Saat & Cep Saati Koleksiyonum ( MioPrivato )

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Saat & Cep Saati Koleksiyonum ( MioPrivato )

Mesaj MioPrivato » 18 Tem 2015, 23:53

Herkeze Merhabalar :thumbup:

Foruma kisa bir sure once katildim ve birkac gundur forumu tanima imkani buldum. Tanisma basliginda bahsettigim gibi yasklasik 80 saatlik bir koleksiyona sahibim ve bunlardan cogu vintage diyebilecegimiz tarzda. Bircok kucuk markalardan buyuk ozel markalara kadar cok degisik bir koleksiyonum var. Ayrica koleksiyonum surekli degisiyor. Bunu sizlerle paylasip fikirleriniz duymak isterim. Tabi ayni zamanda sorularinizi ve merakinizda mumkun oldugu kadar cevaplamaya calisacagim.

Fark ettigim kadar forum uyelerimiz daha cok modern saat agirlikli dusunuyorlar fakat bence vintage saatler daha ilgi cekici. Ozellikle mekanizmalar ve detaylar daha cok hosuma gidiyor. Tabi modern saatlerde hosuma gidiyor ve birkactanesine sahibim fakat vintage saatler gibi degiller :D.

Farkli basliklarda farkli paylasimlarda bulundum fakat hepsini bir baslik altina toplamak istedim. Tabiki obur basliklarida takip etmeye devam edecegim.

Umarim paylasimlarimi beyenir ve takip edersiniz. Simdiden iyi eglenceler :champ: :champ:
Karim bana, ''Benmi, Saatlerinmi?'' diye sordugunda dusunmek icin zaman istedim ve kronometresini actirdim..
Kullanıcı avatarı
MioPrivato
Contributor

Re: Saat & Cep Saati koleksiyonum (MioPrivato)

Mesaj MioPrivato » 19 Tem 2015, 00:04

Ilk paylasimimi 60 yillardan olan Venus saat ile yapmak istiyorum.
Kaplama kasasi olan bu saat Landeron 48 kurmali mekanizmaya sahip.
Ozellikle kadranindaki detaylari cok guzel. Saat 37mm capindadir ve o zamanlar icin aslinda ''buyuk'' olarak tanimlayabilecegimiz bir kasadir.
Bircok vintage saatlerde bulabileceginiz tarzda bir kadra olmasina ragmen, bu saatin kadraninin orjinal olmasi ayri bi guzellik.
Landeron 48 mekanizmasi ayni zamanda 60-70li yillarda cok kullanilan bir ve gayet iyi ve saglam bir mekanizmadir.
Fiyati markadan markaya degissede, €200'dan itibaren temiz durumda olan birtane bulabilirsiniz.

Resim

Resim

Resim
Karim bana, ''Benmi, Saatlerinmi?'' diye sordugunda dusunmek icin zaman istedim ve kronometresini actirdim..
Kullanıcı avatarı
MioPrivato
Contributor

Mesaj MioPrivato » 19 Tem 2015, 00:10

Ayrica meraklisi icin Landeron 48 mekanizmasinin parcalari asagidaki gibidir.
Iki cesit Landeron 48 mekanizmasi vardir, aralarindaki fark ise buyuklukleri.

Resim
Kullanıcı avatarı
MioPrivato
Contributor

Mesaj MioPrivato » 19 Tem 2015, 03:55

Waltham, Amerikan markasidir. Zamaninda ilk olarak ''Swiss Made'' saatleri Amerikaya ithal eden Waltham ilerleyen yillarda kendi markasini kurmustur. Asagida gordugunuz saat Waltham Alarm olarak geciyor. Isminde denildigi gibi alarm fonksiyonu vardir ve altin kaplamadir.
Saat mukemmel calisir durumda. Koleksiyonunda alarmli (mekanik) kol saati olmayanlarin mutlaka koleksiyonuna birtane katmalarini tavsiye ediyorum. Neyazikki hem Waltham saatleri hemde alarm fonksiyonlu saatler zaman icerisinde degerlini kayip ettiler fakat bence gayet guzel mekanizmaya sahipler.

Fiyatlari €150dan baslar, iyi durumda tamamiyla bakimi yapilmislari €200dan itibaren bulabilirsiniz Ebay uzerinden. :champ:

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
MioPrivato
Contributor

Mesaj kethuda57 » 19 Tem 2015, 12:39

Koleksiyonunuzda bulunan saatleri merakla bekliyorum :champ:
Senin kuşların olurdu mevsimi yolculuklara çağıran...
İnstagram : kethuda57
Kullanıcı avatarı
kethuda57

Mesaj MioPrivato » 19 Tem 2015, 12:48

@Kethuda57 :champ:

Universal Geneve. Klasik bir saat ve bu zamanda bayan saati olarak diyebilecegimiz bir genislige sahip, sadece 31mm.
Mekanizmasi gayet saglam ve guvenilir, Universal Geneve Cal. 1005.
UG bence 50-60 yillarda en en iyi markalardan biriydi. O zamanlar zaten PP, JLC gibi markalarla beraber satiliyormus.

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
MioPrivato
Contributor

Mesaj mturann » 20 Tem 2015, 10:06

Çok güzel saatler. Paylaşımlar için teşekkür ederiz.
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj asymptote » 20 Tem 2015, 10:36

Universal Geneve'nin özellikle mikro rotorlu saatleri çok hoş.. :champ: :thumbup:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Sonraki

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 24 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners