Seiko 5 6309- Son haline bir bakın- Güzel bir hikaye

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Seiko 5 6309- Son haline bir bakın- Güzel bir hikaye

Mesaj hizliomer » 03 Kas 2018, 11:03

Babamın 1981 yılında düğün hediyesi olarak koluna takıp 20 yıl civarı kullandığı saat. Bu saat 2003 yılında durmuştu. Babam bunu Afyonkarahisar' da bir saatçiye götürmüştü ve bakımını yaptırdı. Buna rağmen saat günde yarım saat geri kalıyordu. Ümidi kesen babama yeni saat almıştık.
Birkaç ay önce ev aktarılması sırasında babam dolapta bir yerlerden saati bulmuş. Ve yine Afyonda bir saatçiye götürüp demiş ki: Al bu saati yedek parça olarak kullan, işine yarar belki senin olsun. Saatçi esaslı adammış, verdiği cevap: Sen bunu çocuklarına sordun mu? Oğlun sana kızmasın sonra, bozuk da olsa babasından hatıra saklamak ister, al götür bunu oğluna ver. Babam da bu saati bana getirdi ve dedim ki: Baba sen ne ettin? Aldım elime saati, girdim TSF' ye. Bu saati kim eski günlerine döndürebilir? Tabiki CENGİZ USTA.
Fotoğraflarda eski yeni karşılaştırması ile onarım aşamasındaki bazı fotoğrafları göreceksiniz. Bu saat sayesinde Cengiz Ustayla ahbap olduk. Adam mükemmel bir insan, dürüst bir esnaf, komple bir usta. Gerçek müslüman gibi hareket ediyor. Son derece de vefalı. Kendisine buradan teşekkür ediyorum. Tek bir saniye bile üzmedi beni.
Saate gelecek olursak, ismini söylediği fakat benim hatırlamadığım, aşınmış olan iki parçayı orjinaliyle değiştirdi Cengiz Usta. TV kasa olduğu için hiçbiryerde bulunmayan camdan iki tane buldu. Birini taktırdım, birini de satın aldım. Orjinal cam. CNC bilgisayarlı polisaj yaptırdı ve hakiki deri japon malı kayış taktı. Mekanizma temizliğini en kaliteli isviçre bakım solüsyonu ile yaptı ve makineyi isviçre yağlarıyla yağladı. Saatin 1971 ile 79 yılları arasında üretildiğini biliyoruz yani en az 40 yaşında olan bu saati neredeyse tanıyamayacaktım. 40 yaşında bir çöpten tam bir klasik ortaya çıkardı.
Satışta olsa onarımına yaptığım masraf kadar bir para eder belki, ama babamın hatırasına paha biçilemez. Hele hele, babam çok şükür sağ, Allah uzun sağlıklı ömür versin, kolumda bu saati gördüğünde onun duyduğu ve tabi benim duyduğum haz, dünyalara değişilmez.

Peki sıra neye geldi, rahmetli dedemin bana 1988 yılında sünnet hediyesi olarak Hacdan getirdiği Citizen 8200'e. Onu da önümüzdeki hafta Cengiz Abi'nin şefkatli parmaklarına emanet edeceğim.

Cengiz Abi, bu yazıyı okursan selam çakmadan geçme :), ayrıca diyorum ki, hepimiz bu fani dünyadan gidiciyiz, Allah sağlıklı uzun ömür versin ama, sen bu ara yerine en az senin kadar iyi bir usta yetiştirmeden çekip gitme... :)

Ömer Hızlı

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
hizliomer

Re: Seiko 5 6309- Son haline bir bakın- Güzel bir hikaye

Mesaj Maradona » 03 Kas 2018, 11:20

Böyle hikayeler hem çok duygulandırıyor hem de çok mutlu ediyor beni... Güle güle kullanın... Umarım siz de bir sonraki nesile aktarırsınız bu güzel saati... [emoji106][emoji257][emoji7]

Bu bahane ile hem babanızın hem de Cengiz Usta'nın ellerinden öpüyorum... Selamlar her ikisine de...
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj canzdmr » 03 Kas 2018, 12:39

Gercekten cok guzel olmus, gule gule kullanin...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
canzdmr

Mesaj Ufkynl » 03 Kas 2018, 12:53

Cengiz bey elleriniz dert gormesin. Gerçekten mükemmel iş çıkmış.
Kullanıcı avatarı
Ufkynl

Mesaj Ankthas » 03 Kas 2018, 13:49

Harika bir iş çıkmış ortaya her zamanki gibi. Yalnız orjinal bileziğini de çok beğendim bence ona da bir polisaj yaptırılıp kullanılmalı :thumbup:
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj hizliomer » 03 Kas 2018, 14:11

Teşekkürler herkese, orjinal bileziği saklıyorum şimdilik. İlerde değişiklik düşünürsem kullanabilirim.
Kullanıcı avatarı
hizliomer

Mesaj ibrahim223 » 03 Kas 2018, 14:19

Biricik Cengiz ustamız.. [emoji5]

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ibrahim223

Mesaj hizliomer » 03 Kas 2018, 14:20

Maradona yazdı:Böyle hikayeler hem çok duygulandırıyor hem de çok mutlu ediyor beni... Güle güle kullanın... Umarım siz de bir sonraki nesile aktarırsınız bu güzel saati... [emoji106][emoji257][emoji7]

Bu bahane ile hem babanızın hem de Cengiz Usta'nın ellerinden öpüyorum... Selamlar her ikisine de...

Çok hoş bir mesaj yazmışsınız, teşekkür ediyorum, selamlar
Kullanıcı avatarı
hizliomer

Sonraki

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 31 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners