Takema/Raketa Bilgi ve Rus Saatleri Üzerine Sohbet

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Re: Takema/Raketa Rus Saati Bilgi

Mesaj bengisaat » 22 Ara 2010, 05:54

Avrupa ve isviçrenin pazar payı kavgasında acımasızlığı neticesinde pazar payının düşük olması,kullanıcı hedef kitlesinin genellikle düşük gelirlilerden oluşması ve kalite,dizayn,kullanışlılık konusunda seçici olmayan(Olamayan) insanların çoğunlukta olması gibi etkenlerde rus sektörünün ilerlemesine engel teşkil etmiştir .Bu konuda size katılıyorum.

Bahsettiğiniz benimde müşahade ettiğimi düşündüğünüz sorunlar isviçre saatlerinde rus saatlerine göre çok daha düşük olduğunu gördüm.

Benim vurguladığım sonuçtur yani saat sektöründe ruslar teknoloji açısından değil kalite ve dizayn açısından geri kalmıştır ve bu konuyu hiç önemsememişlerdir.

Ben rus endüstrisinin geri kalmışlığını yargılamıyorum vurguladığım şey o kadar ileri teknlojiye sahip amerika ile aşık atan bir ülke; saat üretiminde kaliteyi yakalamadı gayret de etmedi bu yıllardır sürüyor.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj gurcaglar » 22 Ara 2010, 13:55

bengisaat yazdı:Avrupa ve isviçrenin pazar payı kavgasında acımasızlığı neticesinde pazar payının düşük olması,kullanıcı hedef kitlesinin genellikle düşük gelirlilerden oluşması ve kalite,dizayn,kullanışlılık konusunda seçici olmayan(Olamayan) insanların çoğunlukta olması gibi etkenlerde rus sektörünün ilerlemesine engel teşkil etmiştir .Bu konuda size katılıyorum.

Bahsettiğiniz benimde müşahade ettiğimi düşündüğünüz sorunlar isviçre saatlerinde rus saatlerine göre çok daha düşük olduğunu gördüm.

Benim vurguladığım sonuçtur yani saat sektöründe ruslar teknoloji açısından değil kalite ve dizayn açısından geri kalmıştır ve bu konuyu hiç önemsememişlerdir.

Ben rus endüstrisinin geri kalmışlığını yargılamıyorum vurguladığım şey o kadar ileri teknlojiye sahip amerika ile aşık atan bir ülke; saat üretiminde kaliteyi yakalamadı gayret de etmedi bu yıllardır sürüyor.

Sayın Bengi Saat,

Bir saatin hangi koşullarda üretildiği ve hangi tasarım ve kalite kontrollerinden geçtiği onun gelecekteki performansını belirleyen faktörlerdir sizin belirttiğiniz gibi buna sonuna kadar katılıyorum. Ancak Sovyetler Birliği ve Batı bloku birbirinden ayrı ve kendi standardları olan iki ayrı dünyaydı ve bu 1990'larda tarihe karıştı. Şimdi önemli bir nokta var herkesin ihmal ettiği Rus saati ve Sovyet saati iki ayrı ve farklı olgudur. Rus saati Sovyetlerin çöküşünden sonra imal edilen saatlerdir, Sovyet saati ise Sovyetler Birliği döneminde ülkenin kimisi bugün Beyaz Rusya gibi ayrı ve bağımsız ülkeler haline gelen bölgelerinde yer alan bir düzine saat fabrikalarında üretilen saatlere işaret eder, bu ayırımı yapmak zorundayız. Neden? Çünkü Sovyetlerin çöküşüyle bu üretim tesislerinin çoğu kapandı. 1990lı yıllarda üretilen Rus saatleri ise tasarım ve kalite kontrolü en kötü saatlerdir sebebini yazmama gerek var mı? Hadi yazayım tam çöküş dönemiyle yeni Rusya Federasyonunun kurulması ve pek çok üretim tesisinin kapanması bu dönemde gerçekleşir işte o nedenle. Sovyetler döneminde İsviçre'nin COSC sistemine benzer bir kalite kontrol ve dakiklik sistemi kurulduğu bilinir.Mesela 2809 kalibre o standardlarda üretilmiştir, II.Dünya Savaşı'nın ardından Glashütte'den gelen makinalar ve uzmanlarla kronograf teknolojilerini ilerletmişlerdir Sovyetler, ilk örnekler Urofa'nın aynısıdır, daha sonra Valjoux'nun makinelerini alarak önce 3133'ü ki Val.7733'ün geliştirilmiş modelidir ve diğer kronograf kalibrelerini üretmişlerdir, kalite kontrolünü ve tasarımını Batı dünyasına göre farklı biçimde gerçekleştirmişlerdir. Sovyet ve Rus saatleri kasasından makinesine kadar-bugün kasaların bazıları Çin'de üretilir-fabrikada üretilir ve tasarımları da artık günümüzün standardlarına uygun yapılmaya başlanmıştır, mesela bir Vostok'un ortlama bakım süresi 10yıl olarak verilir, mekanizmada kullanılan tüm parçalar taşlar dahil Rusya'da üretilir ve ödediğiniz rakam İsviçre saatlerine ödediğiniz çuval dolusu paranın yanında son derece makuldür ve bilirsiniz ki işinin ehli her saat ustası bakımını yarım saatte yapar. Tasarıma gelince eskiye göre çoook farklı ve çeşitlidir. Şimdi karşılaştıralım ETAnın ürettiği makinaların içinde kullanılan parçaların yüzde kaçı Çin'de üretilir ? Bunu ETA açıklamaktan kaçınır ama yabana atılmayacak bir rakam olduğu söylenir. Rus saatlerinde bu hileli durumu bulamazsınız parçaların tamamı aynı fabrikada üretilir.
Şimdi son olarak bir kaç resim de ekleyerek meramımı görselleştirmek isterim. Güneşli günler, A.G.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Önyargıları yıkmak kaleleri yıkmaktan zordur...
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj bengisaat » 22 Ara 2010, 19:43

Aslında fikirlerimiz çok farklı değil sizinle günümüzde üretilen saatleri bu hesaba katmıyorum bile.
Dediğiniz gibi bu gün eta makinalarının nerdeyse tamamını isviçrede değil çinde üretiyor.

Aslında bunu Eta kullanan markalar belirliyor .
Dediğinizi destekleyen örnek vereyim.

Teknik servisler müdürü olduğum ve Türkiyede en çok satanlardan biri olan meşhur bir marka yıllardır halley ve eta kullanmış 10 yıl önce korede son 5 yıldırda çinde yapılan ronda makina kullanmaktaydı,hatta benim işi bırakmamın sebebide budur.
Kasaları her geçen gün daha kalitesizleşti ve bu günlerde içler acısı üstelik bu sadece o firmada değil neredeyse çoğunluğu için geçerli bir durum :(

Konumuza dönersek Rusya teknolojiyi yakalamaya ihtiyacı olmayan bir ülke ve kendi içinde bile büyük bir pazar .Zaten yıllardır önemsememelerinin asıl sebebi buydu.Umarım piyasanın ihtiyacı olan ucuz ve kaliteli saatleri üretirler ve hem çinin hemde isviçrenin ukala tavrını sona erdirirler.
:)
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj ercangun » 22 Ara 2010, 21:16

Sovyet yapımı saatlerin hepten kalitesiz olduğu görüşüne ben de katılamayacağım. Birkaç yıl önce bir Vostok Volna'm vardı, sanırım 1969-72 yılları arasında üretilmiş son Volna'lardandı (Almaz diye de bilinir). En son bakımı kimbilir ne zaman yapılmıştı, sesi bile tuhaflaşmıştı ama günlük sapması 10 saniyeydi. (birkaç ay önce aldığım Citizen diver'ım bile o kadar ayar sonrasında 12-13 saniyelerde geziniyorken). Kadranını izlemesi ayrı bir keyifti. O şekilde satmıştım. Keşke fotosu olsa da koyabilsem. Şimdilerde de hoş bir Admiralskie var kolumda.
Kullanıcı avatarı
ercangun

Re: Takema/Raketa Bilgi ve Rus Saatleri Üzerine Sohbet

Mesaj gurcaglar » 22 Ara 2010, 23:23

Sayın Bengi Saat,

Kesinlikle aynı fikirdeyim, işte o nedenle son üç yıldır Sovyet/Rus saatleriyle ilgileniyorum, tüketicinin adeta yolunacak kaz gibi görülmesi ve kesinlikle hak etmeyen kalibrelere halktan çuvalla para istenmesi, benim dünya görüşüme ters geldiği için yerkürenin diğer bölgelerindeki saat üretim faaliyetlerini araştırdım. Bu noktada demek istediğim husus ta şudur: Sovyetlerin çok büyük bir coğrafyayı kapsayan etki alanı nedeniyle dünyaya bu bağlamda açılmaları gerekmedi. Bununla beraber Sekonda, Cornavin, Strela ve adını hatırlayamadığım bir takım markalar oluşturup bir de İsviçre'de bir şirket kurarak başta Britanya olmak üzere Avrupa pazarına pek çok saat sattılar ve Avrupalı kullanıcıların Sovyet kalibreleriyle tanışmalarını sağladılar. Şimdilerde kalite kontrol ve tasarım 15 yıl öncesine göre oldukça iyi, ve fiyatlar da eğer akılcı politikalarını sürdürürlerse oldukça makul rakamlarda kalır, fakat Çin'deki üretim o kadar yoğun ve çeşitli ki dünya üzerindeki rekabet ortamını her an bozabilecek durumda. Mesela Alpha Radiomir diye bir kronograf gördüm, Panerai'yi taklit etmekte ancak aynı ismi kullanmayarak kendini meşrulaştırmaya çalışmakta, Landeron'un kalibrelerini hatırlatan kurmalı mekanik bir mekanizmaya sahip, fiyatı da oldukça makul, eğer mekanizma göründüğü kadar iyi ise o vakit durum çok endişe verici olabilir diğer üreticiler için diye düşünüyorum.
Sayın Ercangun,
Bende de bir tane Vostok Precision var, sizin Volna ile aynı kalibre de. Volna (dalga demektir Rusça'da) Vostok'un ürettiği 2809 kalibreye sahiptir, bu kronometrik bir kalibredir, 22 taşlıdır ve Zenith 135 kalibrenin geliştirilmiş halidir, COSC standardının Sovyet sisteminde uygulanan testlerden geçirilerek kullanıcıya ulaştırılmıştır. Üretimi 1970lerde durmuştur, Almaz (Elmas demektir Rusça'da) ise Vostok Volna'nın mikrometrik regülatörü olmayan ve 18 taşlı daha mütevazı bir modelidir. Vostok Precision ile Volna arasındaki fark ise COSC testlerinden tam not alanlar Vostok, bazı testlerden daha az not alanlar Volna olarak markalanmışlardır. Aşağıya benim Vostok precision'ın resimlerini mekanizması da dahil ekledim. Kısa bir not olarak, resmini koyduğum saatin akrep ve yelkovanı üzerindeki fosfor(tritium)zamanın yıpratmasına dayanamamıştı, o nedenle kalanları da kazıyıp yeniden fosforladım, piyasada 20tl'sına satılan fosfordan kullandım, cimrilik yapıpı super luminova kullanmadım ;) Saatin kasası paslanmaz çeliktir, yanlış anlaşılmaya meydan vermemek için yazıyorum, her Sovyet saatinde paslanmaz çelik kasa kullanılmamıştır. Bu biraz da saatte kullanılan kalibrenin niteliğine göre değişir. Merak edenler için yazıyorum günde +1 sn ile çalışıyor bu saat ve imal yılı 1968 civarıdır :D
Güneşli günler,
A.G.
Resim
Resim
Karanlıkta şöyle parıldıyor:
Resim
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj ercangun » 23 Ara 2010, 21:36

Sn. Gürçağlar bendeki de 22 taşlıydı, hem de sanırım mekanizması da kasası da altın kaplamaydı demek ki Almaz değil Volna'ymış gerçekten. Keşke satmayıp tutsaymışım :D Sizinki ise bendekinden çok daha temiz duruyor, aman derim satmaya filan kalkmayın.
Kullanıcı avatarı
ercangun

Mesaj gurcaglar » 23 Ara 2010, 23:33

Sayın Ercangun,
Evet sarı renkli-muhtemelen altın kaplama-mekanizmalar da vardır. Kasası da altın kaplama olanları gördüm, Sovyetler B. döneminde yapılan altın kaplamalar çok sağlamdır, aşınma eşiği yüksektir. Satmayı düşünmüyorum, benimkini Kiev'den almıştım, ülkemizde zaten özellikle bu mekanizmayı bulmak neredeyse olanaksız. Ama o malum uluslararası internet pazarında hani adı "e" ile başlayan pazarda hala yeterli miktarda, farklı kondüsyonlar ve fiyatlarda satılıyor, almak isterseniz hala alabilirsiniz, zira bir süre sonra tamamen bulunmaz hale gelecek ve fiyatı da giderek yükselecek, malumunuz 30yıldır üretilmiyor bu kalibre.
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj patek » 09 Oca 2011, 18:39

Kullanıcı avatarı
patek

ÖncekiSonraki

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners