Elgin Kurmal─▒ Kol Saati 17J Swiss

Antika Saatler ve Cep Saatleri ├ťzerine Payla┼č─▒mlar

Elgin Kurmal─▒ Kol Saati 17J Swiss

Mesaj Earlgrey » 26 Eki 2011, 00:19

Merhaba,

Ald─▒─č─▒m di─čer vintage saat a┼ča─č─▒da resimleri bulunan Elgin. Bu saatle ilgili de t├╝m bilgilerim (bu bilgiler do─čru mu bilmiyorum); Elgin marka, 17 jewels ─░svi├žre yap─▒m─▒, 315 calibre, 1960l─▒ y─▒llarda ├╝retildi─či. Saatin makinesinde Elgin 315 yaz─▒yor. Saatin arka kapa─č─▒n─▒n i├žerisinde Roberta Watch Case Co. Germany 4983 yaz─▒yor.

Saat kusursuz ├žal─▒┼č─▒yor.

Detayl─▒ bilginiz var ise payla┼čabilir misiniz?

Te┼čekk├╝rler,

Resim

Resim

Resim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Earlgrey

Kay─▒t: 07 Eyl 2011, 20:40

Re: Elgin Kurmal─▒ Kol Saati 17J Swiss

Mesaj trenton » 26 Eki 2011, 12:51

1964 y─▒l─▒nda amerikan elgin saat ┼čirketinin kapanmas─▒ ve ayn─▒ y─▒l isim haklar─▒n─▒ M.Z. Berger Company isimli ┼čiket taraf─▒ndan sat─▒n al─▒nmas─▒ndan sonra ├╝retilmi┼č bir saat ki sizin de dedi─činizi do─črulam─▒┼č oluyorum 1964 sonras─▒ ├╝retilmi┼č bir saat. amerikan saatlerinin kopyalar─▒n─▒ yapan -swiss fake- isvi├žreliler i├žin bulunmaz bir f─▒rsat olsa gerek elgin saat ┼čirketinin isim haklar─▒n─▒n sat─▒n almak :) t─▒pk─▒ waltham gibi... g├╝zel bir saat ve dev bir ┼čirketten geriye kalan ismiyle, insan─▒n i├žini burkan bir par├ža...
d├╝┼čs├╝n ├želengi r├╗m'un, e─čils├╝n ser-i firenk,
vur T├ťRK'├╝ g├Ânderen yed-i takd├«r a┼čk─▒na...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
trenton

Ya┼č: 28
Kay─▒t: 12 Ara 2009, 16:41

Mesaj Earlgrey » 26 Eki 2011, 22:56

G├╝zel bilgilendirmen ve payla┼č─▒m─▒n i├žin ├žok te┼čekk├╝rler trenton. Elgin'in Amerikan saati oldu─čunu biliyordum ve bu y├╝zden "neden Swiss acaba?" diye d├╝┼č├╝n├╝yordum. Tamamen bu soruma yan─▒t alm─▒┼č oldum :) Tekrar te┼čekk├╝rler.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Earlgrey

Mesaj trenton » 27 Eki 2011, 03:37

yazd─▒klar─▒m yararl─▒ olduysa ne mutlu bana...
benim de daha ├Ânce a├žt─▒─č─▒m bir konu vard─▒ 1928 y─▒l─▒nda yap─▒lm─▒┼č elgin kol saati i├žin :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
trenton

Mesaj Earlgrey » 27 Eki 2011, 11:38

─░┼čyerimden imageshack v.s. ye eklenen resimler v.s. engelleniyor. Sizin konuyu da buldum ama resimleri g├Âremedim malesef. Ak┼čam evden bakar─▒m mutlaka. 1928 ise sizin verdi─činiz bilgilere dayanarak sizin Elgin kendi anavatan─▒nda ├╝retilmi┼č demektir :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Earlgrey

Mesaj bengisaat » 05 Kas 2011, 01:47

Saatin makinas─▒ akl─▒mda kald─▒─č─▒ kadar─▒yla A.S. 1977 olmas─▒ laz─▒m.
Bu makina isvi├žre yap─▒m─▒ olup o y─▒llarda piyasadaki s─▒radan bir ├žok markan─▒n kurmal─▒ saatlerin kulland─▒─č─▒ bir makinayd─▒.
Elgin firmas─▒ el de─či┼čtirdikten sonra kendi makinalar─▒n─▒n yerine bu tip seri ├╝retim makinalar─▒ndan birini kullanm─▒┼č,Elgin yaz─▒s─▒n─▒n pek bir anlam─▒ yok.
T─▒pk─▒ g├╝n├╝m├╝zde bir ├žok ├╝nl├╝ markan─▒n miyota makina kulland─▒─č─▒ gibi , yani o y─▒llarda kullan─▒lan bu makinalar─▒n yerini g├╝n├╝m├╝zde miyotalar alm─▒┼č durumda.

Piyasadaki daha ucuz makinalar─▒n biraz daha kaliteli olanlar─▒n─▒ kullanarak saat toplama i┼činin ilk ├Ârneklerinden...

Bu makinalar─▒ kullanan markalardan bir ka├ž ├Ârnek.

Vialux ba┼čta olmak ├╝zere omax (Bunun otomatik olan a.s. 2066 serisini kullan─▒rd─▒),Nacar,Vialux,Cortebert,Atomik,Rigi,Gala,Velis,Singer,Hislon,Chivas,Technos,Falcon V.S. ...
Ki┼čisel mesajlar─▒n─▒za cevap yazam─▒yorum
L├╝tfen forumda sorununuzla ilgili konu a├ž─▒p bana linkini g├Ânderin
B├Âylece hem ben hemde di─čer arkada┼člar cevap yazabilirler
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
bengisaat

Ya┼č: 53
Kay─▒t: 30 Eki 2010, 00:39

Mesaj Earlgrey » 05 Kas 2011, 20:39

Makineleri seri olarak ├╝retmi┼čler ve kimin ad─▒na ├╝retiyorlar ise o firman─▒n ad─▒n─▒ ekstradan kaz─▒m─▒┼člar demek ki. Ben de bu makineler hep birbirine benziyor diyordum :)
Engin bilgilerinizi payla┼čt─▒─č─▒n─▒z i├žin te┼čekk├╝rler.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Earlgrey

Mesaj calcal » 10 Kas 2011, 01:54

bu arada MZ Berger Company ┼čirketinin gruen gibi bir ├žok firman─▒n da isim hakk─▒n─▒ alan amerika newyork long island city merkezli bir firma oldu─ču ve esas uzmanl─▒k alan─▒n─▒n da "├çin'de ├╝retim yapmak" oldu─čunu unutmamak gerekir bence...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
calcal

Kay─▒t: 07 Ara 2009, 12:28

Mesaj trenton » 10 Kas 2011, 11:49

internette ┼čirketin ge├žmi┼čini ara┼čt─▒r─▒rken farkl─▒ bir kaynakta ┼čunu buldum; "The company was sold and in 1964 production was transferred to Switzerland. Today, the company is owned by MZ Berger and Company"... bu da demek ki, bu g├Ârd├╝─č├╝m├╝z elgin saati fabrika 1964 de isvi├žreye transfer edildikten sonra ├╝retilen bir saat ve anlad─▒─č─▒m kadar─▒yla sonra yeniden bir sat─▒┼č ger├žekle┼čiyor ve bu defa amerika da faaliyet g├Âsteren ve ├žinde ├╝retim yapan MZ Berger and company sat─▒n al─▒yor... biraz karma┼č─▒k bir durum ama g├Âr├╝nen saat i┼čvi├žre ├╝retimi ve MZ Berger and com. ile bir ba─člant─▒s─▒ olmayan bir saat :) toparlarmak gerekirse 1964 te elgin saat ┼čirketi kapand─▒ktan sonra isvi├žreye sat─▒l─▒yor ve orada ├╝retim yap─▒yor ki buradaki saatte orada ayn─▒ isimle ├╝retilmi┼č bir saat ve tarihini bulamamakla birlikte daha sonra isim haklar─▒n─▒ BZ berger and com. sat─▒n al─▒yor ki elgin ismiyle ├žinde d├╝┼č├╝k kalite saatler ├╝retiyor... ilk buldu─čum kaynakta eksik varm─▒┼č ┼čimdi tamamlam─▒┼č oldum...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
trenton

Mesaj Earlgrey » 10 Kas 2011, 23:27

Halen bir├žok saati takip etti─čim sat─▒┼č sitelerinde trenton'un da son olarak ├Âzetledi─či Elgin'in firmalar aras─▒ ge├ži┼čleri net bir ┼čekilde ay─▒rt edilebiliyor.

1) Elgin'in ilk ├╝retildi─či, anavatan─▒ olan Amerika mal─▒ Elgin saatler. Bunlardan ├žok say─▒da g├Âr├╝yorum.
2) trenton'un ve bengisaatin iki mesaj─▒n─▒ toplu olarak ald─▒─č─▒m─▒zda, Elgin'in 1964 sonras─▒ ─░svi├žre'ye sat─▒lmas─▒yla ─░svi├žre mal─▒ seri ├╝retilen makineler kullan─▒lan ├╝stteki saat. Bunlardan da ├žok say─▒da g├Âr├╝yorum. Kaliteli g├Âr├╝n├╝yorlar, hatta benzer bir modelini daha ald─▒m yolda gelecek:)
3) Bu da san─▒r─▒m calcal'─▒n bahsetti─či BZ Berger'in Elgin saatleri. Bunlardan da g├Âr├╝yorum ama di─čerleriyle aralar─▒nda ger├žekten da─člar kadar fark var. Y├╝zlerine bak─▒lm─▒yor.

Nereden nereye..

Hi├ž bir ┼čey bilmedi─čim bir markay─▒ sizlerin sayesinde ve internetteki g├Âzlemlerimle tam olarak anlayabilmi┼č ├Â─črenebilmi┼č oldum, te┼čekk├╝rler :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Earlgrey

D├Ân TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - TWF Vintage & Pocket Watches

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 8 misafir

Ancon X-35 Saat Sat─▒┼č B├Âl├╝m├╝ ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z

TSF Partner Brands & Medias
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Milus
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Valbray
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners