H. Moser & Co Bilgi

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

H. Moser & Co Bilgi

Mesaj caneration » 01 Eyl 2018, 15:24

Merhaba Arkadaşlar,

Uzun yıllardır kendi çapında bir saat koleksiyoneri ve saat tutkunu biri olarak, forumu ara ara araştırmalarımda kullanmama rağmen ilk defa kayıt oluyorum, çünkü beni heyecanlandıran bir durum var. Belki içinizde bilgisi olan vardır, birşeyler daha öğrenebilirsem çok memnun olurum.

Öncelikle yanlış anlaşılmak istemiyorum, "bu saat kaç para eder yaa" basitliğinde algılanmak istemem. Tek amacım daha fazla bilgiye sahip olan varsa diye yazıyorum.

Elime bir saat geçti, Ukrayna'da bit pazarını gezerken şans eseri denk geldim çok emin olamadım ama inceledikçe bunun tahmin ettiğim saat olabileceğini gördüm.

Saatin görsellerini aşağıda paylaşıyorum, bildiklerimde tamamen hatalı da olabilirim, hiç farketmez, saati çok sevdim ve koleksiyonumun en güzel parçalarından biri olarak yerini aldı bile. Henüz hiç bakımını temüziğini yapmadım bu haliyle koyuyorum.

H. Moser saatleri ile ilgili bir çok yabancı kaynak okumuştum, Hendrich Moser'in kendisi İsviçre'nin Schaffhausen kasabasında yaşayan ve saat işine orada başlayan ama daha sonra S. Petersburg'a taşınarak çok kaliteli saatleri ile nam salan bir saat üreticisi. 18. başlarında açtığı şirketi 18 yy. sonlarına doğru epey bir ünleniyor ve namı çoğu yerde duyulan biri oluyor.

Sadete gelmek gerekirse, bu elimdeki saat hala dakika sapmadan sorunsuz çalışan bir saat ve seri numarası 3 haneli. H. Moser'in ilk jenerasyon üretimindeki kurmalı tasarım. Acaba şuan elimde gerçekten 1850-1900 arası bir tarihten kalma, H. Moser'in direk kendi elinin değdiği bir saat olma ihtimali var mı?

Bilgisi olan arkadaşlar fikrini paylaşabilirse çok sevinirim. Ben hala yabancı forumlarda vs. bilgi toplamaya devam ediyorum. Eğer başka bir bilgiye erişirsem onu da paylaşırım.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Resim
Kullanıcı avatarı
caneration

Re: H. Moser & Co Bilgi

Mesaj Pardayan » 01 Eyl 2018, 18:25

Bazı Moserler gerçekten çok yüksek fiyatlara satılıyor. 30.000 - 60.000 dolar gibi. Şahsi fikrim saatin 1850-1900 lardan kalma olduğunu sanmıyorum. Daha çok 1925-1930 moser leri andırıyor.Koyduğunuz fotoğraflardan anladığım kadarı ile buna benzer satılık bir Moser in linkini paylaşayım bir bakın.Saat aşağıdaki fotoğraftaki saat, fiyat ise 475 dolar civarı.

"https://www.chrono24.com.tr/hmosercie/marriage-wrist-watch--id7551172.htm"

Resim
Kullanıcı avatarı
Pardayan

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 57 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners