒ yarar─▒n─▒za olacakt─▒r. Bu mecrada yap─▒lacak, yap─▒lm─▒┼č, yap─▒lmakta olan her t├╝rl├╝ faaliyete m├╝te┼čekkir olacak, olabildi─čince destek verebilecek y├╝zlerce insan mevcut. "Ba┼čkas─▒ yap─▒nca takdir ediliyor ancak biz bir ┼čey yapmaya kalk─▒┼č─▒nca hareket yok" ┼čeklinde bir serzeni┼činiz olmu┼č. Burada ┼čunu belirtmek isterim ki, takdir edilen ├žo─ču par├ža, ├žo─ču model; uzun y─▒llar s├╝ren, ciddi tasar─▒m ve m├╝hendislik a┼čamalar─▒ndan ge├žmi┼č, onlarca teste tabi tutulmu┼č ├╝r├╝nler. Bizlere ula┼čmadan ├Ânce bir ├žok tecr├╝beden, yorumdan, ele┼čtiriden yola ├ž─▒k─▒larak, esinlenilerek ortaya 'iyi' bir ├╝r├╝n ├ž─▒kar─▒lmaya ├žal─▒┼č─▒lm─▒┼č ├╝r├╝nler. Serzeni┼činizi anl─▒yorum, ancak sitem etmektense gerekebilecek teknik terimleri, a├ž─▒klamalar─▒, sizin i├žin yararl─▒ olabilecek her t├╝rl├╝ arg├╝man─▒ -en az─▒ndan- ansiklopedik bilgi olarak edinmeniz projenizin verimlili─či a├ž─▒s─▒ndan yarar─▒n─▒za olur diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Umar─▒m projenizde istedi─činiz ├╝r├╝n├╝, istedi─činiz yoldan ortaya koyabilir ve bizlere belki ├Ân ayak, belki bir esin kayna─č─▒ olursunuz. Size bu me┼čakkatli yolculu─čunuzda moral, motivasyon, enerji, bol e─člence ve kolayl─▒klar diliyorum.
Sayg─▒lar.
Tutto ha una maniera.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
SeiKinetic

Kay─▒t: 08 Tem 2016 10:14

Mesaj YoldasM » 14 Oca 2017 10:28

Ground yazd─▒:Bu aceleniz neden anlamad─▒m.

Biraz horoloji konusunda denimlemenizi artt─▒rsan─▒z olmazm─▒?

├ľrne─čin bol bol ucuz rus saatleri par├žalaman─▒z ya sa saat tamircisi birinin yan─▒nda s├Âk├╝p takma ile mekanizmalar─▒ tan─▒man─▒z uygun olmaz m─▒?

Tabi desteklenmenizi isterim ama b├Âyle kervan yolda d├╝z├╝l├╝r mant─▒─č─▒yla bir ka├ž yerde t─▒kanabilirsiniz diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

├ľncelikle ├ževremde saat├ži yok o y├╝zden bu tarz bir giri┼čim yapam─▒yorum. ├ťstelik ben o kadar ufak bir saat zaten yapamam, duvar saati yapmaya ├žal─▒┼č─▒yorum. Acelem yok esas─▒nda sadece hevesim var. ├ťstelik ben saat├ži de─čilim olmaya da ├žal─▒┼čm─▒yorum ben bir cnc operat├Âr├╝y├╝m sadece i┼čime yarayacak ┼čeyleri ├Â─čreniyorum.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
YoldasM

Mesaj YoldasM » 14 Oca 2017 10:32

SeiKinetic yazd─▒:Teknik konuda yard─▒mc─▒ olabilecek birilerini beklemektense, teknik konulara da olabildi─čince hakim olabilmek ad─▒na kendimize yeni bir ┼čeyler katman─▒n daha do─čru olabilece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. O "teknik konulara hakim m├╝hendis", zaten kendi saatini tasarlayacak teknik bilgiye sahipse, s─▒rf ├╝retim i├žin neden kars─▒z bir ortakl─▒k pe┼činde olsun? Ya da neden gereken ├žo─ču ┼čeyi o sa─člay─▒p, sizin sadece makinenizi, ya da operat├Ârl├╝─č├╝n├╝z├╝ kullanarak ikinci planda kals─▒n ki? Yanl─▒┼č anlamay─▒n, iyi dileklerin ve birka├ž tavsiyenin ├Âtesine gidemeyecek olsa da tabii ki projenizi desteklemek isterim. Ancak, hem acelenizi hem de tavr─▒n─▒z─▒ -├╝z├╝lerek s├Âyl├╝yorum ki- anlayam─▒yorum. Haddi a┼čmak istemem ancak; san─▒r─▒m teknik konularda, ├Âzellikle hayal etti─činiz par├žan─▒n tekni─či, ├žal─▒┼čma prensibi, ├žal─▒┼čma ekipmanlar─▒, yard─▒mc─▒ ekipmanlar, eklenebilecek veya ├ž─▒karabilecek di─čer ekipmanlar konusunda teknik bilgi ├žal─▒┼čmas─▒ yarar─▒n─▒za olacakt─▒r. Bu mecrada yap─▒lacak, yap─▒lm─▒┼č, yap─▒lmakta olan her t├╝rl├╝ faaliyete m├╝te┼čekkir olacak, olabildi─čince destek verebilecek y├╝zlerce insan mevcut. "Ba┼čkas─▒ yap─▒nca takdir ediliyor ancak biz bir ┼čey yapmaya kalk─▒┼č─▒nca hareket yok" ┼čeklinde bir serzeni┼činiz olmu┼č. Burada ┼čunu belirtmek isterim ki, takdir edilen ├žo─ču par├ža, ├žo─ču model; uzun y─▒llar s├╝ren, ciddi tasar─▒m ve m├╝hendislik a┼čamalar─▒ndan ge├žmi┼č, onlarca teste tabi tutulmu┼č ├╝r├╝nler. Bizlere ula┼čmadan ├Ânce bir ├žok tecr├╝beden, yorumdan, ele┼čtiriden yola ├ž─▒k─▒larak, esinlenilerek ortaya 'iyi' bir ├╝r├╝n ├ž─▒kar─▒lmaya ├žal─▒┼č─▒lm─▒┼č ├╝r├╝nler. Serzeni┼činizi anl─▒yorum, ancak sitem etmektense gerekebilecek teknik terimleri, a├ž─▒klamalar─▒, sizin i├žin yararl─▒ olabilecek her t├╝rl├╝ arg├╝man─▒ -en az─▒ndan- ansiklopedik bilgi olarak edinmeniz projenizin verimlili─či a├ž─▒s─▒ndan yarar─▒n─▒za olur diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Umar─▒m projenizde istedi─činiz ├╝r├╝n├╝, istedi─činiz yoldan ortaya koyabilir ve bizlere belki ├Ân ayak, belki bir esin kayna─č─▒ olursunuz. Size bu me┼čakkatli yolculu─čunuzda moral, motivasyon, enerji, bol e─člence ve kolayl─▒klar diliyorum.
Sayg─▒lar.

T├╝m yaz─▒n─▒z─▒ sayg─▒yla okudum ├Âncelikle g├Âr├╝┼čleriniz ├Ânemli benim i├žin. Ama ben bir saat├ži ya da m├╝hendis de─čilim. Cnc operat├Âr├╝y├╝m sadece imkan─▒m var hevesim var. Amac─▒m ticari bir ba┼čar─▒ elde etmek de─čil kendi keyif alabilece─čim bir ┼čey tasarlamak. Seri ├╝retim yapmayaca─č─▒m. Yapmaya ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m ┼čeyleri yabacn─▒ sitelerde 1000lerce TL gibi rakamlara sat─▒ld─▒─č─▒n─▒ g├Ârd├╝m. E─čer konuya yeteri kadar hakim olursam puzzle gibi par├žalar─▒ ├╝retip ticari anlamda bir┼čeyler yapmaya ├žal─▒┼čabilirim ama ┼čimdilik (bi ka├ž y─▒l) b├Âylr bir durum s├Âz konusu de─čil. Acele etmemin sebebi hevesim var elimde imkan─▒m var ve deneme yan─▒lma y├Ântemi ile bir┼čeylere ba┼člamak istemem. Ba┼čar─▒s─▒z olursam -ki ilk denemem oldu─čundan buna ┼č├╝phe yok- tecr├╝be edece─čim. Teknik bilgiler okunur anla┼č─▒l─▒r ama ama as─▒l tecr├╝be deneme yan─▒lma y├Ântemi ile sa─član─▒r. Te┼čekk├╝r ederim :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
YoldasM

Mesaj Khan » 14 Oca 2017 10:34

Merhabalar;

├ľncelikle ho┼č geldiniz.

Elinizde ─░mkan var ise, saatin kasas─▒n─▒, tepesini vb. ┼čeyleri imal etmeye ├žal─▒┼č─▒n, sonras─▒nda bir Japon mekanizmay─▒ olu┼čturmu┼č oldu─čunuz kasaya monte edip ilk ad─▒mlar─▒ atm─▒┼č olursunuz.

"Zira saat yapmak" ├Âyle kolay bir ┼čey de─čil ve baz─▒ d├╝nya ├žap─▒ndaki ├╝reticiler bile mekanizmalar─▒ ba┼čka yerlerden temin ediyor, kendileri ├╝retmiyorlar.

Sonu├ž olarak, ├žok g├╝zel ve zahmetli bir yoldas─▒n─▒z.

Mekanizma ├╝retimini bi kenara koyarsan─▒z, yapmak istedi─činiz ┼čeyler bir onur, gurur kayna─č─▒ olabilir.

Kolay gelsin. :)
God is good! Eski Kullan─▒c─▒ Ad─▒ Nethuistr
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Khan

Kay─▒t: 25 Mar 2016 12:17

Ciddi anlamda saat yap─▒m─▒(m├╝hendisler gelsin)

Mesaj fortis » 14 Oca 2017 12:24

Ben de mekanizma ├╝retiminin ├Âyle geceden sabaha deneme yan─▒lma y├Ântemi ile yap─▒lamayaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nenlerdenim. Uzun bir ar-ge s├╝reci, ayar─▒n tutmas─▒ i├žin belki de aylarca s├╝rmesi gerekecek bir test a┼čamas─▒, ciddi bir m├╝hendislik ├žal─▒┼čmas─▒, tasar─▒m ├žal─▒┼čmas─▒ vs. Belli par├žalar─▒n lego gibi bir araya getirilmesi ile ├╝retilen bir mekanizma gibi d├╝┼č├╝nmemek laz─▒m. Ta┼č say─▒s─▒, vuru┼č say─▒s─▒, frekans de─čeri vs vs. Sadece m├╝hendislik de yetmez. ├ťst d├╝zey matematik, fizik ve kimya bilgisi de gerekli. Sadece Cnc operasyonu ile veya mikro lazer kesimle saat ├╝retmek imkans─▒z. ├ç─▒kan par├žalar─▒n tamam─▒n─▒n birbiriyle uyum g├Âstermesini bekleyemeyiz. Zira onlarca mikro d├╝zeyde par├žaya mekanik bir d├╝zen i├žerisinde kusursuza yak─▒n bir sapma ile i┼člerlik kazand─▒r─▒lmas─▒ ciddi bir mekanik ├žal─▒┼čmay─▒ gerektiriyor. Y─▒llar─▒n mekanizma ├╝reticisi seiko'nun mekanizmalar─▒ dahi bazan ciddi sapmalar g├Âsteriyorken ├╝stelik. Hevesinizin k─▒r─▒lmas─▒ i├žin de─čil ne denli ciddi bir i┼če ba┼č koydu─čunuzu belirtmek i├žin ifade etti─čimi s├Âylemek isterim. Umar─▒m ba┼čar─▒l─▒ olursunuz. Hayal etmek i┼čin yar─▒s─▒d─▒r derler. Vira bismillah deyip b├╝y├╝k bir ciddiyetle i┼če koyulmak laz─▒m elbette. Ba┼čar─▒lar.

Kullan─▒c─▒ avatar─▒
fortis

Kay─▒t: 29 Eyl 2016 16:54

Mesaj SeiKinetic » 14 Oca 2017 16:16

YoldasM yazd─▒:T├╝m yaz─▒n─▒z─▒ sayg─▒yla okudum ├Âncelikle g├Âr├╝┼čleriniz ├Ânemli benim i├žin. Ama ben bir saat├ži ya da m├╝hendis de─čilim. Cnc operat├Âr├╝y├╝m sadece imkan─▒m var hevesim var. Amac─▒m ticari bir ba┼čar─▒ elde etmek de─čil kendi keyif alabilece─čim bir ┼čey tasarlamak. Seri ├╝retim yapmayaca─č─▒m. Yapmaya ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m ┼čeyleri yabacn─▒ sitelerde 1000lerce TL gibi rakamlara sat─▒ld─▒─č─▒n─▒ g├Ârd├╝m. E─čer konuya yeteri kadar hakim olursam puzzle gibi par├žalar─▒ ├╝retip ticari anlamda bir┼čeyler yapmaya ├žal─▒┼čabilirim ama ┼čimdilik (bi ka├ž y─▒l) b├Âylr bir durum s├Âz konusu de─čil. Acele etmemin sebebi hevesim var elimde imkan─▒m var ve deneme yan─▒lma y├Ântemi ile bir┼čeylere ba┼člamak istemem. Ba┼čar─▒s─▒z olursam -ki ilk denemem oldu─čundan buna ┼č├╝phe yok- tecr├╝be edece─čim. Teknik bilgiler okunur anla┼č─▒l─▒r ama ama as─▒l tecr├╝be deneme yan─▒lma y├Ântemi ile sa─član─▒r. Te┼čekk├╝r ederim :)

├çok hevesli oldu─čunuzu g├Âr├╝yorum. Bu da ba┼člaman─▒n yar─▒s─▒ eder bence. Ancak, -umar─▒m hevesinizi k─▒rmak gibi olmuyordur- mekanizma ├╝retimine yo─čunla┼čmak yerine, kasa-kadran-bilezik-toka gibi alan─▒n─▒zla daha yak─▒ndan alakal─▒, mekanizma ├╝retimine g├Âre daha az me┼čakkat gerektirdi─čini d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m (kabaca ├╝st d├╝zey i┼č├žilikli kasalar─▒ saymazsak diyelim) ├╝retim t├╝rlerine kayman─▒z sizin yarar─▒n─▒za olabilir. En az─▒ndan ba┼člang─▒├ž a┼čaman─▒z i├žin... Mekanizma bir yerlerden temin edilir. 3-5 liraya dahi bir s├╝re i┼č g├Ârebilecek quartz mekanizmalara eri┼čmek m├╝mk├╝n, ya da 20-30 dolara yine i┼č g├Ârebilecek, giri┼č kalitesi otomatik makineleri bulabilmek g├╝n├╝m├╝zde m├╝mk├╝n.
Tutto ha una maniera.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
SeiKinetic

Kay─▒t: 08 Tem 2016 10:14

Mesaj ozanozi » 14 Oca 2017 16:33

size ancak ┼ču konuda fikir verebilirim iyi d├╝zeyde bir catia kullan─▒c─▒s─▒ndan kafan─▒zda tasarlad─▒─č─▒n─▒z par├žalar─▒n similasyonunu yapmas─▒n─▒ isteyebilirsiniz. tabiki ├Ânce m├╝hendislik hesaplamalar ve buna uygun tasar─▒m ├žal─▒┼čmalar─▒ yap─▒lmal─▒. ancak yukar─▒daki yorumlarda oldu─ču gibi horoloji bilimine hakim olmadan yada bir saatin kopyas─▒n─▒ ├ž─▒kartmadan(ki siz kopyaya y├Ânelmek istemiyorsunuz ) buna ula┼čmak ├žok zor. siz ┼čuanda var olan bir sistemi s─▒f─▒rdan kendinize ├Âzg├╝n bir tasar─▒m olarak yapmak istiyorsunuz. i┼č sadece di┼čliyi ├žark─▒ ├╝retip onlar─▒n uyum i├žinde ├žal─▒┼čmas─▒ndan m├╝tevvellid de─čil. sistem her ne kadar duvar saati b├╝y├╝kl├╝─č├╝nde tasarlanm─▒┼č dahi olsa ; yer├žekim etkisi , s├╝rt├╝nme etkisi , par├žalar─▒n manyetiklenme etkisi, ve daha akl─▒ma gelmeyen bir s├╝r├╝ fiziksel etki her bir par├žan─▒n m├╝hendislik anlamda hesaplanmas─▒ ve tasar─▒m─▒nda ├žok b├╝y├╝k sorunlar ├ž─▒kartacakt─▒r. yani buradan bulunan bir ka├ž m├╝hendisin ├Âyle bi ka├ž g├╝nl├╝k hesap kitap yapmas─▒yla ortaya ├ž─▒kacak bir sistem de─čil ciddi manada ├╝zerinde ├žal─▒┼čmak gerekir. 0.3 hata pay─▒ yazm─▒┼čs─▒n─▒z bu hata pay─▒da iyi bir saat de─čil normalbir saat ├╝retmek i├žin fazla gibi. buda hesap kitap i┼čini ciddi manada sapt─▒r─▒r. bir par├žada 0.3 l├╝k bir sapma onlarca di┼člinin birbirine s├╝rt├╝nerek ├žal─▒┼čt─▒─č─▒ bir sistemde nas─▒l bir sonu├ž verir siz d├╝┼č├╝n├╝n. fakat siz bir saat de─čil ├žal─▒┼čan bir sistem yap─▒p ├╝zerinde zamanla revizyon yapmak isterseniz bi┼čey diyemem. oda y─▒llar al─▒r. hafife al─▒nacak bir i┼č de─čil d├╝┼č├╝ncenizi tebrik ediyorum.
ayr─▒ca;
-metalurijist
-fizik├ži
-makina m├╝hendisi
-iyi bir konstrukt├Âr ' e ihtiyac─▒n─▒z olacakt─▒r...
Her zaman do─čruyu s├Âyle, ama her zaman her do─čruyu de─čil.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
ozanozi

Kay─▒t: 07 Oca 2015 00:57

Sonraki

Bilgi ve Tasar─▒m Konusu ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z

D├Ân TSF Saat Mekanizmalar─▒ & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 12 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners