Dede Yâdigarı Saat Koleksiyonu

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Re: Dede Yâdigarı Saat Koleksiyonu

Mesaj Tonitrum » 15 Mar 2017, 23:26

MASA SAATLERİ BÖLÜM - I

43 -

Resim
Resim
Resim

44 -

Resim
Resim
Resim

45 -

Resim

46 -

Resim
Resim
Resim

47 -

Resim
Resim
Resim

48 -

Resim
Resim
Resim

49 -

Resim
Resim

50 -

Resim
Resim
Resim

51 -

Resim
Resim
Resim

52 -

Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Tonitrum

Mesaj Tonitrum » 15 Mar 2017, 23:59

MASA SAATLERİ BÖLÜM - II

53 -

Resim
Resim
Resim

54 -

Resim
Resim
Resim

55 -

Resim
Resim
Resim

56 -

Resim
Resim
Resim

57 -

Resim
Resim
Resim

58 -

Resim
Resim
Resim

59 -

Resim
Resim
Resim

60 -

Resim
Resim
Resim

61 -

Resim
Resim
Resim

62 -

Resim
Resim

Geriye kaldı Duvar Saatleri...
Kullanıcı avatarı
Tonitrum

Mesaj ankerhemmung » 16 Mar 2017, 08:55

Merhaba, benim masa ve kol saatlerine pek ilgim yok. Cep saatleriniz içinde ise en dikkatimi çeken 12 numaralı saat oldu. Osmanlı coğrafyasında satılmış epey saat gördüm şimdiye kadar. Bu saat çok enteresan. Makinesinin bir fotoğrafı yok. Ama ya Billodes ya da Rosskopf tipi İsviçre bir makine olmalı diye düşünüyorum. Enteresan olan ise kadranı. Bir şeyi bu saatte ilk defa görüyorum. 1. Constantinople yani İstanbul ( ki bu tip saatlerde hep vardır, Smyrne/izmir vb yazanı da oluyor) yanında ithalatçının mahallesinin bile yer alıyor olması. Veznedjiler, bizim bildiğimiz Saraçhane- Beyazıt arası Vezneciler semti. 2. Dikkatimi çeken diğer şey de şu: İthalatçının adı Agop Davidyan olarak, yani Y ile yazılmış. Bu saatlerde isimlerin hep Makoulian, Sirekian, Arabian vb. yani IAN olarak yazılmış olmasına karşılık bu saatte Davidyan olarak yazılmış olması çok enteresan.

Tamir ve bakım sorununa gelince, ustaların bir kısmı bu eski cep saatlerinin bakım ve tamirini yapmak istemiyorlar. Parçaları da ancak yine eski saatlerden bulunabiliyor. Yaparım diyenler de epey para istiyor ve insan bu para buna değer mi diye düşünmeden edemiyor. Bu eski İsviçre mekanizmaları basit mekanizmalardır. Madem saat biriktiriyorsunuz, biraz çaba ile bu işi amatörce de olsa kendiniz öğrenmeye çalışın derim. Kolay gelsin...
"İNSANA SIR OLANI GÖRDÜĞÜM DEMLER OLDU"
Kullanıcı avatarı
ankerhemmung

Mesaj Tonitrum » 16 Mar 2017, 15:48

ankerhemmung yazdı:Merhaba, benim masa ve kol saatlerine pek ilgim yok. Cep saatleriniz içinde ise en dikkatimi çeken 12 numaralı saat oldu. Osmanlı coğrafyasında satılmış epey saat gördüm şimdiye kadar. Bu saat çok enteresan. Makinesinin bir fotoğrafı yok. Ama ya Billodes ya da Rosskopf tipi İsviçre bir makine olmalı diye düşünüyorum. Enteresan olan ise kadranı. Bir şeyi bu saatte ilk defa görüyorum. 1. Constantinople yani İstanbul ( ki bu tip saatlerde hep vardır, Smyrne/izmir vb yazanı da oluyor) yanında ithalatçının mahallesinin bile yer alıyor olması. Veznedjiler, bizim bildiğimiz Saraçhane- Beyazıt arası Vezneciler semti. 2. Dikkatimi çeken diğer şey de şu: İthalatçının adı Agop Davidyan olarak, yani Y ile yazılmış. Bu saatlerde isimlerin hep Makoulian, Sirekian, Arabian vb. yani IAN olarak yazılmış olmasına karşılık bu saatte Davidyan olarak yazılmış olması çok enteresan.

Tamir ve bakım sorununa gelince, ustaların bir kısmı bu eski cep saatlerinin bakım ve tamirini yapmak istemiyorlar. Parçaları da ancak yine eski saatlerden bulunabiliyor. Yaparım diyenler de epey para istiyor ve insan bu para buna değer mi diye düşünmeden edemiyor. Bu eski İsviçre mekanizmaları basit mekanizmalardır. Madem saat biriktiriyorsunuz, biraz çaba ile bu işi amatörce de olsa kendiniz öğrenmeye çalışın derim. Kolay gelsin...

Teşekkür ederim, 12 numaralı saat gerçekten benim de pek anlam veremediğim bir saat, kasasının formu alışılmışın dışında merkeze doğru bombesi artan elipsoid'e benzer bir form (kapakları kapalıyken düz satıhta dengede durmuyor). Davidian'ın Y ile Davidyan olarak yazılması ve semt adının da yazması benim de hiç karşılaşmadığım bir durum; ancak çok yeterince saat görmediğimden bana denk gelmemiştir diye düşünüyordum. Makinesinin de fotoğrafını koymayı unutmuşum. O da benim karşılaştıklarımdan farklı görünürde Billodes makinelere çok benzese de Saltanat diye bir makineyle yalnız bu saatte karşılaştım.

Resim

Basit bakımlarını yapmaya özen gösteriyorum dedemden öğrenme fırsatı bulduğum kadarıyla; ancak bazılarına müdahale etmeye korkuyorum açıkcası mesela 1 numaradaki 1886 Waltham çalışmıyor ve mekanizması açıkta olmadığından takip ederek noktasal müdahale etme şansı da vermiyor. Bunun gibi başka örnekler de var.
Kullanıcı avatarı
Tonitrum

Mesaj Tonitrum » 16 Mar 2017, 18:54

DUVAR SAATLERİ BÖLÜM - 1

63 -

Resim

64 -

Resim

65 -

Resim

66 -

Resim

67 -

Resim

68 -

Resim

69 -

Resim
Kullanıcı avatarı
Tonitrum

Mesaj Tonitrum » 16 Mar 2017, 19:00

Eğer kontrol etmediğim başka bir yerden yeni sürprizler çıkmazsa antika ve vintage kol, cep, masa ve duvar saati koleksiyonum şimdilik bu şekilde. Affınıza sığınıp antika olmamakla birlikte kapanışı baba yadigarı 1998 Rolex Daytona 16523 WD ile yapmak istedim.

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
Tonitrum

Mesaj zekayi » 18 Mar 2017, 08:10

Cep saatlerinin çalışma sesine bayılıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
zekayi

Mesaj mevsuf » 18 Mar 2017, 14:23

Müthiş bir koleksiyon. Bizim dedeler de biraz saati sevseymiş dedim kendi kendime. :)

G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
mevsuf

ÖncekiSonraki

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 31 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners