Dede Yadigarı Duvar Saatim

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Dede Yadigarı Duvar Saatim

Mesaj mvurucu » 02 Eki 2013, 16:35

Merhabalar

Uzunca bir süredir bu konuyla ilgili yazmak ve paylaşımda bulunup fikirlerinizi almak istiyordum...
Ofiste işleri düzene sokunca fırsat bu fırsat yarattığım boş zamanda yazmak istedim...

Dedemden kalma bir duvar saatimiz vardı, evde saklardım ama çalışmıyordu ve boyası, ahşabı fena durumdaydı...yer yer çürükleri kırıkları vardı ve tabiri caizse yağlıboyayla öyle iş olsun diye siyaha boyanmıştı

bir süredir aklımda olan bakım yenileme işlemi için uygun yer bakarken daha önce ikinci el alışverişlerimde sıkça kullandığım semtten komşum olan ve babamın da arkadaşı olan topağacı eta saat de hayri bey e gittim...
babası da saat ustası olan hayri bey in oğlu da tıpkı baba ve dedesi gibi saatlere ve saatçiliğe meraklı:)

saat yaklaşık 1 buçuk aylık bir süreçte önce sökülüp temizlendi, mekanik bir kusuru olmadığını öğrenince içim rahatladı

daha sonra mobilyası iğrenç boyasından zımparalanıp özel işlemler ile kurtuldu ve çürükleri macunla doldurulup doğal rengine ve görünümüne kavuşturuldu:)

şimdilik telefonla çektiğim bir fotoyu ekliyorum..detaylı fotoğraflar ekleyeceğim

markası yazmıyor ancak usta 100 yaşlarında olduğunu ve muhtemelen alman malı olduğunu söyledi...
kadran osmanlıca
şu an mükemmel çalışıyor ve beni çok mutlu ediyor

bu modellerle alakalı bilgisi olan, modeli markayı tanıyan olur da benimle değerli bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim

Resim
"He' s winding watch of his wit; by and by it will strike..." W. Shakespeare
Kullanıcı avatarı
mvurucu

Re: Dede Yadigarı Duvar Saatim

Mesaj mvurucu » 22 Eki 2014, 09:55

Evet bir süredir işlerin yoğunluğundan foruma ve saatlere fazlaca vakit ayırıp gereken ilgiyi gösterememiştim

Ne zamandır bu konuyu fotoğraflarla desteklemek aklımdaydı ancak üşenmekten bir türlü hayata geçiremedim:)

Daha önce de bahsettiğim gibi evde uzun zamandır atıl durumda yatan dede yadigarı duvar saatini bakıma götürmüştüm
yıllarca kendi rengi sandığım boya üzerine öylesine sürülmüş adi bir yağlı boya imiş:(
makine olduğu gibi kuruyup katranlaşmış yağ sayesinde gram kıpırdamıyor ve ahşap mobilyası yer yer çürük ve kırıklarla kötü durumdaydı

Önce makine sökülüp temizlendi ve yeniden kusursuz çalışır hale geldi, daha sonra ahşap üzerindeki boya zımparalandı ve temizlendi, çürükler macun ile onarıldı ve orjinal rengine boyanıp verniklendi...

saatin kadranında veya makinesinde herhangi bir marka yok, ancak bizdeki aile resimlerinden ve saatçinin tahmininden yola çıkarak 100-120 yaşında olduğunu tahmin ediyoruz

Şu an tıkır tıkır çalışır durumda ve beni çok mutlu ediyor

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
mvurucu

Mesaj raven » 22 Eki 2014, 10:47

mvurucu aile tarihini yeniden canlandırmışsın tebrikler. :thumbup: çoğu kişi bu saati çalışmıyor diyerek üç kuruşa eskiciye satardı. Dakilarca saatin fotoğraflarına baktım ve sonra gülümsediğimi fark ettim. :D Çocukluğumdan beri başta duvar saatleri olmak üzere saatlere merakım vardır. bu merakımı annemden almışım annemin evinde hemen her oda da bir masa saati vardır :D
Düşünüyorum öyleyse varım, düşünemiyorum öyleyse malım!
Kullanıcı avatarı
raven

Mesaj mvurucu » 22 Eki 2014, 11:29

Teşekkürler abi
Ben de her akşam eve girdiğimde yüzümde bir gülümseme oluşuyor
tek kötü yanı saat başı çalan gongun gece aniden insanı yatağından sıçratmas :(
saatin çalışma sesine alıştım ancak saatin gong olayı beni benden alıyor :) hadi gece 2-3 yine neyse az çalıp duruyor da sabahın erken saatlerinde 7-8 kez vurduğunda insana uykuyu haram ediyor
artık saatin gong zembereğini kurmuyorum :) tam randımanlı kullanmamış oluyorum ama en azından uykum bana kalıyor :)
Kullanıcı avatarı
mvurucu

Mesaj hozburun » 22 Eki 2014, 12:23

Tebrik ve takdir ediyorum :champ:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj onatozer » 22 Eki 2014, 20:17

Aman Baran görmesin fiyat teklifi yapiverir :lol:

Mvurucu, ilgi alanım olmasa da gerçekten benim de beğenimi Kazandı:champ: asaleti fotoğraflardan bile belli oluyor. Keske gong sesi belli saatlerde olmasa, bazı duvar saatlerinde böyle bir özellik vardı fakat bunda herhalde yok :(
"Watch Idiot Savant"
Kullanıcı avatarı
onatozer

Mesaj cyberpearl » 23 Eki 2014, 10:59

Çok çok güzel bir saat nice yüzyıllar torunlarınız da kullanır belki bir gün;böyle değerlere sahip çıktığınız için sağolun varolun
Kullanıcı avatarı
cyberpearl

Mesaj mvurucu » 23 Eki 2014, 13:46

Haklısın Onat abi...keşke gece 12 den sonra gong çalmasa sanırım bunun için bir 24h indicator gerekiyor :)
herkese iyi dilekleri için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
mvurucu

Sonraki

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 83 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners