Yanlış Saat Yağı Kullanmak Ne Tür Sorunlar Oluşturabilir?

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Yanlış Saat Yağı Kullanmak Ne Tür Sorunlar Oluşturabilir?

Mesaj Mad » 22 Nis 2015, 06:43

Merhaba, Amatör bile denmez henüz çok yeniyim. Önceden bakım yapılması için iyi olduğunu düşündüğüm bir saatçiye götürmüştüm. Fakat daha kötü durumda geri aldığım Şuan tamir etmeye çalıştığım Eta 2834 mekanizma var. Sizlere danışmak istediğim tamir dökümanında kullanılması gereken yağ moebius hp 1300 genel olarak kullanılıyor haricinde iki yağ modeli daha var Ben bunlara dikkat etmedim ve moebius 8000 adında başka yağ aldım. Az önce nette araştırdım 8000 için genel kullanım amaçlı yağ olduğu söyleniyor ama içerik olarak hp 1300 ile alakası yok gibi sizce Ne tür sorunlar yaşayabilirim.

Şimdiden Teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
Mad

Re: Yanlış Saat Yağı Kullanmak Ne Tür Sorunlar Oluşturabilir

Mesaj Clk » 22 Nis 2015, 16:45

Mad, kafana takmani gerektiren cok büyük bir problem yok. Moebius hp 1300 uzun süre viskozitesini koruyabilen, yüksek basinc dayanimli, yüksek yaglama kapasiteli bir ürün. hp 1300'ün hp 8000'e oranla daha iyi bir yag oldugu tartisilmaz ancak satin almis oldugun yag (hp 8000) özellikle 9 ile 19 Ligne (20 ile 42 mm) arasinda ki mekanizmalarin esapman ve balans sistemleri icin tavsiye ediliyor.

Dolayisi ile arayi cok acmadan mekanizmanin yagini uygun olan bir zamanda hp 1300 ile degistirirsen kullanmis oldugun yagin mekanizma üzerinde hicbir etkisini görmeyeceksin.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Mad » 22 Nis 2015, 19:58

Teşekkür ederim :) Anladığım kadarı ile zararı yok ama hp 1300 kadar uzun ömürlü olmayacak dolayısı ile eğer uzun süre tutarsam aşınmalara sebep olabilir.
Kullanıcı avatarı
Mad

Mesaj Clk » 22 Nis 2015, 20:34

Yag hp 1300'e göre daha hizli kalinlasacagindan mekanizmanin saglikli calismasini etkileme ihtimali hp 1300'e göre daha yüksek! Hepsi bu ;)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Mad » 22 Nis 2015, 20:45

Şimdi daha iyi oldu tekrar Teşekkürler :)
Kullanıcı avatarı
Mad

Mesaj Sinanist » 25 Ağu 2015, 16:37

Sevgili dostlar apayri bir cevap verecegim. Bir proje dolayisiyla yaglari incelemek zorunda kaldim. Aylar boyu. En basit ornekle vizikosite var. Sicak ve sogukta akiskanlik olayi. Tam sentetik, yari sentetik, sentetik olmayan turler var. Bunun haricinde cesitli katkilar ile ayar yapilma var. Surtunme, sicaklik, uzun omur, isinma, kopurme saymakla bitmez

Ben renault arabaya tofas sanziman yagi koydum tabi saatle araba ne alaka ama :D Sanziman elimde kaliyordu. Bence orjinal yag cok ama cok onemli.

Belki yanlisim olabilir ama mantikim bunu diyor. Sn Bengisaat gorse de aydinlatsa konuyu.

Saygilar.
Kullanıcı avatarı
Sinanist

Mesaj bengisaat » 01 Eyl 2015, 11:07

Yağların kalınlıklarına göre kullanım alanları farklı .
Örneğin zemberek için kullanılan yağla çelik çarkları veya maşa ( Eşapman) için kullanılan farklıdır.
Asıl farkı kalın yağlar çabuk katılaşma nedenyle ömrünün kısa olmasının yanında ; kalın yağlar ince dişlileri tutar ve dönme siasını azaltır buda hem çalışma süresini hemde bakım süresini kısaltır.
Tersi durumda yani kalın dişlilere ince yağ kullanımında ise yağlama görevini tam yerine getiremez kayganlık oranı daha düşük kalacağı için aşınma veya sıkışma riskini yükseltir.
Doğru dişiliye doğru yağ çok önemlidir..
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj asymptote » 01 Eyl 2015, 13:02

Cengiz hocam çok güzel açıklamış, ben de görsel desteği sunayım :) ;)
Farklı kalınlıktaki yağlar için farklı yağ çubukları kullanılır:
Resim
Yağlama standında da farklı kalınlıktaki yağlar için 4 ayrı hazne vardır. Bu haznelerde akik taşı kullanılır, özelliği yağı absorbe etmemesidir:
Resim
Bir de otomatik yağlama çubukları var tabi. Bunlar haliyle oldukça pahalılar. Bazı saatçiler bunları tercih ediyor:
Resim
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 35 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners