Tanışma ve paylaşımlar

Yeni Üyelerin Kendilerini Tanıtabilecekleri Bölüm
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Lütfen Forum Kurallarımıza Özen Gösterelim. Tüm Kurallar Sizin Daha Rahat ve Seviyeli Bir Ortamda Paylaşım Yapabilmeniz İçindir.

Forumlarımıza Kayıt Olduktan Sonra Kendinizi Tanıtmanız Tüm Üyelerimizi Memnun Edecektir.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Tanışma ve paylaşımlar

Mesaj schavelle » 15 Mar 2018, 11:01

Herkese merhaba,

Bir süredir forumu uzaktan takip ediyordum. Yaklaşık 2 aydır da üyeyim.
Artık birçoğunuz ile -şahsen tanımasam da- uzaktan aşina olmaya başladım.

Bu konuyu açarak bir yandan kendimi tanıtmak ve tanışmak istedim. Diğer yandan da burayı anlatmak ve paylaşmak istediklerimi yazmak için kullanacağım.

Kullanıcı adım Chevrolet Chevelle'den türemiştir. 95'den beri bu adı kullanıyorum. İstanbul Anadolu yakasındayım.

Aslında Minimalist yaşayan biriyim.
Minimum objeye sahip olmayı ve gerekli olmayan/kullanılmayacak/marjinal değeri olmayan hiçbir şeyin alınmaması gerektiğine inanırım.
Bu da saat hobisi ile enteresan bir ikilemi oluşturuyor.

41 yaşındayım. Elektronik yüksek mühendisiyim ve hayatım boyunca Bilişim sektöründe uluslararası şirketlerde çalıştım.
Veri Merkezi Dizayn, kurulum, Bulut Bilişim gibi işlerde Proje Yöneticisiyim.

Teknoloji ve mühendislik merakım ile saatlerin tasarım ve üretiminde (fabrika gibi düşünün) kesinlik, hassaslık ve doğruluk amacı ortak bir noktada buluşmaktadır. Beni de saatlere çeken budur.

Ufakken birçoğunuz gibi ben de Casio ve Swatch saatler ile başladım.
Ama saatleri araştırmam ilk defa 6 ay kadar önce babamın bana satmam için verdiği 1970'lerden kalma Omega Constellation Megaquartz saati ile başladı. Çocukluğumda her gün bileğinde olan bu saati hatırlıyordum. Omega'ları araştırdıkça saat dünyasında daha derinlere daldım.

Aslında hayalim vintage saat ve otomobilleri alıp kurtarmak ve tamir ettirip ömrüne ömür katmak.
Ancak ne yazık ki ülkemiz her ikisi bakımından da çok şanslı ve zengin değil. Gelişmiş ülkelerdeki kadar güzel ve önemli modeller pek bulunmuyor. Gelişmiş bir bayi ve servis ağı geçmişi yok. Birçok eski saat kötü tamircilerin elinde kalıcı hasara uğramış.
Tabiri caizse piyasası da zayıf, ölücüsü çok. (Antika piyasası gibi ki bu başka bir yazı konusu)
Bu konudaki en büyük kazanımım Cengiz Usta ile tanışmak oldu. Onun işini bu kadar zevkle ve özenle yapmasını beni de motive ediyor.

Web sitelerinden Hodinkee ile gözümü açtım denebilir. Timezone gibi forumları (ve tabii ki TSF) takip ediyorum.
Takip ettiğim Youtoube kanalları ve yorumlarım:
Hodinkee/Talking Watches: Değişik saatlere farklı bakış açıları ile yaklaşan güzel bir anlatımı var. Tabi hayatta göremeyeceğimiz nadirlikte vintage örnekleri...
Armand The Watch Guy: Anlatımı detaylı ve akıcı. Çekimleri güzel. Zevkini de beğeniyorum. İleride çok popüler olacak.
Watchfinder & Co: Güzel karşılaştırmaları var . Çok üst modellere alternatifler gösteriyor.
Collecting Vintage Watches: Bu adamın editleme yapmadan heyecandan tekleyerek anlatımını beğeniyorum ve saat sevgisini paylaşıyorum. Herkese göre değil ama...
The Urban Gentry, Frederiko Talks Watches: Popüler kanallar. Güzel ama bana göre biraz fazla konuşuyorlar.
The Critical Gentlemen, The Timeteller: Yeni keşfettim. Daha giriş seviyesi, bol geyik, az iş.

Şu an beni en çok heyecanlandıran saatleri paylaşayım, zaten beni benden iyi tarif edecektir.
Resimlere sonradan ekleme de yapacağım:

1930-40'lar Venus, Landeron ve Lemania mekanizmalı çelik veya altın Chronograph'lar. Patek, Vacheron, Breitling gibi markalarla ortak mekanizma, kasa ve parçalar kullanan ama markası ve kadranı biraz farklı modeller. (Movado, Baume et Mercier, Angelus vs.)
Resim

Aynı yıllar in-house mekanizmalı Zenith, Longines, Omega Chrono'lar. (Ah Ahh!!)
Resim

Vintage Rolex Explorer I ve Vintage (1950-1960'lar) Tudor Prince, Tudor Oyster
Resim

Vintage ve Modern Triple Date Moonphase veya Triple Date Chronograph'lar
Resim
Kullanıcı avatarı
schavelle

Re: Tanışma ve paylaşımlar

Mesaj azizkaya » 15 Mar 2018, 11:22

Merhabalar...

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj cagatay1903 » 15 Mar 2018, 16:15

hoş geldiniz, bahsettiğiniz youtube kanallarına bende bakacağım.
Kullanıcı avatarı
cagatay1903

Mesaj mturann » 15 Mar 2018, 16:18

Merhabalar
Hoşgeldiniz
Bizler de her zaman sizin bilgi birikim ve tecrübelerinizden istifade etmek isteriz.
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj efee2000 » 15 Mar 2018, 17:39

Bilgi ve paylaşımlar için teşekkürler takipte olacağız. :thumbup:
Kullanıcı avatarı
efee2000

Mesaj yusufdemir55 » 17 Eki 2018, 05:10

merhaba,
güzel yaplaşımlarınızın devamını dileriz.
Y/D
Kullanıcı avatarı
yusufdemir55

Mesaj mGundogdu » 17 Eki 2018, 09:07

hoş geldiniz sayın schavelle, keyifli forumlar :champ:
PUHU Leather Goods
Kullanıcı avatarı
mGundogdu

Mesaj sieger » 17 Eki 2018, 09:56

Selamlar hos geldiniz, vintage rolex exploreriri gorunce bir icim titredi, benim de son saat olarak hedefim o sanirim.
instagram.com/archpatek
Kullanıcı avatarı
sieger

Sonraki

Dön TSF Üyelerimiz & Tanışma - Member Introductions

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 29 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners