Türkiye'deki Eski Saat Markaları

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Türkiye'deki Eski Saat Markaları

Mesaj zyk1on » 11 Ağu 2015, 18:47

Merhaba Arkadaslar,

bazen yabanci forumlarda Osmanli son donem ve Cumhuriyet'in kurulus donemlerinden kalma saatler ortaya cikiyor. Her ne kadar okuduklarimi ve bildiklerimi paylassam da bu konuda cok eksik bilgim oldugunun farkindayim.

Donemin en cok gorulen Billodes-Zenith, Longines, Omega, Serkisoff, Hislon, Nacar, Cortebert,Singer, Ingiliz fake hallmarkli Isvicre saatleri konusunu burada tartisip bilgilerimizi paylassak cok guzel olur, ne dersiniz?

Ozellikle su sahte Ingiliz sehir ve yilini tanimlayan damgali siradan Isvicre cep saatleri cok ilginc. Bunlari imporatorluk topraklarina kim getirmis? Illa ki burada bir temsilcileri varmistir degil mi? Bizim TCDD saatlerini Amerikalilar kendi ' railroad grade ' saatleri gibi zannedip degerlerinin de ustiunde satin aliyorlar.Railroad grade onlara gore zamaninin COSC'u.Bu Devlet Demiryollari saatlerini farkli markalardan cok gordum, bunlarin bir listesi var mi, hangi yilda hangi markaya siparis verilmis gibi falan?

Elimdeki bazi eski efemeralara istinaden, Djezvedjian'in mesela Longines ve Vacheron & Constantin temsilcisi oldugunu biliyorum. Singer'in Breitling chronomat tarzi saatleri oldugunu bircok defa gordum. Sanirim Breitling distributoru idiler ve kadrana kendi isimlerini eklediler.

Birde sanki Breguet zamaninda Osmanli Imp. topraklarina guzel saatler getirtilmis ve hatta sarayda yapilmis, belli bir birikim yakalanmis, Jean-Jacques Rousseau'nun babasi bir ara saray saatcisiymis mesela, yani 18.yy ve 19yy. baslarinda ki bu ilgi sanki 20.yy'a girene dek bir kopukluga ugramis. Bu tabii benim gozlemim, eksik veya yanlis olabilir. Boyle bir kopukluk var midir sizce?

Turkiye'de vintage saat markalarini boyle toplu bir sekilde tartisip referans bir konu olusturabilirsek yararli olacagina inaniyorum, ne dersiniz?

Katkilarinizi bekliyorum, tesekkurler,

Emre
glycintennial.com
Kullanıcı avatarı
zyk1on

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 67 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners