Citizen Bir vintage da ben ekleyeyim

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Citizen Bir vintage da ben ekleyeyim

Mesaj cengawer42 » 01 Kas 2019, 16:45

Merhaba arkadaşlar.

Saat merakımı duyan kıymetli bir arkadaşım bu saati bana hediye etti. Saatin kodunu internette sorguladığımda 1960'lar diye çıkıyor ama ben kesin bir bilgi arayışına girmedim. Büyük ihtimalle doğru olduğunu düşünüyorum. Saatteki Citizen logosu bile başka.
Saati bana getiren arkadaşım benim için bakımını yaptırıp ikinci elde olsa birde metal kordon ekletip öyle getirmiş sağ olsun. Saat eylül 2019 sonu gibi elime geçti. Burada saatin 1 aylık macerasını göreceksiniz. Bazı fotoğrafları arkadaşıma göndermek için çekmiştim. Bugün baktım ki fotoğraflardan bir hikaye oluşacak hikayeyi tamamlayıcı bazı temsili fotoğraflar çektim. Biraz bol fotoğraflı bir konu olacak. iyi seyirler dilerim. Yorumlarınızı beklerim.

Saati önce metal kordonundan ayırdım. Hobilerimden biri bıçak yapımı olması nedeni ile çelik işlerine aşinayım. Kasanın köşelerinin kıvrımlı bir hal almasını istemediğim için el motoru ve ince uçlar kullanarak kasa ve kordona polisaj uyguladım.
Resim
Resim
Resim

ikinci olarak saatin camı mika veya akrilik gibi bir madde. fazlaca çizikler vardı. Camı da bıçak bilemede kullandığım orjinal 8000 kum japon su taşında sildim. tabi burada bir diğer hobim tesbih yapımının yardımı oldu. zira yüzey temizliği sonrası cam puslu bir hal aldı. bunu gidermek için solüsyonlar varmış ama bende yoktu. aklıma sıkma kehribar veya katalin tesbih yaparken yüzey polisajı yaptığım geldi ve polisaj keçesine tutmayı denedim. gayet güzel bir parlaklık aldı. sadece kadranda yılların yorgunluğu kaldı.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Saati kordona takıp kullanmaya başladım.
Resim
Resim

Bu zaman aralığında kendimi tanıttığım başlıkta bir arkadaşın bana kordon yapımı tavsiyesi ilgimi çekmişti ve bu yıl kendimi deri ile ilgili işlere ayıracağımı belirtmiştim. Yaptığım bıçaklara kılıflar yapmaktaydım bu nedenle deri işi bana yabancı değildi.
https://resmim.net/f/0PLHlD.jpg
Boş zamanlar oluşturarak forumda bir proje için saat kordonları yaptım. Bu kordonlar ile ilgili bir paylaşımım ilerde olacak.
Metal kordonu deri ile değiştirmenin zamanı geldiğini düşünerek bu saate de bir deri kordon yapmaya karar verdim.

elimdeki derilerden yakışır diye düşündüğüm birini seçtim. Saatimin kordon genişliğini ölçtüm ve buna uygun olarak derimi ve astar olarak kullanacağım deriyi kestim. İkisinin arasına bir kat parça koyup yapıştırdım kenarları düzeltip renk katması için kenarları boyadım.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

saatin kollarındakidaki eskimiş fosfora yakın bir renk iplikle dikiş yaptım. delik aralıklarını hesaplayıp yerlerini belirledim.
Delikleri deldim. tabi buraya kadar yaptığım tüm işleri sınırlı alet edavat ile gerçekleştirdim. Delikleri eski bir zımbadan çıkmış parça ile açtım. işler uzun sürüyor tabi ama iyi kötü oluyor. En sonunda da kordonu saat ile , saati de kol ile buluşturdum.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
”Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

İnstagram: cengcraft
Kullanıcı avatarı
cengawer42

Re: CİTİZEN Bir vintage de ben ekleyeyim

Mesaj worldtime » 01 Kas 2019, 17:12

Tek kelime muhteşem emeğinize sağlık

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
worldtime

Mesaj cengawer42 » 01 Kas 2019, 17:18

worldtime yazdı:Tek kelime muhteşem emeğinize sağlık

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çok sağ olun. Beğenen biri olması çok güzel.
”Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

İnstagram: cengcraft
Kullanıcı avatarı
cengawer42

Mesaj MehmetKaratürk » 01 Kas 2019, 17:38

TEBRİKLER :champ: el becerisi olanların çıkardığı işleri görmekten gerçekten mutlu oluyorum.
Olmadı diye üzüldüğün dua'ya, gün gelir sevinirsin
Kullanıcı avatarı
MehmetKaratürk

Mesaj kiwi21 » 01 Kas 2019, 17:48

Elinize saglik. İyi gunlerde kullanin.
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj Mrgncn » 01 Kas 2019, 17:50

El becerisine büyük saygı duyuyorum. Güzel işler, tebrikler [emoji1303]

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Mrgncn

Mesaj cagatay1903 » 01 Kas 2019, 17:52

tebrikler :super:
Kullanıcı avatarı
cagatay1903

Mesaj ekdellal » 01 Kas 2019, 18:04

Tebrikler, merak, beceri, zaman ayırma, takım taklavat. Hepsi çok başarılı.
Kullanıcı avatarı
ekdellal

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners