Genel bilgilendirme hakk覺nda yard覺m

Antika Saatler ve Cep Saatleri zerine Payla覺mlar

Genel bilgilendirme hakk覺nda yard覺m

Mesaj Beyz666 » 12 May 2016, 23:01

ncelikle herkeze merhabalar;

Saat koleksiyonculugina basliyacalar i癟in 繹nerileriniz nedir ?

Sormak istediim bir ka癟 soru var .

Tepe ve ta癟 gibi terimler kullaniyorsunuz ne anlama geliyor ?

Mekanizmalar da kalibreden bahsediyorsunuz ne anlama geliyor ?

Arka kapakta yazan nosu ndan hangi y覺l 羹retildiini biliyorsunuz .elinizde bir listemize vard覺r ?

Saat alirken nelere dikkat etmeliyiz ?

rnek bir saat resminin 羹st羹nde saati bana tanitabilirmisiniz ?

CoK fazla soru sordum fark覺nday覺m fakat kostekli saatleri tan覺mak istiyorum.

Cevap yazan herkeze imdiden minnettarim.

SM-E500H cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Beyz666

Kay覺t: 08 May 2016, 00:44

Re: Genel bilgilendirme hakk覺nda yard覺m

Mesaj mertk » 13 May 2016, 00:55

UUU, bu baya balang覺癟 olmu, forumu bence gezin baya bir bilgi edineceksinizdir, sonra anlamad覺klar覺n覺z zaten cevaplan覺r.

Tepe, ta癟, crown, saati kurma kolu, ayn覺 zamanda ayarlama koludur.

Meknaizma mekanik ve quartz olmak 羹zere bata ikiye ayr覺l覺r;

Mekanikler tercih edilir;

Kurmal覺 veya otomatik;

Bunlarda kendi i癟inde fiyat sklas覺na g繹re eta, selitta,soprod vb. veya inhouse olarak hatta manufacture olarak 3 ayr覺l覺r.

Manufacture veya inhouse makbuldur, aa覺 yukar覺 ayn覺 ey olsalarda; kalibreyi arat覺rarak almakta yarar var.
IVAN BEBEK B襤R GN TRK襤YE'YE YOLUN DECEK!!!
Kullan覺c覺 avatar覺
mertk

Ya: 33
Kay覺t: 02 ub 2010, 00:42

Mesaj Ground » 13 May 2016, 01:10

Koleksiyonculuk farkl覺 bir kavram hocam.

Koleksiyoner olmak i癟in paradan 繹te (para ile birlikte :D ) ciddi ekilde tarih , sanat , felsefe gibi konularda bilgi sahibi olmakla balar.

Saatler konusunda genelde toplay覺c覺l覺k ile koleksiyonerlik hep kar覺t覺r覺l覺r. Forumla birlikte d羹nyada bile koleksiyoner say覺s覺 癟ok azd覺r.
Forumda o seviyeye bir癟ok kiiden yak覺n 羹stadlar覺m覺z da bulunuyor. Onlar覺n incelemelerini okumak keyif verici olacakt覺r.

T羹m sorular覺n覺z覺 tek bal覺kta 繹renmek yerine forumu gezmeniz balang覺癟 i癟in iyi olacakt覺r.

Saatlere ilginiz yeni bal覺yorsa forumu gezip 繹zellikle k羹lt say覺labilecek sonras覺nda elinizden 癟覺karabileceiniz saatlere y繹nelin.
Elinizden 癟覺karamad覺覺n覺z saatleri toplarsan覺z bir bakm覺s覺n覺z evde kullanmad覺覺n覺z o saatler birikmi 癟繹p olmu.
Saatler hakk覺nda bilgi sahibi olduk癟a o makinelerden uzakla覺rs覺n覺z. Gereksiz yanl覺 hamleler yapar ve devam ettirirseniz saat d羹nyas覺ndan da uzakla覺rs覺n覺z.
Kullan覺c覺 avatar覺
Ground

Ya: 42
Kay覺t: 17 Ara 2015, 02:48

Mesaj TSayiR » 13 May 2016, 08:16

Merhabalar, Ground ve Mertk arkadalar覺m覺z覺n s繹ylediklerine harfiyen kat覺l覺yorum. :thumbup: :thumbup:
Yazd覺klar覺n覺zdan bu ie bizim gibi hen羹z 癟ok yeni sevdaland覺覺n覺z belli. Koleksiyonerlii yapmay覺 b覺rak ben koleksiyonerlik kelimesini dahi san覺r覺m forumda ilk kez kullan覺yorum :) B覺rak覺n biraz zehir kan覺n覺zda aks覺n,ald覺覺n覺z saatlerin mekanizmalar覺n覺n ruhuna kulak verin, Sonra forumdaki bilgi platformunda bilgilerinizi payla覺n, herkes gibi al覺n-sat覺n 繹rene 繹rene tad覺n覺 癟覺kar覺n. Forumda bu konuda cok iyi arkadaslarimiz var amma velakin yillarini vermiler diger sorular覺n覺za mertk arkadasimiz zaten cevap vermi iyi forumlar :champ: :champ:
@WatchesTNC
Kullan覺c覺 avatar覺
TSayiR

Ya: 38
Kay覺t: 18 ub 2016, 14:17

Mesaj Beyz666 » 13 May 2016, 12:19

Herkeze 癟ok teekk羹r ederim veri oldugunuz cevaplardan dolay覺 ....

Arat覺rmay覺 seven bir yap覺m vard覺r . Yakla覺k bir haftad覺r forumda incelemeler yap覺yorum .Fakat saolsun baz覺 arkadalar覺n deden kalma saat bal覺klar覺 ile ka癟 para eder bal覺klar覺n覺n i癟inde boguldum .

nerebileceginiz siteler var m覺d覺r ?

Arat覺rmaya devam .....

Sagl覺cakla kal覺n
Kullan覺c覺 avatar覺
Beyz666

Mesaj ankerhemmung » 14 May 2016, 02:07

Kulland覺覺n覺z "k繹stekli" kelimesinden, esas eiliminizin eski cep saatleri olduunu d羹羹nd羹m. Tam yerine gelmisiniz. Burada hem bu konuda 癟ok bilgili arkadalar, hem maharetli ustalar ve hem de bal覺klar覺 gezindiinizde 繹renmek istediiniz konularda 癟ok bilgi var. Yabanc覺 diliniz 襤ngilizce, Almanca vb. varsa internette de daha bir 癟ok forum var. Oralarda da 癟ok bilgili ve yard覺msever 羹yeler var. Ben arad覺覺m 繹zel bir saat par癟as覺n覺 ta Almanya'dan g繹nderen insanlarla kar覺lat覺m o forumlarda da. Asl覺nda mekanik saatler, 繹zellikle de anahtarl覺 ve ta癟 kurmal覺 eski cep saatleri o kadar kar覺覺k mekanizmalar deildir. Bir saatin par癟alar覺 ve nas覺l 癟al覺t覺覺 gibi konularda burada bile bir 癟ok bilgi bulabilirsiniz. Hat覺rlad覺覺m kadar覺yla video klipler bile var. Mekanizman覺n seri numaras覺n覺 kullanarak belli bir marka saatin hangi y覺lda 羹retildiine dair internette tabelalar da var. Hatta 繹rnein anahtar kurmal覺 saatlerin hangi kalibrelerinin hangi zaman aral覺klar覺nda 羹retildiine ilikin resimli anlat覺mlar bile bulabilirsiniz. Ger癟ekten merak sard覺ysan覺z, iiniz 癟ok. Eski cep saatlerinin ger癟ekten koleksiyon ve yat覺r覺m deeri olanlar覺n覺n d覺覺nda fiyatlar覺 繹yle ah覺m ah覺m da deildir. Siz sahibinden.com ya da gittigidiyor gibi sitelerde istenen fiyatlara aldanmay覺n derim. Benim 繹rnein ebay'da bir ka癟 sene 繹ncesine kadar 5-10 Euro'ya k覺sa bir bak覺mla t覺k覺r t覺k覺r 癟al覺an eski anahtarl覺 saatler ald覺覺m bile olmutur. Burada ise ebay'de e fazla 80-90 Euro'ya alabileceiniz 繹rnein Osmanl覺 pazar覺na yap覺lm覺 avc覺 kasa Osmanl覺(!) kadranl覺 Billodes veya benzeri bir saati, 羹stelik par癟alar覺 oynanm覺 ve bir baka kadran yap覺t覺r覺lm覺 ekliyle 1500-2000 TL'ye satmaya 癟al覺覺rlar. Cep saatleri almay覺 d羹羹n羹yorsan覺z, 繹nce biraz bu konuda 繹nce bir s羹re bilgilenin ve bu ii daha sonra yap覺n derim. Kolay gelsin.
"襤NSANA SIR OLANI GRDM DEMLER OLDU"
Kullan覺c覺 avatar覺
ankerhemmung

Kay覺t: 25 Au 2013, 02:30

Mesaj erenedip » 14 May 2016, 09:04

Beyz666 yazd覺:Herkeze 癟ok teekk羹r ederim veri oldugunuz cevaplardan dolay覺 ....

Arat覺rmay覺 seven bir yap覺m vard覺r . Yakla覺k bir haftad覺r forumda incelemeler yap覺yorum .Fakat saolsun baz覺 arkadalar覺n deden kalma saat bal覺klar覺 ile ka癟 para eder bal覺klar覺n覺n i癟inde boguldum .

nerebileceginiz siteler var m覺d覺r ?

Arat覺rmaya devam .....

Sagl覺cakla kal覺n

oncelikle merhaba, sanirim forumu kullanim seklinizde bir yanlis var. eger teknik bilgiler kismina girerseniz bu tarz basliklarla karsilasmazsiniz.

SM-N910C cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
erenedip

Ya: 39
Kay覺t: 27 Ara 2015, 14:36

Mesaj Beyz666 » 16 May 2016, 00:45

Baz覺 saatlerin kadranlarinda marka yazm覺yor. Yazmayinca fason 羹retim olarak m覺 d羹羹nmemiz laz覺m. .. Bu t羹r saatlerde mekanizma mi deerini belirler .

SM-E500H cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Beyz666

Sonraki

D繹n TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 25 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners