Spiral Breguet 18 Rubis 18K Bilgi Rica Ederim

Antika Saatler ve Cep Saatleri ├ťzerine Payla┼č─▒mlar

Spiral Breguet 18 Rubis 18K Bilgi Rica Ederim

Mesaj Cramellor » 04 Ara 2018, 16:45

├ľncelikle bu forumu kuran, eme─či ge├žen, adminlik yapan ve katk─▒da bulunan herkese ├žok te┼čekk├╝r ederim. Bir├žok farkl─▒ konu ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒nda ├žok de─čerli bilgiler ald─▒m. Aile yadigar─▒ antika saatimi ara┼čt─▒rmak ├╝zere girdi─čim konu ba┼čl─▒klar─▒nda vintage kol saati severi oldu─čumu ke┼čfettim :D Kapal─▒├žar┼č─▒ ├ç─▒naralt─▒'na arada s─▒rada u─čray─▒p bakaca─č─▒m.

Dan─▒┼čmak istedi─čim konu olan saatim;
Ancre Ligne Droite - Remontoir
Spiral Breguet 18 Rubis 18K Avc─▒
Ustas─▒ : Jean Tsitsopoulo / Constantinople

Teknik ├Âzelliklerine yapt─▒─č─▒m ara┼čt─▒rmalar sonucu vak─▒f─▒m.(├ľrn. Spiral Breguet'nin Breguet marka olmad─▒─č─▒. Remontoir'─▒n marka de─čil Tige olarak kullan─▒lan bir terim oldu─ču vs vs.
Benim esas merak─▒m─▒ cezbeden konu ustas─▒.. Tsitsopoulo ustaya ait yapt─▒─č─▒m ara┼čt─▒rmalarda hi├žbir sonu├ž alamad─▒m. Sadece 1890'da ─░svi├žrede bir fuara kat─▒ld─▒─č─▒n─▒ o g├╝n├╝n gazetesinden buldum.
Bu saat 3.ku┼čakt─▒r bizde ve bana ge├žmesi 3 y─▒l ├Ânce babam─▒n vefat─▒ ile ger├žekle┼čti. Daha ├Ânceden b├Âyle bir saatten haberim bile yoktu. B├╝y├╝kdedem Osmanl─▒ y├╝ksek r├╝tbeli askerlerinden oldu─ču i├žin hediye edildi─čini biliyorum.Ba┼čka bilgi alaca─č─▒m kimse kalmad─▒ ne yaz─▒k ki ailede.

Saatin mekanizmas─▒ sorunsuz ├žal─▒┼č─▒yor. Sadece i┼činin ehli ve d├╝r├╝st bir ustada ├Ân cam─▒n─▒n yerine oturtulmas─▒ gerek. Bu konuda ├Ânerilerinize a├ž─▒─č─▒m.

Fotolar─▒n─▒ a┼ča─č─▒da payla┼č─▒yorum (Mekanizma kapa─č─▒n─▒ zorlamak istemedim. Deneyimim olmad─▒─č─▒ i├žin zarar vermek istemiyorum. Ama en ├Ânemlisi mekanizma onu da biliyorum :)

├ľn y├╝z├╝
Resim

Arka y├╝z├╝
Resim

Kadran
Resim

Arka i├ž kapak
Resim

Resim

Resim

Ustas─▒, saatin kendisi ve ├Âzellikle kapak i├žlerindeki k─▒saltma sembollerin ne anlama geldi─či hakk─▒nda yard─▒m─▒n─▒za ihtiyac─▒m var.
De─čerli vaktinizden ay─▒r─▒p yard─▒mc─▒ olursan─▒z m├╝te┼čekkir kal─▒r─▒m.
Sevgilerimle
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Cramellor

Ya┼č: 40
Kay─▒t: 04 Ara 2018, 00:03

Re: SPIRAL BREGUET 18 RUBIS 18k SAAT─░M HKDA B─░LG─░ R─░CA EDER─░

Mesaj Ankthas » 04 Ara 2018, 18:09

Merhabalar, ho┼č geldiniz, saat hakk─▒nda bilgi veremeyece─čim ama ├žok g├╝zel oldu─čunu s├Âyleyebilirim. ├çok iyi korundu─ču belli, dedi─činize g├Âre 100 y─▒l─▒n ├╝st├╝nde bir saat ama ilk g├╝nk├╝ gibi kondisyonu. Bu ├Âzel saati ancak Bengi Saat - Cengiz Usta'ya emanet edebilirsiniz bence.
Deniz
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Ankthas

Ya┼č: 29
Kay─▒t: 09 May 2017, 19:29

Re: Spiral Breguet 18 Rubis 18K Bilgi Rica Ederim

Mesaj ankerhemmung » 05 Ara 2018, 01:00

Merhabalar, ben de bir ka├ž sat─▒r yazay─▒m. Saatin mekanizmas─▒n─▒ g├Ârsek tabii ├žok daha fazla ┼čey s├Âyleyebilirdik. ┼×imdi olduk├ža emin bir ┼čekilde s├Âyleyebilirim ki, Jean Tsitsopoulo bu saati yapan usta de─čil. Bir saat ustas─▒ da b├╝y├╝k ihtimalle de─čil. Ad─▒ndan ve saatteki "constantinople" den anla┼č─▒laca─č─▒ ├╝zere Osmanl─▒ son d├Ânemlerinde ─░stanbul'da faaliyet g├Âsteren bir saat ithalat├ž─▒s─▒ ve sat─▒c─▒s─▒. Sadece saat de─čil l├╝ks t├╝ketim mallar─▒ ithal eden ve satan bir t├╝ccar da olabilir. ├çok bilinen George Favre Jacot'un Billodes saatlerini ─░stanbul'da satan K. Serkisoff, di─čer saat sat─▒c─▒lar─▒ndan Sultan Hamam'da d├╝kkan─▒ olan H.J Blumenthal Freres, ─░stanbul Adana ve daha bir ├žok yerde b├╝y├╝k Bonmar┼čeleri olan ve onlarca farkl─▒ isimle ─░svi├žre saatleri satan Orosdi-Back firmas─▒, T├╝nel'de d├╝kkan─▒ olan Johann Paluka, Zirekian gibi bu ki┼či de ancak bir saat t├╝ccar─▒ olabilir. Bilebildi─čim kadar─▒yla Osmanl─▒'da ve cumhuriyet T├╝rkiyesinde saat imal eden bir usta, at├Âlye veya firma yoktur. T├╝rk markas─▒ zannedilen Nacar, Hislon gibi markalar da ─░svi├žre'de o zamanlar fason olarak yapt─▒r─▒lan saatlerdir. Akl─▒n─▒z─▒n alamayaca─č─▒ say─▒da ─░svi├žre imalat─▒ saatler Osmanl─▒ co─črafyas─▒nda sat─▒lm─▒┼čt─▒r. Bunu bu saatlerin seri numaralar─▒ndan da biliyoruz. Biz T├╝rklerde k─▒ymet bilmemek antikadan anlamamak tarihten gelen bir gelenek oldu─ču i├žin bunlardan geriye ├Âzellikle Anadolu co─črafyas─▒nda az say─▒da kalm─▒┼čt─▒r. Mesela o zamanlar─▒n daha burjuva b├Âlgesi olan Selanik ve ├ževresinde daha ├žok bulunabilece─čini san─▒yorum. Kalanlar─▒n ├žo─ču da par├žalar─▒ de─či┼čtirilmi┼č ba┼čka kadranlar yap─▒┼čt─▒r─▒lm─▒┼č saatlerdir. Bu saatlerin ├žo─ču y├╝ksek bir koleksiyon ve antika de─čerine de sahip de─čildir. Pek de bir gere─či ve i┼člevi olmayan sahte k─▒rm─▒z─▒ ta┼člarla, hepsi de do─čru olmayan tu─čralarla, kadranlar─▒nda Vezir ve sultan resimleriyle abart─▒lm─▒┼č o zaman─▒n olduk├ža basit mekanizmalar─▒na sahiptirler. Elbette bu saatlerden Osmanl─▒da subaylara ve devlet memurlar─▒na da hediye edilmi┼č olabilir. Ama bunlar ─░stanbul Galata'da ve Pera'da var olan bir ├žok saat├židen sat─▒n al─▒nabilecek saatlerdi. Saatinizi daha de─čerli yapan (mekanizmas─▒n─▒ g├Âremedi─čimiz g├Ârece diyebilirim ki) alt─▒n kaplama olmas─▒d─▒r. ├ço─čunlukla 0,800 g├╝m├╝┼č kaplama ya da sar─▒ metal olurlar. Saatin kadran─▒n─▒n stilinden anla┼č─▒laca─č─▒ ├╝zere bu bir ─░svi├žre yap─▒m─▒ saat. Osmanl─▒'da ─░ngiliz saatleri muteber oldu─ču i├žin ├Ânce ─░ngiltere'ye ordan ─░stanbul'a getirilmi┼č bir saat de olabilir. ├╝st kapa─č─▒n i├ž k─▒sm─▒ndaki damgalara gelince F H damgas─▒ da san─▒r─▒m ─░svi├žre Biel'deki saat usta ve at├Âlyeleri birli─čini i┼čaret ediyor. Yani Frans─▒zcas─▒ ile "Federation Suisse Associations Manufacture de Fabricants d'Horlogerie". Saat 18 karat alt─▒n kaplama ve Brequet usul├╝ mekanizmaya sahip. Saatin i├ž kapa─č─▒n─▒ zedelemeden kerti─činden bir ├žak─▒ ile a├žabilirsiniz. Mekanizmay─▒ g├Ârsek daha fazla ┼čey de s├Âyleyebilirdik belki. Daha iyi bilen forum ├╝yeleri ba┼čka ┼čeyler de s├Âyleyebilir ve yanl─▒┼člar─▒m─▒ d├╝zeltebilir san─▒r─▒m. Her ne olursa olsun en az─▒ndan kasas─▒ iyi korunmu┼č g├╝zel ve san─▒r─▒m 1900-1910 aras─▒ y─▒llarda yap─▒lm─▒┼č bir saat. G├╝le g├╝le kullan─▒n─▒z ve ho┼č├ža kal─▒n─▒z.
"─░NSANA SIR OLANI G├ľRD├ť─×├ťM DEMLER OLDU"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
ankerhemmung

Kay─▒t: 25 A─ču 2013, 02:30

Mesaj Cramellor » 05 Ara 2018, 11:26

Ankthas yazd─▒:Merhabalar, ho┼č geldiniz, saat hakk─▒nda bilgi veremeyece─čim ama ├žok g├╝zel oldu─čunu s├Âyleyebilirim. ├çok iyi korundu─ču belli, dedi─činize g├Âre 100 y─▒l─▒n ├╝st├╝nde bir saat ama ilk g├╝nk├╝ gibi kondisyonu. Bu ├Âzel saati ancak Bengi Saat - Cengiz Usta'ya emanet edebilirsiniz bence.

Merhabalar, tavsiyeniz i├žin te┼čekk├╝r ederim. Forumda da birka├ž kez Cengiz Ustadan bahsedilmi┼č.─░┼činin ehli bir usta anlad─▒─č─▒m kadar─▒yla.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Cramellor

Mesaj Cramellor » 05 Ara 2018, 11:36

ankerhemmung yazd─▒:Merhabalar, ben de bir ka├ž sat─▒r yazay─▒m. Saatin mekanizmas─▒n─▒ g├Ârsek tabii ├žok daha fazla ┼čey s├Âyleyebilirdik. ┼×imdi olduk├ža emin bir ┼čekilde s├Âyleyebilirim ki, Jean Tsitsopoulo bu saati yapan usta de─čil. Bir saat ustas─▒ da b├╝y├╝k ihtimalle de─čil. Ad─▒ndan ve saatteki "constantinople" den anla┼č─▒laca─č─▒ ├╝zere Osmanl─▒ son d├Ânemlerinde ─░stanbul'da faaliyet g├Âsteren bir saat ithalat├ž─▒s─▒ ve sat─▒c─▒s─▒. Sadece saat de─čil l├╝ks t├╝ketim mallar─▒ ithal eden ve satan bir t├╝ccar da olabilir. ├çok bilinen George Favre Jacot'un Billodes saatlerini ─░stanbul'da satan K. Serkisoff, di─čer saat sat─▒c─▒lar─▒ndan Sultan Hamam'da d├╝kkan─▒ olan H.J Blumenthal Freres, ─░stanbul Adana ve daha bir ├žok yerde b├╝y├╝k Bonmar┼čeleri olan ve onlarca farkl─▒ isimle ─░svi├žre saatleri satan Orosdi-Back firmas─▒, T├╝nel'de d├╝kkan─▒ olan Johann Paluka, Zirekian gibi bu ki┼či de ancak bir saat t├╝ccar─▒ olabilir. Bilebildi─čim kadar─▒yla Osmanl─▒'da ve cumhuriyet T├╝rkiyesinde saat imal eden bir usta, at├Âlye veya firma yoktur. T├╝rk markas─▒ zannedilen Nacar, Hislon gibi markalar da ─░svi├žre'de o zamanlar fason olarak yapt─▒r─▒lan saatlerdir. Akl─▒n─▒z─▒n alamayaca─č─▒ say─▒da ─░svi├žre imalat─▒ saatler Osmanl─▒ co─črafyas─▒nda sat─▒lm─▒┼čt─▒r. Bunu bu saatlerin seri numaralar─▒ndan da biliyoruz. Biz T├╝rklerde k─▒ymet bilmemek antikadan anlamamak tarihten gelen bir gelenek oldu─ču i├žin bunlardan geriye ├Âzellikle Anadolu co─črafyas─▒nda az say─▒da kalm─▒┼čt─▒r. Mesela o zamanlar─▒n daha burjuva b├Âlgesi olan Selanik ve ├ževresinde daha ├žok bulunabilece─čini san─▒yorum. Kalanlar─▒n ├žo─ču da par├žalar─▒ de─či┼čtirilmi┼č ba┼čka kadranlar yap─▒┼čt─▒r─▒lm─▒┼č saatlerdir. Bu saatlerin ├žo─ču y├╝ksek bir koleksiyon ve antika de─čerine de sahip de─čildir. Pek de bir gere─či ve i┼člevi olmayan sahte k─▒rm─▒z─▒ ta┼člarla, hepsi de do─čru olmayan tu─čralarla, kadranlar─▒nda Vezir ve sultan resimleriyle abart─▒lm─▒┼č o zaman─▒n olduk├ža basit mekanizmalar─▒na sahiptirler. Elbette bu saatlerden Osmanl─▒da subaylara ve devlet memurlar─▒na da hediye edilmi┼č olabilir. Ama bunlar ─░stanbul Galata'da ve Pera'da var olan bir ├žok saat├židen sat─▒n al─▒nabilecek saatlerdi. Saatinizi daha de─čerli yapan (mekanizmas─▒n─▒ g├Âremedi─čimiz g├Ârece diyebilirim ki) alt─▒n kaplama olmas─▒d─▒r. ├ço─čunlukla 0,800 g├╝m├╝┼č kaplama ya da sar─▒ metal olurlar. Saatin kadran─▒n─▒n stilinden anla┼č─▒laca─č─▒ ├╝zere bu bir ─░svi├žre yap─▒m─▒ saat. Osmanl─▒'da ─░ngiliz saatleri muteber oldu─ču i├žin ├Ânce ─░ngiltere'ye ordan ─░stanbul'a getirilmi┼č bir saat de olabilir. ├╝st kapa─č─▒n i├ž k─▒sm─▒ndaki damgalara gelince F H damgas─▒ da san─▒r─▒m ─░svi├žre Biel'deki saat usta ve at├Âlyeleri birli─čini i┼čaret ediyor. Yani Frans─▒zcas─▒ ile "Federation Suisse Associations Manufacture de Fabricants d'Horlogerie". Saat 18 karat alt─▒n kaplama ve Brequet usul├╝ mekanizmaya sahip. Saatin i├ž kapa─č─▒n─▒ zedelemeden kerti─činden bir ├žak─▒ ile a├žabilirsiniz. Mekanizmay─▒ g├Ârsek daha fazla ┼čey de s├Âyleyebilirdik belki. Daha iyi bilen forum ├╝yeleri ba┼čka ┼čeyler de s├Âyleyebilir ve yanl─▒┼člar─▒m─▒ d├╝zeltebilir san─▒r─▒m. Her ne olursa olsun en az─▒ndan kasas─▒ iyi korunmu┼č g├╝zel ve san─▒r─▒m 1900-1910 aras─▒ y─▒llarda yap─▒lm─▒┼č bir saat. G├╝le g├╝le kullan─▒n─▒z ve ho┼č├ža kal─▒n─▒z.

Merhabalar, zahmet edip de─čerli ve ├Âzel bilgiler verdi─činiz i├žin ├žok te┼čekk├╝r ederim.
Mekanizma kapa─č─▒n─▒n herhangi bir kerti─či olmad─▒─č─▒ i├žin en ince ├žak─▒ b─▒├žak vs ile giremiyorum. Daha fazla zorlarsam ├žizilecek.
Ben de asl─▒nda mekanizmay─▒ merak ediyorum. Bu nedenle ├Âzenli bir usta tavsiyesi istemi┼čtim.
Mekanizmayla alakal─▒ olarak bir ├Âl├ž├╝m nedeni midir bilemem ama saatini kurdu─čum zaman en az 5 g├╝n ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ g├Âr├╝yorum.
Herhalde kapa─č─▒n─▒ a├žt─▒rd─▒ktan sonra saatin men┼čei ve ├Âzellikleri daha net anla┼č─▒lacakt─▒r.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Cramellor

Mesaj Cramellor » 05 Ara 2018, 16:15

Ankthas yazd─▒:Merhabalar, ho┼č geldiniz, saat hakk─▒nda bilgi veremeyece─čim ama ├žok g├╝zel oldu─čunu s├Âyleyebilirim. ├çok iyi korundu─ču belli, dedi─činize g├Âre 100 y─▒l─▒n ├╝st├╝nde bir saat ama ilk g├╝nk├╝ gibi kondisyonu. Bu ├Âzel saati ancak Bengi Saat - Cengiz Usta'ya emanet edebilirsiniz bence.

Merhaba, tavsiyeniz i├žin te┼čekk├╝r ederim. Forumda birka├ž kez daha Cengiz Usta'dan bahsedilmi┼č, galiba kendisi g├╝venilecek bir usta.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Cramellor

Mesaj Cramellor » 05 Ara 2018, 16:19

ankerhemmung yazd─▒:Merhabalar, ben de bir ka├ž sat─▒r yazay─▒m. Saatin mekanizmas─▒n─▒ g├Ârsek tabii ├žok daha fazla ┼čey s├Âyleyebilirdik. ┼×imdi olduk├ža emin bir ┼čekilde s├Âyleyebilirim ki, Jean Tsitsopoulo bu saati yapan usta de─čil. Bir saat ustas─▒ da b├╝y├╝k ihtimalle de─čil. Ad─▒ndan ve saatteki "constantinople" den anla┼č─▒laca─č─▒ ├╝zere Osmanl─▒ son d├Ânemlerinde ─░stanbul'da faaliyet g├Âsteren bir saat ithalat├ž─▒s─▒ ve sat─▒c─▒s─▒. Sadece saat de─čil l├╝ks t├╝ketim mallar─▒ ithal eden ve satan bir t├╝ccar da olabilir. ├çok bilinen George Favre Jacot'un Billodes saatlerini ─░stanbul'da satan K. Serkisoff, di─čer saat sat─▒c─▒lar─▒ndan Sultan Hamam'da d├╝kkan─▒ olan H.J Blumenthal Freres, ─░stanbul Adana ve daha bir ├žok yerde b├╝y├╝k Bonmar┼čeleri olan ve onlarca farkl─▒ isimle ─░svi├žre saatleri satan Orosdi-Back firmas─▒, T├╝nel'de d├╝kkan─▒ olan Johann Paluka, Zirekian gibi bu ki┼či de ancak bir saat t├╝ccar─▒ olabilir. Bilebildi─čim kadar─▒yla Osmanl─▒'da ve cumhuriyet T├╝rkiyesinde saat imal eden bir usta, at├Âlye veya firma yoktur. T├╝rk markas─▒ zannedilen Nacar, Hislon gibi markalar da ─░svi├žre'de o zamanlar fason olarak yapt─▒r─▒lan saatlerdir. Akl─▒n─▒z─▒n alamayaca─č─▒ say─▒da ─░svi├žre imalat─▒ saatler Osmanl─▒ co─črafyas─▒nda sat─▒lm─▒┼čt─▒r. Bunu bu saatlerin seri numaralar─▒ndan da biliyoruz. Biz T├╝rklerde k─▒ymet bilmemek antikadan anlamamak tarihten gelen bir gelenek oldu─ču i├žin bunlardan geriye ├Âzellikle Anadolu co─črafyas─▒nda az say─▒da kalm─▒┼čt─▒r. Mesela o zamanlar─▒n daha burjuva b├Âlgesi olan Selanik ve ├ževresinde daha ├žok bulunabilece─čini san─▒yorum. Kalanlar─▒n ├žo─ču da par├žalar─▒ de─či┼čtirilmi┼č ba┼čka kadranlar yap─▒┼čt─▒r─▒lm─▒┼č saatlerdir. Bu saatlerin ├žo─ču y├╝ksek bir koleksiyon ve antika de─čerine de sahip de─čildir. Pek de bir gere─či ve i┼člevi olmayan sahte k─▒rm─▒z─▒ ta┼člarla, hepsi de do─čru olmayan tu─čralarla, kadranlar─▒nda Vezir ve sultan resimleriyle abart─▒lm─▒┼č o zaman─▒n olduk├ža basit mekanizmalar─▒na sahiptirler. Elbette bu saatlerden Osmanl─▒da subaylara ve devlet memurlar─▒na da hediye edilmi┼č olabilir. Ama bunlar ─░stanbul Galata'da ve Pera'da var olan bir ├žok saat├židen sat─▒n al─▒nabilecek saatlerdi. Saatinizi daha de─čerli yapan (mekanizmas─▒n─▒ g├Âremedi─čimiz g├Ârece diyebilirim ki) alt─▒n kaplama olmas─▒d─▒r. ├ço─čunlukla 0,800 g├╝m├╝┼č kaplama ya da sar─▒ metal olurlar. Saatin kadran─▒n─▒n stilinden anla┼č─▒laca─č─▒ ├╝zere bu bir ─░svi├žre yap─▒m─▒ saat. Osmanl─▒'da ─░ngiliz saatleri muteber oldu─ču i├žin ├Ânce ─░ngiltere'ye ordan ─░stanbul'a getirilmi┼č bir saat de olabilir. ├╝st kapa─č─▒n i├ž k─▒sm─▒ndaki damgalara gelince F H damgas─▒ da san─▒r─▒m ─░svi├žre Biel'deki saat usta ve at├Âlyeleri birli─čini i┼čaret ediyor. Yani Frans─▒zcas─▒ ile "Federation Suisse Associations Manufacture de Fabricants d'Horlogerie". Saat 18 karat alt─▒n kaplama ve Brequet usul├╝ mekanizmaya sahip. Saatin i├ž kapa─č─▒n─▒ zedelemeden kerti─činden bir ├žak─▒ ile a├žabilirsiniz. Mekanizmay─▒ g├Ârsek daha fazla ┼čey de s├Âyleyebilirdik belki. Daha iyi bilen forum ├╝yeleri ba┼čka ┼čeyler de s├Âyleyebilir ve yanl─▒┼člar─▒m─▒ d├╝zeltebilir san─▒r─▒m. Her ne olursa olsun en az─▒ndan kasas─▒ iyi korunmu┼č g├╝zel ve san─▒r─▒m 1900-1910 aras─▒ y─▒llarda yap─▒lm─▒┼č bir saat. G├╝le g├╝le kullan─▒n─▒z ve ho┼č├ža kal─▒n─▒z.

Merhabalar, zaman─▒n─▒z─▒ ay─▒r─▒p bu kadar detayl─▒ ve ├Âzel bilgiyi payla┼čt─▒─č─▒n─▒z i├žin ├žok te┼čekk├╝r ederim. Mekanizma kapa─č─▒n─▒n herhangi bir kerti─či olmad─▒─č─▒ i├žin ├žak─▒ ve b─▒├žak aras─▒na girmiyor. Daha fazla zorlarsam ├žizilecek. Yoksa ben de mekanizmay─▒ i├žerisinde yazanlar─▒ merak ediyorum.
Mekanizma i├žin bir ├Âl├ž├╝ olur mu bilmiyorum ama saati kurduktan sonra en az 5 g├╝n ├žal─▒┼čmakta. Mekanizmay─▒ a├žt─▒ktan sonra burada da payla┼č─▒r─▒m. Tekrar te┼čekk├╝r ederim.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Cramellor

Mesaj ankerhemmung » 06 Ara 2018, 00:24

Tekrar merhaba. ├çok tuhaf bir durum. Benim saat hakk─▒nda tahminlerimin bir k─▒sm─▒ do─čru de─čil galiba. Yan─▒ltm─▒┼čsam ├Âz├╝r dilerim. Siz ┼čimdi " saati kurduktan sonra en az 5 g├╝n ├žal─▒┼čmakta" ve "mekanizma kapa─č─▒n─▒n herhangi bir kerti─či yok" diye yaz─▒nca benim de akl─▒m kar─▒┼čt─▒. Hebdomas ve benzeri 8 jours saatleri ve bunlar─▒n Osmanl─▒ya yap─▒lanlar─▒n─▒ ben de biliyorum elbette biliyorum ama bunlar─▒n ├žo─ču a├ž─▒k balansl─▒ olurlar. Mekanizmay─▒ g├Ârebildi─činiz zaman beni de bilgilendirirseniz ├žok sevinirim. Kapakta ad─▒ yaz─▒l─▒ ithalat├ž─▒y─▒ ben de ara┼čt─▒rmaya ├žal─▒┼čaca─č─▒m.Tekrar selamlar, kolay gelsin.
"─░NSANA SIR OLANI G├ľRD├ť─×├ťM DEMLER OLDU"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
ankerhemmung

Kay─▒t: 25 A─ču 2013, 02:30

Mesaj mturann » 06 Ara 2018, 09:17

Bilgi i├žin te┼čekk├╝rler
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mturann

Kay─▒t: 13 Kas 2014, 18:00

D├Ân TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 8 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners