Vintage Seiko 0634 Quartz LC Chronograph Bilgi

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Vintage Seiko 0634 Quartz LC Chronograph Bilgi

Mesaj Zedmann » 07 Mar 2016, 01:07

Selamlar,

Elimdeki saatler hakkında bilgi almak istiyorum. Bunlardan biri Seiko Quartz Lc Chorograph 0634.
Saat babamındı, hiç kullanmamış. Nereden baksak bir 30 senesi var.
Aşağıya internette bulduğum resimleri ekliyorum. Bendeki de aynı zaten.
İnternette ilk chronograph saatin bu model olduğunu duydum ama yorumu size bırakıyorum.

Görsel olarak bana hitap etmiyor fakat seri olarak tutmuş bir model midir, kıymetli midir gibi soruları da merak etmiyor değilim.

Bu model hakkında bilgi sahibi olan varsa lütfen konuya buyursun.

Resim
Kullanıcı avatarı
Zedmann

Re: Vintage Seiko 0634 Quartz LC Chronograph Bilgi

Mesaj Bond » 07 Mar 2016, 01:43

Seiko ve dijital saatler açısından önemli bir model. 30 seneden eski olması gerek. 1975-1980 arası üretilen bir model olarak yazılmış genel olarak. Quartz saatlerin otomatik saatlere göre daha popüler olduğu 70'li yıllarda teknoloji olarak yeni olan bu tip bir kronograf dijital Lcd model fiyatlandırma olarak günümüzdeki fiyatlarının çok üzerindeydi. Çeşitli yabancı forumlarda restore edenler veya bu tip saatlerin koleksiyonunu yapanlar tarafından konuları paylaşılmış. Ebay veya yabancı forumlarda bir çok satılık veya satılmış örneği mevcut. Değer bilgisini onlara bakarak edinilebilir. İlk kronograf elbette değil ama ilk kronograf Lcd saatlerden birisi. Seiko Museum websitesindeki bilgiye göre ilk chronograph lcd saat 1973 yılında üretilen farklı bir model. Bu modelin bence önemli özelliği chrono butonlarının yerleşimi. Güzel bir hatıra :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Zedmann » 07 Mar 2016, 01:48

Bond yazdı:Seiko ve dijital saatler açısından önemli bir model. 30 seneden eski olması gerek. 1975-1980 arası üretilen bir model olarak yazılmış genel olarak. Quartz saatlerin otomatik saatlere göre daha popüler olduğu 70'li yıllarda teknoloji olarak yeni olan bu tip bir kronograf dijital Lcd model fiyatlandırma olarak günümüzdeki fiyatlarının çok üzerindeydi. Çeşitli yabancı forumlarda restore edenler veya bu tip saatlerin koleksiyonunu yapanlar tarafından konuları paylaşılmış. Ebay veya yabancı forumlarda bir çok satılık veya satılmış örneği mevcut. Değer bilgisini onlara bakarak edinilebilir. İlk kronograf elbette değil ama ilk kronograf Lcd saatlerden birisi. Seiko Museum websitesindeki bilgiye göre ilk chronograph lcd saat 1973 yılında üretilen farklı bir model. Bu modelin bence önemli özelliği chrono butonlarının yerleşimi. Güzel bir hatıra :thumbup:

Sayın Bond,
Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. :champ: Saatimin bakımını yaptırıp muhafaza etmeyi düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Zedmann

Mesaj Bond » 07 Mar 2016, 02:07

Rica ederim bu saati daha önce başka bir arkadaşımda görüp incelemiştim. O yüzden konusunu görünce tekrar web'den kısaca araştırdım. Dijital saatlerin tarihçesi açısından önemli bir model. Yenileme konularına bakarken şu kasa restorasyonu dikkatimi çekti, paylaşayım. Orijinalinde sanırım tam bu şekilde olmayan brushed ( fırçalanmış ) yüzeyler çok güzel olmuş :champ:

Bazı yabancı kaynaklarda 70'li yıllarda bu modellerin o dönemin bazı Rolex modellerine yakın bir fiyatla piyasaya sürüldüğünü yazmışlar. Dijital lcd kronografın son kullanıcıya yeni satıldığı ilk yıllarda olabilecek bir durum diye düşünüyorum. Bugün elbette çok yüksek bedeller olmasa bile gene de bu tip saatler açısından koleksiyonerler ve meraklıları tarafından fena olmayan bedellere alıcı buluyor gibi duruyor. Restore sonrası detaylı fotoğraflar ile saati paylaşırsanız faydalı olacaktır :thumbup:

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners