ETA 2824-2 ve Miyota 8215 K覺yaslamas覺

Saat Mekanizmalar覺 ve Teknik Bilgiler Konusunda Payla覺m B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Saat Mekanizmalar覺 B繹l羹m羹nde Bir癟ok Mekanizma reticisi Firman覺n Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detayl覺 Fotoraflar覺 ile Ulaabilirsiniz. Ayr覺ca Saatlerde Kullan覺lan Teknolojileri A癟覺klayan Detayl覺 Bilgilendirme Konular覺n覺 Okuyabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

ETA 2824-2 ve Miyota 8215 K覺yaslamas覺

Mesaj Arsenyildiz » 06 Au 2014, 21:14

襤nternette gezerken 癟ok g羹zel bir k覺yaslama yaz覺s覺na rastlad覺m. Bir癟oumuzun bir 癟ok saat markas覺nda g繹rd羹羹 ETA 2824-2 ve Miyota 8215
mekanizmalar覺n覺n kar覺lat覺rma ve k覺yaslama yaz覺s覺. Bu yaz覺n覺n bir k覺sm覺n覺 Clk nikli 羹yemiz 2009 y覺l覺nda 襤ng olarak paylam覺 ancak ben yaz覺y覺 癟ok beendim ve 癟evirisini yap覺p taman覺n覺 paylamak istedim. Umar覺m siz de beenir ve faydal覺 bulursunuz. Hepinize keyifli okumalar. 8-)

襤svi癟re ETA 2824-2 mekanizmas覺n覺n kullan覺ld覺覺 bir ka癟 makaya 繹rnek Auguste Reymond, Cartier, Dugena, Eterna, Festina, Fortis, Gaddy's, Kienzle, Maurice Lacroix, MHR, Motochron, Oris, Schwarz-Etienne, TAG-Heuer, Tissot ve daha bir s羹r羹.

Miyota 8215'e 繹rnek bir ka癟 marka Camel, Citizen, Dugena, Festina and Invicta. Miyota Japon Citizen b羹nyesinde bir markad覺r.

襤ki mekanizmada her ne kadar ayn覺 g繹r羹nse de onlar覺 birbirinden ay覺ran fonksiyonel ve uygulama 繹zellikleri mevcuttur.
Bu 繹zelliklere ana bal覺klar alt覺nda bakacak olursak ;

BPH - Beats per hour (Saat ba覺 darbe). ETA 2824-2 28,800 BPH veya saniye ba覺na 8 darbe (4 Hz) vs 21,600 veya saniye ba覺na 6 darbe (3 Hz) Miyota 8215. ou mekanizmada 18,000 BPH veya saniyede 5 darbe (2.5 Hz) 繹zelliine haizdir. Her iki mekanizmada da ortalama deerlerin 羹zerinde BPH' a sahip.

Y羹ksek BPH deerlerine sahip mekanizmalarda hassasiyet daha iyidir.

Higher end-y羹ksek kalite saatlerde y羹ksek HPB deerlerine sahip mekanizmalar kullan覺lmaktad覺r. Mekanizman覺n hassasiyetini k覺sa yoldan anlamak i癟in saatin saniye kolunun harket ekline bakarak anlayabiliriz. rnek y羹ksek hassasiyete sahip mekanizmal覺 saatlerde saaniye kolu daha p羹r羹zs羹z bir ekilde akmaktad覺r.

Finish - ETA n覺n finii Miyota'ya g繹re daha p羹r羹s羹z ve daha parlakt覺r. Ayn覺 zamanda The ETA alt覺n kaplama 繹zellii ile de al覺nabilmektedir ancak bu 繹zillik mekanizman覺n performans覺na art覺 bir deer katmamaktad覺r.

Talar ETA 25 tal覺 Miyota 21 tal覺d覺r. Mekanizmalarda kullan覺lan elmaslar talar asl覺nda sentetik yakutturlar, kullan覺lma ama癟lar覺 mekanizmaya deer katmaktan ziyade hareket eden par癟alarda kullanmak ve s羹rt羹nmeyi azaltmakt覺r ama癟lar覺. D羹羹k kalite saatlerde 7 ile 15 aras覺nda ta bulunmaktad覺r. Kalite saatler i癟in standart genel olarak 17 ta ve fazlas覺 olarak kabul edilmektedir. 25 tatan fazlas覺 otomatik mekanizmalarda genellikle dekorasyon i癟in kullan覺lmaktad覺r.

G羹癟 Rezervi - .ounlukla zemberekler 30 saat ve fazlas覺 i癟in g羹癟 rezerve ederler. ETA 40 saat g羹癟 rezervine haizken Miyota 45 saat rezerve sahiptir.

Kurma Mekanizmas覺 Her iki saatte de kol hareketiyle hareket eden ve zemberei kuran rotora sahiptir. Miyota'da bilyal覺 yatakl覺 tek y繹ne d繹nen rotor sistemi vad覺r. ETA da ise her iki tarafa da hareket ederek 癟al覺an yine bilyal覺 yatakl覺 rotor sistemi vard覺r. ETA ile daha az kol hareketi ile mekanizmay覺 kurmak m羹mk羹nd羹r bu sebepten dolay覺.

Darbe Dayan覺kl覺k Sistemi ETA 1930 lu y覺llarda gelitirmi olduu ve darbe an覺nda balans mekanizmas覺nda ki talar覺n hareket etmesini veya y羹zmesini salayan incabloc ok 繹nleyici sistemine sahiptir. Miyota ise kendi gelitirdii ve tescilli ok 繹nleyici balans覺n覺 kullanmaktad覺r (Parashock).

Tarih Ayar覺 ETA 2824-2 ve Miyota h覺zl覺 tarih ayar fonksiyonuna sahiptir.
Kullan覺c覺 avatar覺
Arsenyildiz

Ya: 42
Kay覺t: 20 Eki 2012, 23:22

Re: ETA 2824-2 ve Miyota 8215 K覺yaslamas覺

Mesaj mermerta » 06 Au 2014, 21:16

u anda Miyota 9015 serisi daha 癟ok var piyasada, saniye durdurma elle kurma ve 28800 vph vurusu ile 2824 羹n daha hakkaniyetli bir rakibi bence
Kullan覺c覺 avatar覺
mermerta

Kay覺t: 27 Oca 2014, 23:36

Mesaj Bond » 07 Au 2014, 00:42

eviri ve konu i癟in teekk羹rler :champ: Eline sal覺k :thumbup:

Forumda detayl覺 bir kar覺lat覺rma konusu vard覺 bu iki kalibre i癟in ancak u an bulamad覺m. Farkl覺 bir konu i癟erisinde Modern60 yazm覺 olabilir. Bulursam buraya link olarak ekleyeceim :thumbup:
Kullan覺c覺 avatar覺
Bond
Administrator

Ya: 49
Kay覺t: 14 Eki 2009, 21:36

Mesaj nicholaihel » 07 Au 2014, 12:00

Arada 癟evirilerinize rastlay覺p 癟ok mutlu oluyorum. Yine epeyce faydaland覺覺m g羹zel bir yaz覺. Elinize sal覺k. Dikkatinizi 癟eken konularda devam覺n覺 bekleriz :)
Kullan覺c覺 avatar覺
nicholaihel

Kay覺t: 14 Mar 2012, 19:10

Re: Ynt: ETA 2824-2 ve Miyota 8215 K覺yaslamas覺

Mesaj aslan180 » 07 Au 2014, 21:34

Elinize sal覺k g羹zel bir 癟eviri olmu:smile:
Kullan覺c覺 avatar覺
aslan180

Kay覺t: 01 Ara 2013, 19:51

Mesaj Modern60 » 08 Au 2014, 11:32

ETA hakk覺nda d羹zeltme: 1934 y覺l覺nda anti-shock UNIVERSAL Escapement Company Limited'in iki m羹hendisi George BRAUNSHWEIG ve Fritz MARTI taraf覺ndan bulunmu ve INCABLOC olarak patentlenmitir. Sonras覺nda ETA, MIYOTA ve SEIKO benzerlerini gelitirip patent alm覺lar覺d覺r. Dolay覺s覺yla shock absorber ETA n覺n buluu deildir. Bilgilerinize sunmak istedim.
Kullan覺c覺 avatar覺
Modern60
Contributor

Kay覺t: 02 Mar 2010, 01:40

Mesaj Arsenyildiz » 08 Au 2014, 21:12

mermerta yazd覺:u anda Miyota 9015 serisi daha 癟ok var piyasada, saniye durdurma elle kurma ve 28800 vph vurusu ile 2824 羹n daha hakkaniyetli bir rakibi bence

Evet hakl覺s覺n覺z mermerta ancak siz s繹yledikten sonra biraz nette bakt覺m hakikaten g羹zel mekanizma ancak nedense daha 癟ok homage saatlerde tercih edilmi. Belkide ben nette hep homage olanlar覺na rastlad覺m bilemedim. Sayende bu mekanizmay覺 da mercek alt覺na ald覺m teekk羹rler.

Bond yazd覺:eviri ve konu i癟in teekk羹rler :champ: Eline sal覺k :thumbup:

Forumda detayl覺 bir kar覺lat覺rma konusu vard覺 bu iki kalibre i癟in ancak u an bulamad覺m. Farkl覺 bir konu i癟erisinde Modern60 yazm覺 olabilir. Bulursam buraya link olarak ekleyeceim :thumbup:

Bond ben Clk n覺n bir yaz覺s覺na rastlad覺m ama o da az bir k覺s覺md覺, 癟evirmeden 繹nce yaz覺y覺 bir bakem dedim forumda vard覺r boa k羹rek sallamayal覺m diye :D

nicholaihel yazd覺:Arada 癟evirilerinize rastlay覺p 癟ok mutlu oluyorum. Yine epeyce faydaland覺覺m g羹zel bir yaz覺. Elinize sal覺k. Dikkatinizi 癟eken konularda devam覺n覺 bekleriz :)

nicholaihel teekk羹rler valla ne yalan s繹yleyeyim, ben 繹renip mutlu olunca bunu mutlaka arkadalar da 繹renmeli deyip payla覺yorum. Hounuza gidiyor ve faydalanaca覺n覺z bir fikir oluturabiliyorsa bu 癟eviriler ne mutlu bize :champ: :thumbup:

Modern60
Valla ben yaz覺y覺 yazan覺n yalanc覺s覺y覺m :D g羹nah覺 onun boynuna :lol:
Bilgi i癟in teekk羹rler :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
Arsenyildiz

Ya: 42
Kay覺t: 20 Eki 2012, 23:22

Mesaj Tunakem79 » 13 Eyl 2014, 00:57

G羹zel bir makale emei ge癟en herkeze teekk羹ler :thumbup:
Kullan覺c覺 avatar覺
Tunakem79

Ya: 45
Kay覺t: 23 Mar 2014, 19:40

D繹n TSF Saat Mekanizmalar覺 & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 67 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners