Cep Saati Kadran Değişimi Bilgi

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Cep Saati Kadran Değişimi Bilgi

Mesaj memlük » 05 Eki 2012, 22:54

Dostlar benim saatimin kadranını original ve temiz kadranla değiştirmek istiyorum, nereden bulurum acaba?

Albüm: Resim

Resim
memlük

Re: Cep Saati Kadran Değişimi Bilgi

Mesaj trenton » 06 Eki 2012, 00:13

kadranla beraber akrebin de değişmesi lazım gibi görünüyor çünkü ucu kırılmış. temiz bir kadran bulmak oldukça zor olur bence
İrkilmez Ata çocuğu irkilmez:
Zapt edilmez, Atam, zapt edilmez
Biz varken senin hisarının burçları:
Bakışlarımız kılıç uçları,
Bekliyoruz devrimini biz.
Çökmeyeceğiz diz...
Kullanıcı avatarı
trenton

Mesaj ozzlegrand » 06 Eki 2012, 11:01

Bir saatin kadranı onun dışarıya bakan gözleridir, arkada durmaksızın gece gündüz çalışan emekçi mekanizmanın yüzüdür, o emeğin ortaya koyduğu sonucu gösteren yüz akıdır.

K.Serkisoff & Co. olarak bilinen asıl adıyla "Billodes Constantinople" model bu saatin gözleri 100 yıla yakın süredir dünyayı izliyor. Çok zaruri değilse, çok ağır çatlaklar ve dökülmeler yoksa kadran değişimini düşünmemenizi öneririm. Bunun yerine iyi bir saat ustasının temizlemesi çok daha faydalı olacaktır. Bununla birlikte bu modelin "orijinal" çıkma kadranını bulabileceğinizi de pek sanmıyorum.

Fotoğrafta detay göremediğim için kesin konuşamıyorum. Lakin bir şeyleri değiştirmek konusunda kararlıysanız önceliği akrebe vermenizi öneririm.
Never trust a pretty face...
Kullanıcı avatarı
ozzlegrand

Mesaj trenton » 06 Eki 2012, 23:08

yada istanbulda antika porselen tamiri yapan çok iyi ustalar var zamanında ben de biraz araştırma yapmış hatta biriyle irtibat da kurmuştum bir porselen takım tamiri için ama çok yüksek fiyatlar isteniyor... hem böylece orjinal kadranıda değiştirmeden korumuş olursunuz.
Çökmeyeceğiz diz...
Kullanıcı avatarı
trenton

Mesaj watchhunt06 » 07 Eki 2012, 15:21

ozzlegrand yazdı:Bir saatin kadranı onun dışarıya bakan gözleridir, arkada durmaksızın gece gündüz çalışan emekçi mekanizmanın yüzüdür, o emeğin ortaya koyduğu sonucu gösteren yüz akıdır.

K.Serkisoff & Co. olarak bilinen asıl adıyla "Billodes Constantinople" model bu saatin gözleri 100 yıla yakın süredir dünyayı izliyor. Çok zaruri değilse, çok ağır çatlaklar ve dökülmeler yoksa kadran değişimini düşünmemenizi öneririm. Bunun yerine iyi bir saat ustasının temizlemesi çok daha faydalı olacaktır. Bununla birlikte bu modelin "orijinal" çıkma kadranını bulabileceğinizi de pek sanmıyorum.

Fotoğrafta detay göremediğim için kesin konuşamıyorum. Lakin bir şeyleri değiştirmek konusunda kararlıysanız önceliği akrebe vermenizi öneririm.

Bende bir saat kadranını güzel fizikli bir kadının yüzü olarak değerlendiririm...
Kullanıcı avatarı
watchhunt06

Mesaj watchhunt06 » 07 Eki 2012, 15:29

trenton yazdı:yada istanbulda antika porselen tamiri yapan çok iyi ustalar var zamanında ben de biraz araştırma yapmış hatta biriyle irtibat da kurmuştum bir porselen takım tamiri için ama çok yüksek fiyatlar isteniyor... hem böylece orjinal kadranıda değiştirmeden korumuş olursunuz.

Siyah,beyaz,gümüş ve hamur rengi emaye tozları vardır kadran rengine göre o tozlardan karışım yapılarak patlak yere sıvama yapılır ve kadranı ıalttan ısıtılınca o karışım erir ve orayı doldurur ve ateşten alınca soğurken üst tabaka aynı emayenin parlaklığını alır daha sonra jilet tarzında bi keskin aletle son rutuşlar yapılır ve gayet güzel olur şayet kırık yerde yazılar varsa uygun bi kalemle işlenir...
Bu tozlar kapalaı çarşının tavuk pazarı kapısının çıkışında bir zamanlar satılıyordu....
tşk ler.
celal
Kullanıcı avatarı
watchhunt06

Mesaj trenton » 07 Eki 2012, 20:25

watchhunt06 yazdı:
trenton yazdı:yada istanbulda antika porselen tamiri yapan çok iyi ustalar var zamanında ben de biraz araştırma yapmış hatta biriyle irtibat da kurmuştum bir porselen takım tamiri için ama çok yüksek fiyatlar isteniyor... hem böylece orjinal kadranıda değiştirmeden korumuş olursunuz.

Siyah,beyaz,gümüş ve hamur rengi emaye tozları vardır kadran rengine göre o tozlardan karışım yapılarak patlak yere sıvama yapılır ve kadranı ıalttan ısıtılınca o karışım erir ve orayı doldurur ve ateşten alınca soğurken üst tabaka aynı emayenin parlaklığını alır daha sonra jilet tarzında bi keskin aletle son rutuşlar yapılır ve gayet güzel olur şayet kırık yerde yazılar varsa uygun bi kalemle işlenir...
Bu tozlar kapalaı çarşının tavuk pazarı kapısının çıkışında bir zamanlar satılıyordu....
tşk ler.
celal

evet dediğiniz gayet pratik bir yol, fakat benim "tamir" dediğime bakmayın bahsettiğim işin daha uzmanlık isteyen tarafı, yani restorasyon. hem böylece orjinalinden ayırt edilemeyecek bir görünüme kavuşur saat.
Çökmeyeceğiz diz...
Kullanıcı avatarı
trenton

Mesaj watchhunt06 » 07 Eki 2012, 21:43

Ne şekilde restorasyon yaptırısanız mutlaka bir iz bırakır bir başkası ile değişrirmeden orijinal netice alamassınız bir başka çözüm yolu ise kadran yapan firmalar var yurt dışında onlar yapabilirler.. ama oda hakiki emaye değil. ..
Kullanıcı avatarı
watchhunt06

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 36 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners