Regula Guguklu Saat Ötme Problemi

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Regula Guguklu Saat Ötme Problemi

Mesaj epiphone » 27 Haz 2018, 08:26

Günaydın,

Dedemden kalma Alman Regula marka 1 gün kurmalı bir guguklu saatim var.Bu saat 74 yılında Almanyadan alınmış ve bugüne kadar kurcalanmamış. Tabi yıllardır beklediği için yağı kurumuş ve çarkları birbirine yapışmış.Ben de kadıköy de guguklu saat tamiri yapan bir saatçiye götürdüm ve tamir ettirdim fakat ötüşünde bir sorun var.Malum saat kaç ise o kadar ötüş yapan bu saatlerde benim saatim her saati doğru ötüyor fakat saat 11:00 da 12 adet ötüş yapıyor.Sorun şu ki 12:00 da da 12 kere ötüyor bunun sorunu ne olabilir acaba?Saatçi yapamadı ve kendine de laf söyletmediği için ben yaptım çarklar döndükçe ve sistem oturdukça düzelecek ötüşü dedi. Ben ne yapmalıyım?
Kullanıcı avatarı
epiphone

Re: Regula Guguklu Saat Ötme Problemi

Mesaj Zamanölçer » 01 Tem 2018, 10:39

Merhaba arkadasim, servis eden ustanin gözden kacirdigi bir hata, ve size düzelir diyede bastan savma tavri olur sey degil. Hata muhtemelen, optik okuyucunun saat 11 de düsmesi gereken yerde bir skinti olmasi, oraya geldigi zaman 11-12 arasina düsüyor ve dolayisi ile 12 ye kayma yapiyor. Sizin yapabileceginiz bir sey degil, makinenin yerinden cikip ö bögenin kontrol edilmesi ve düzeltilmesi lazim. Sökme islemide o kadar kolay degildir, düdükler hasar görmemesi gerek.
Kendinizin yapicagi tek sey eger ibreleri yani yelkovan ve akrepi söküp, önden kadrani cikartabiliyormusunuz? bunu deneyin, eger cikartabiliyorsaniz, iki veya üc ufak civi ile takili olur genelde, makineyi görüceksiniz, sonra yelkovani takip yarim ve tam saatlerde cekicin düsüsünü takip edin, 11 e geldiginizde nereye düsüyor onu gözlemleyin, ve tam 11 deki araliga düsmesini saglayin.
Turcarum horologica artifex.
Kullanıcı avatarı
Zamanölçer

Re: Regula Guguklu Saat Ötme Problemi

Mesaj epiphone » 02 Tem 2018, 10:29

Bilgi için çok teşekkür ederim.Deneyeceğim fakat zor olacak gibi gözüküyor.
Kullanıcı avatarı
epiphone

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners