Merhaba

Yeni Üyelerin Kendilerini Tanıtabilecekleri Bölüm
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Lütfen Forum Kurallarımıza Özen Gösterelim. Tüm Kurallar Sizin Daha Rahat ve Seviyeli Bir Ortamda Paylaşım Yapabilmeniz İçindir.

Forumlarımıza Kayıt Olduktan Sonra Kendinizi Tanıtmanız Tüm Üyelerimizi Memnun Edecektir.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Merhaba

Mesaj fbC » 05 Ara 2019, 15:25

Merhaba arkadaşlar. Forumu epeydir takip ediyordum, kayıt olup tanışmak ancak bugüne nasip oldu. :D Hem tanışmak hemde siz büyüklerimden bilgi ve tavsiye almak için konu açtım ama ilk defa bir forumda konu açtığım için doğru yerde mi açtım emin değilim, hatamı mazur görün ;)

Adım Burak, 29 yaşındayım, İstanbulda yaşıyorum, grafikerim. Birkaç senedir saat merakım var, kendimce küçük çaplı bir saat aşığıyım :D daha tabiri caizse ucuz saatlerden çeşit çeşit zevkime göre topluyorum. Koleksiyoner değil de, saat meraklısıyım diyelim.

Çocukluğu geçersek ilk kendi kazandığım parayla ilk aldığım saat edifice efr-539d-1a2v oldu. Ardından efr-554l-2avudf geldi, ardından da mtd-1076-7a4vdf geldi. Birkaç haftaya da inşallah casio marlin gelecek yurtdışından.

Birkaç ay önce doğum günümde arkadaşım bir instagram sayfasından bana otomatik iskelet bir saat hediye etti ve saatlere merakım daha da arttı. Saatin içini görmek ve kurup ona can vermek başka bir his gerçekten.

Şimdi birkaç sorum var arkadaşlar. Ben hergün kıyafetime uygun olan saatimi takıyorum, yani hergün aynı saati takma huyum yok. Bütün saatlerim quartz saatler. Seiko 5 modeller çok hoşuma gidiyor, sadece kayış değiştirip hem spor hem klasik olabiliyor saatler. Sürekli farklı saat taktığım için otomatik saat almak sizce mantıklı mı, yoksa quartz modeller ile devam edeyim mi?

Çoğu saatimin kordonunu zevkime göre değiştirip kullanıyorum. Datejust modellerindeki jubile kordonu nereden bulabilirim?

Son olarak otomatik momentus iskelet modelleri hakkında fikirleriniz nelerdir, kullanan arkadaşlar var mı, tavsiye eder misiniz?
Kullanıcı avatarı
fbC

Re: Merhaba

Mesaj CptOz » 06 Ara 2019, 12:17

Foruma hoş geldiniz. Burada mutlaka saat sevginizi ve ilginizi karşılayacak değerli bilgi ve paylaşımlar bulacaksınız. Mekanik/otomatik saat merakı da başladıysa benim uygun fiyatlı markalara tavsiyem Seiko, Orient, Citizen ve Vostok olur. Bu markaların hepsinden saatim olup hepsi de benim için uygun fiyatlı ama değerli saatlerdir. Bu markalar saat ve mekanizma üreticisi olup saat dünyasında belli bir geçmişleri vardır. Seiko 5 klasik modeller bilekte kaba durmayan, hafif, saglam ve şık saatlerdir ve kesinlikle tavsiye ederim. Özellikle uygun fiyatlı saat bakiyorsanız veya bütçe kısıtlı ise ilk tavsiye edilenlerdir. Ayrıca Vostok amphibian saatler de daha uygun fiyatlı, ikonik ve saglam saatler olup Rusya üretimlidir. Forumda ilgili bölümlerde tüm bu saatler ile ilgili güzel paylaşımlar var ve araştırıp, karar verebilirsiniz.
Tavsiyem başlangıç için günlük kullanıma bir Vostok Amphibian, bir de daha pahalı olabilecek resmi bir saat (dress) yani Seiko veya Orient olur.
(Momentus tavsiye etmem.)
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj fbC » 06 Ara 2019, 13:07

ozgtegin yazdı:Foruma hoş geldiniz. Burada mutlaka saat sevginizi ve ilginizi karşılayacak değerli bilgi ve paylaşımlar bulacaksınız. Mekanik/otomatik saat merakı da başladıysa benim uygun fiyatlı markalara tavsiyem Seiko, Orient, Citizen ve Vostok olur. Bu markaların hepsinden saatim olup hepsi de benim için uygun fiyatlı ama değerli saatlerdir. Bu markalar saat ve mekanizma üreticisi olup saat dünyasında belli bir geçmişleri vardır. Seiko 5 klasik modeller bilekte kaba durmayan, hafif, saglam ve şık saatlerdir ve kesinlikle tavsiye ederim. Özellikle uygun fiyatlı saat bakiyorsanız veya bütçe kısıtlı ise ilk tavsiye edilenlerdir. Ayrıca Vostok amphibian saatler de daha uygun fiyatlı, ikonik ve saglam saatler olup Rusya üretimlidir. Forumda ilgili bölümlerde tüm bu saatler ile ilgili güzel paylaşımlar var ve araştırıp, karar verebilirsiniz.
Tavsiyem başlangıç için günlük kullanıma bir Vostok Amphibian, bir de daha pahalı olabilecek resmi bir saat (dress) yani Seiko veya Orient olur.
(Momentus tavsiye etmem.)

Sakura modeline bayılıyorum seikonun ama şu an benim için bütçe olarak zor bir model. Şu an düşündüğüm beyaz kadranlı bir seiko 5. Her kayışla farklı bir havaya bürünüyor saat. deri tak dress olsun, nato tak spor olsun. :D

Beyaz kadran tavsiye edebileceğiniz seiko 5 modelleri var mı?

Amfibian'ı çok duydum ama hiç araştırmamıştım. İlk mekanik saat olarak daha uygun olur diye düşünüyorum. Şimdi meranom'dan baktığım kadarıyla fiyatları çok uygun. TL'ye çevirince epey uyguna geliyor. Hiç meranom'dan alışveriş yaptınız mı? Nasıl işliyor süreç? Vergi, kargo ücreti, süresi vs?
Kullanıcı avatarı
fbC

Mesaj CptOz » 06 Ara 2019, 13:18

Meranom'dan 4-5 defa alışveriş yaptım. Sipariş 1 ay içinde PTT kargo ile gelir. Sayfadan üye olup kredi kartı ile sipariş verebilirsiniz. Fiyatları ruble olarak seçerseniz daha uygun olur. Bilgi ve ayrıntı için forumun Rus saatleri bölümüne bakın. Beyaz kadranlı bir Seiko5 saati yeni sattım. Çok güzel bir saatti fakat benim için özellikle akşamları ve karanlık ortamda okuma sorunu oluyordu. Kampanya ve indirimler denk gelirse N11, hepsiburada gibi sitelerden uygun modeller denk gelebilir.
Eğer düşünürseniz elimdeki Vostok amphibianlardan birini saat fazlalığından satabilirim. Özelden mesaj atabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj fbC » 06 Ara 2019, 13:30

ozgtegin yazdı:Meranom'dan 4-5 defa alışveriş yaptım. Sipariş 1 ay içinde PTT kargo ile gelir. Sayfadan üye olup kredi kartı ile sipariş verebilirsiniz. Fiyatları ruble olarak seçerseniz daha uygun olur. Bilgi ve ayrıntı için forumun Rus saatleri bölümüne bakın. Beyaz kadranlı bir Seiko5 saati yeni sattım. Çok güzel bir saatti fakat benim için özellikle akşamları ve karanlık ortamda okuma sorunu oluyordu. Kampanya ve indirimler denk gelirse N11, hepsiburada gibi sitelerden uygun modeller denk gelebilir.
Eğer düşünürseniz elimdeki Vostok amphibianlardan birini saat fazlalığından satabilirim. Özelden mesaj atabilirsiniz...

ÖM dan örnek resim varsa gönderebilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
fbC

Dön TSF Üyelerimiz & Tanışma - Member Introductions

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 63 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners