Vintage bir saatin sahte olup olmad覺覺 nas覺l anla覺l覺r

Antika Saatler ve Cep Saatleri zerine Payla覺mlar

Vintage bir saatin sahte olup olmad覺覺 nas覺l anla覺l覺r

Mesaj Leonov » 17 Au 2019, 15:22

Merhaba, fiyat覺n覺n ucuz olduunu d羹羹nd羹羹m ama belgesiz bir saati almay覺 planl覺yorum fakat sahte olup olmad覺覺n覺 nas覺l anlayabilirim?
En son Leonov taraf覺ndan 17 Au 2019, 17:20 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
Leonov

Kay覺t: 18 Nis 2019, 22:21

Re: Vintage bir saatin sahte olup olmad覺覺 nas覺l anla覺l覺r

Mesaj Xhantos » 17 Au 2019, 15:53

Eer Hindistan'dan al覺yorsan覺z, anlamaya gerek yok, kesin sahtedir :)

Genel olarak, ne demiler, ev alma komu al, saat alma saat癟i al... yani sat覺c覺n覺n g羹venilir olmas覺 癟ok 繹nemli. Fiyat niye ucuz? Sat覺c覺 zaten bu iten anlam覺yor, ben al覺p onu kaz覺klayaca覺m gibi d羹羹n羹yorsan覺z, bu doland覺r覺c覺l覺覺n 1. kural覺d覺r, ava giderken avlanmak. Bu iin piri S羹l羹n Osman 繹yle demitir: 'Ben, beni doland覺rmaya 癟al覺mayan hi癟kimseyi doland覺rmad覺m'. Yani boaz k繹pr羹s羹n羹 sat覺n al覺p doland覺r覺lan adam asl覺nda k繹pr羹y羹 ucuza kapatmaya 癟al覺an adamd覺r. Neyse bunlar baka konular.
Kullan覺c覺 avatar覺
Xhantos

Kay覺t: 30 Nis 2019, 22:00

Mesaj Leonov » 17 Au 2019, 17:17

Yoo hay覺r siz beni baya yanl覺 anlad覺n覺z veya ben yanl覺 anlatt覺m biraz. 襤lk olarak bahsettiim 羹r羹n bir dou avrupa 羹lkesinde, ikincisiyse 羹r羹n羹n piyasas覺 kalitesine g繹re kesinlikle 癟ok 癟ok balon yani l羹ks bir marka deil sadece g繹r羹n羹羹n羹 beeniyorum. O a癟覺dan almak istediim 羹r羹n de f/p a癟覺s覺ndan ideal fiyatl覺 ki bu beni kesinlikle a覺rtt覺. Bu a癟覺dan 羹r羹n羹n sahte olup olmad覺覺n覺 nas覺l anlayabilirim.
Kullan覺c覺 avatar覺
Leonov

Mesaj SEmre » 17 Au 2019, 18:03

Orijinal mekanizma ile kar覺lat覺rarak anlars覺n覺z.
Kullan覺c覺 avatar覺
SEmre

Ya: 33
Kay覺t: 28 Eyl 2018, 16:37

Mesaj Leonov » 17 Au 2019, 18:30

SEmre yazd覺:Orijinal mekanizma ile kar覺lat覺rarak anlars覺n覺z.

Peki bu kar覺lat覺rma sadece fotoraflar 羹st羹nden yap覺labilir mi? Genelde sahte saatlerin mekanizmalar覺nda ne t羹r farklar oluyor?
Kullan覺c覺 avatar覺
Leonov

Mesaj SEmre » 17 Au 2019, 18:44

Leonov yazd覺:
SEmre yazd覺:Orijinal mekanizma ile kar覺lat覺rarak anlars覺n覺z.

Peki bu kar覺lat覺rma sadece fotoraflar 羹st羹nden yap覺labilir mi? Genelde sahte saatlerin mekanizmalar覺nda ne t羹r farklar oluyor?

Bir usta olmasan覺z bile anlayabileceiniz farklar oluyor.

Mekanizma genelde 癟in mekanizma oluyor fotoraftan kar覺lat覺r覺nca anlars覺n覺z zaten. Yani tamamen ayn覺 mekanizma yapmalar覺 癟ok zor.

襤in ger癟ei sadece fotoraf 羹st羹nden yap覺lamaz elbette. Mesela cam覺 deimi 癟覺kar vs. ans gerisi. Bir de sat覺c覺n覺n beyan覺na g羹veneceksiniz ve alacaks覺n覺z.
Kullan覺c覺 avatar覺
SEmre

Ya: 33
Kay覺t: 28 Eyl 2018, 16:37

Mesaj sieger » 17 Au 2019, 22:42

Selamlar hocam simdi saat hangi saat tam bilmiyorum ama kendimce nasil anlarsiniz soyleyeyim:

- Tritium lume varsa, bi geiger olceri almaniz ise yarayacaktir, baktiginizda 0.25mvsr radyasyon gostermesi lazim.

- Hangi marka bilmiyorum ama en azindan rolexlerde her modelin, marklarina gore cok spesifik yazi tipi/hatasi ve rolex logosu vardir, bunlari asiri yakindan buyutecle bakmak cok yardim eder, zaten boyle bakmak bende 1 tane 5x 1 tane de 10x buyutec var, bunlardan edinmeniz guzel olabilir. Hatta her turlu edinin herseye yakindan bakmak cok zevkli.

- Yine markasina bagli olarak iscilik kalitesine bakmalisiniz buyutecle.

- Vintage dediginiz, bir sararma olusmasi lazim, dialda hasarlar meydana gelmesi lazim, onlara yakindan bakin, bunlar sonradan mi yapilmis, yoksa cidden eskimis mi, bunu anlarsiniz az cok.

- Satan kiside eski fotolari falan var mi, sonucta vintage, 20 sene oncesine ait fotolari falan var mi nereden gelmis, o adam neden satiyor, bu sorular yardim edebilir.

- Eger saatin orjinali oldugundan emin oldugunuz birisi varsa kesin once onda inceleyin dedigim yontemlerle, hatta imkaniniz varsa yaninizda goturun orjinalini, bazen yan yana olunca en kaliteli sahte saati bile ciplak gozle fark edebilirsiniz.

- Tabii ki en onemlisi, guvenilir kisilerden alisveris yapmak :)

Kisisel olarak mekanizmayi cok onermem, evet anlasilmasi en kolay, ve hata en cok yapilan yer, ancak gecenlerde 3135 mekanizmasinin bile baya guzel kopyasini gordum, spesifik seyleri bilmiyor olsam belki ben bile kanabilirdim (3135i parcalarin renk tonuna kadar iyi tanirim). Ustte sormussunuz nasil farklar oluyor diye, taklit etmislerse sekli benzer, ancak ozellikle taslarin oturdugu yerleri tam yapamiyorlar, finishing farkli oluyor, parcalarin detay seviyesi, iscilik kalitesi daha dusuk oluyor, renkli parcalar varsa boyasi kalitesiz, ya da renk tonu yanlis oluyor, hatta bazen rotor direk farkli gorunuyor orjinalinden. (bu 1680 de denk gelmistim, baya uygun fiyataydi adam movementi da koymus, bi baktim, alakasi yok, baska bir mark mi falan diye nete de baktim bayagi, temiz duruyordu, ama yok yanlisti yani)

Bunlarla hala sorun oluyorsa, yaninizda cidden anlayan birisi lazim, anlayan derken, hem tecrubeli hem de saati taniyan. Ben en azindan rolexlerde tecrubeliyim, ama bi omega ciksa, gercekten cok zorlanirim. Yok yine bulamadiniz, imkaniniz olmadi, en azindan adamdan 4K kadar kaliteli cok detayli her yerinden fotograflar isteyin, burada o saati bilen goren belki vardir, elimizden geldigince yardim etmeye calisiriz. :champ:
instagram.com/archpatek
Kullan覺c覺 avatar覺
sieger

Ya: 36
Kay覺t: 18 Kas 2015, 13:01

D繹n TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 27 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners