Eşapman Makale Çevirisi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Eşapman Makale Çevirisi

Mesaj kavkakafka » 31 Eki 2014, 09:57

Merhaba,

Sizlerden bir ricam olucak.

Eşapman türleri ile ilgili bir makale çevirisi yapıyorum. İnternet üzerinden bir kaç saat sözlüğü buldum ama bu bana yetmedi ne yazıkki. Sizlerin de yardımını rica edicem.

* Escapement'ın eşapman olduğunu anladım fakat esacapemenet ile lever escapement arasındaki fark nedir? Lever escapement nedir?
* Eşapmanda pallet stones diye bir parçadan bahsediliyor, bunu da ne yazık ki anlamadım..
* Ayrıca impulse'ın saat terminolojisinde karşılığı nedir? Darbe diye geçiyore ama saatle alakasını çözemedim.

Bu konularda bana yardımcı olucak olan biri olursa çok sevinirim. Çok teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
kavkakafka

Re: Eşapman Makale Çevirisi

Mesaj asymptote » 31 Eki 2014, 11:29

Eşapman, saatlerde zamanı dilimlemeye yarayan mekanik düzeneklere verilen genel bir isimdir. Tonlarca çeşidi vardır. 18. yy'dan beri en sık ve en yaygın kullanılanı "lever escapement" dır. Buna kökeninden ötürü Swiss lever escapement dendiği de olur. "Manivela eşapman" şeklinde Türkçeleştirilebilir.
Pallet maşa olarak, pallet stones maşa taşları olarak çevrilebilir.
İmpulse itki şeklinde çevrilebilir.

Ayrıca makalede karşınıza çıkar diye yazıyorum:

hole jewel: delik taşı
cap jewel: kapak taşı
pivot jewel: direk taşı
wheel jewel: çark taşı
rolling pin jewel: arşak taşı
vs..
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj kavkakafka » 31 Eki 2014, 12:49

asymptote yazdı:Eşapman, saatlerde zamanı dilimlemeye yarayan mekanik düzeneklere verilen genel bir isimdir. Tonlarca çeşidi vardır. 18. yy'dan beri en sık ve en yaygın kullanılanı "lever escapement" dır. Buna kökeninden ötürü Swiss lever escapement dendiği de olur. "Manivela eşapman" şeklinde Türkçeleştirilebilir.
Pallet maşa olarak, pallet stones maşa taşları olarak çevrilebilir.
İmpulse itki şeklinde çevrilebilir.

Ayrıca makalede karşınıza çıkar diye yazıyorum:

hole jewel: delik taşı
cap jewel: kapak taşı
pivot jewel: direk taşı
wheel jewel: çark taşı
rolling pin jewel: arşak taşı
vs..

Çok teşekkürler, yardımlarınız için. Europa star dergisinde ağustos/eylül sayısından bir makele bu. Dediğiniz gibi swiss lever escapement, constant escapement, isometric elliptical escapement, audemars piquet escapement, coaxial escapement, dual escapement, pivoted detenet escapement, high performance biaxial escapement ve ulysse nardin escapement hakkında ufak makalelerin olduğu toplamda iki sayfalık bir makale.
Fakat bu sektöre yeni girdiğim için zorlanıyorum biraz. Forumdaki yazıları okuyup ve işyerimizdeki ustalara sorup mantığı çözüp, çevirmeye çalışıyorum. Umarım başarabilirim :)

Escape wheel ve balance wheel'in tam türkçe karşlığı varmıdır peki?
Kullanıcı avatarı
kavkakafka

Mesaj Modern60 » 16 Kas 2014, 00:50

maşa sistemleir 19 .yy dan itibaren sadece iki ana birimde toplanır. 1)Ayrı parçalı maşalar,2) Birleşik maşalar. Bir de sizin dediğiniz gibi tetik maşaşı detent escapement vardır. 1)Ayrı parçalı maşalar 1) İngiliz lövyeli maşa, 2(Alman lövyeli maşa, 3) İsviçre lövyeli maşa olarak üç guptur. Lever yada lövye aslında maşanın ta kendisidir. Çekiç formundadır ve iki kolunda iki taşlı palet taşır. Karşısında ise, maşa çarkı yani Escapement wheel, roue d'ecchappement vardır. Basında genellikle doğru bilgi bulamasınız. Ancak SAAT DÜNYASI'nda bütün bu açıklamaları en hassas detaylarına kadar ve dikkatle yaptık. Size bu bilgiler neden lazım acaba?
Birleşik maşalar 14-15-16 hatta 17 .yy a kadar kullanılan Verge/Forge escapement dediğimiz taç maşa çarklı ve önceleri paletlerin yerinde ağırlık asılı olan sonrasında Huygens tarafından önce pandülle salınım yapan sonra ise HUYGENSin balanslı pandülü bulmasıyla günümüze kadar gelen sistemlerdir. Bu maşaları Folyo kategosrisinde toplarlar.
Ek bir maşadan bahsedeyim: Silindir maşası, bu da başka bir kategoride yani Sürtünme-dinlenme maşaları sınıfındadır(Frictional Rest)
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj Modern60 » 16 Kas 2014, 01:03

Impulse, amplitude şiddetinin maşa çarkı tarafından maşa ile balans ve pandülüne aktarılan atağa denir. Ve her impulse balansın diğer yöne doğru hareketini sağlar. Bu sırada pandül teli ya şıkışır yada gevşer ve her bir impulse da ya bir palet maşa çarkı tarafından yakalanır yada hareket döngüsü bitmiş balans geriye hareketine başlar. Bu adımlama 5 eşit hareketi kapsar. 1)iLK HAREKETTE BOŞ GİRİŞ PALETİ MAŞA ÇARKININ BAŞLANGIÇ DİŞİNE HAREKET EDER. 2) MAŞA ÇARKININ DİŞİYLE MAŞA KARŞILAŞIR BİRLİKTE DÖNMEYİ BAŞLATIR VE MAŞA KİLİTLENİR, Bu hareket sarkaç hareketinin atalet haline kadar devam eder ve balans çarkı SERBEST KALDIĞINDA 3) pandül tekrar eski haline hareket eder, 4) MAŞANIN çıkış paleti bu sefer maşa çarkının diğer bir koluyla karşılaşır ve tekrar kilitlenir, 5)balans ters yönde serbest kalır ve maşayı kurtarır...videolarını izlemeden anlamak biraz zor ...buradaki mekanik saat nasıl çalışır videolarına bakın.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 80 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners