Tektaş yüzükler hususu,

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Re: Tektaş yüzükler hususu,

Mesaj mrtkrks » 02 May 2020, 15:27

Herkese selamlar,

Tek taş konusu yakından ilgilendiğim bir konu ve oldukça da deneyim sahibiyim diyebilirim.

Düzgün bir kuyumcu arkadaş edinirseniz, hem eşinizi devamlı mutlu etmiş hem de kazançlı bir yatırım aracı bulmuş olursunuz.

İlk olarak sertifikadan bahsetmek istiyorum.

Önemli olmakla birlikte 2.el satış noktasında taş işi yapan hiçkimse sertifikanıza bakıp size fiyat vermez. Alır eline magnifier’ını taşı inceler sonra tartıya atar ona göre fiyat verir.

Taş konusunda 4C olarak adlandırılan standartlar vardır genel olarak; Carat, Color, Clarity, Cut.

Benim için önem sırası ise Carat-Cut-Clarity-Color (H ve üzeri) olarak gider.

Carat (Ağırlık) 0,50 üzerindeki bir taş doğru montürle birçok kadını mutlu edecektir. Ama yatırım noktasında değerli olan ölçüler 1 carat ve üzerindekiler olacaktır.

Cut (Kesim) - H/VS 2 adet taşı yan yana alıp çıplak gözle incelediğinizde bir tanesi pırıl pırıl parlarken diğeri mat plastik gibi görünebilir gözünüze.
Fiyat olarakta neredeyse 2 katı fark olduğunu görürsünüz zaten.

Clarity(Berraklık) - Benim için favori berraklık VS1 olmakla birlikte SI ve üzeri de kabul edilebilir. Magnifier ile bakmadıkça zaten farkları ayırt etmek pek mümkün değil. Yatırım anlamında ise dediğim gibi VS serileri benim favorilerim.

Color (Renk) H üzerinde olduğu sürece benim için D-H aralığının çok bir önemi yoktur. Tüm özellikleri aynı biri F Renk biri H renk 2 taşı incelerken renk ayrımını görebilmek neredeyse imkansızdır gerçek bir expert olmadığınız sürece.

Taş’ın 2.eli olmaz, montür’ün 2.eli olur. Dünyanın en sert cisimlerinden biri olduğu için çizilmesi, yıpranması yani 2.el konumuna düşmesi diye bir durum yoktur.

Bu doğrultuda güvenilir olduğu sürece nereden aldığınızın pek bir önemi yoktur. Dediğim gibi sertifika önemlidir ama size o sertifikayı veren yerden aldığınız taşı satmaya gittiğinizde min %30 altına alırlar. Çünkü piyasanın min %30 üstüne satmışlardır. Ama kuyumcunuz tanıdıksa o eline gelen taşı size üstüne maks %3-5 koyup verir.

Örnek olarak Storks mağazasında şu anda HRD sertifikalı bir yüzük 23.810 liraya satılıyor ve marka %30 altına iade garantisi veriyor. Yani sizden 16.610 liraya geri alıyor istediğinizde.

https://www.storks.com.tr/0-71-Karat-Pi ... 0-051.html

Ama bu taşın gerçek değeri şu an 11-12 bin lira maks. Ve size storks dışında kimse 16 bin vermez maalesef :(

Umarım açıklayıcı olmuştur. 3 yıl önce evlilik yıldönümü hediyesi diye başlayan süreç ek gelir kapısına dönüştü benim için. Daha da ayrıntı veya yönlendirme isteyen olursa ayrıca yardımcı olmak isterim özelden.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
mrtkrks

Mesaj therapeute » 02 May 2020, 15:36

Faydalı bilgiler için herkese teşekkür ederim.

Sanırım bu işte saat gibi , ilk planlanan bütçe ile realite birbirinden çok farklı :D

Bahsi geçen ,50 orta düzgünlükte bir taşı , 18 ayar montüre oturtsak ; maliyet 1000 usd gibi olacak , yanılıyormuyum?
Kullanıcı avatarı
therapeute

Mesaj mrtkrks » 02 May 2020, 15:40

ekdellal yazdı:AVM mücevhercilerinin 2k₺ civarına olan ürünleri, tektaş değil, pırlantamsı, karatı çok çok küçük muhtemelen çöp ürünler olacaktır. Şahsen tavsiye etmiyorum. Gerçi kadınların bir kısmı, tek taş mı tek taş, marka mı marka diyip (sanıp) işin teknik kısmına pek dikkat etmeden mutlu olabilir ama hatırı sayılır bir çoğunluğu da, teknik kısmı çok iyi bilip, karat büyüklüğü, global geçerli sertifikasyonu, renk, berraklık, kesim vs gibi konuları kadın meclislerinde gündeme getirebiliyorlar.

Ciddi anlamda tektaş pırlanta alacaksanız altta verdiğim linkteki konuya bir göz atın. Özellikle ilk mesajı dikkatle ve sonuna kadar okuyun. İlgili şahıstan ayrı zamanlarda 2 adet GIA sertifikalı pırlanta aldım biri hatuna biri anneme, ben çok memnun kaldım. Kargo ile İstanbul'a ve Anadolu'ya ulaştırıldı. Kesinlikle tavsiye ederim. Sırada önemli ve özel günlerde verilmek üzere 5taş ve tamtur alınması var. Gözüm kapalı alırım ilgili şahıstan, zira AVM mücevhercilerinin sertifikasız ürünlerini %60-%70 kâr marjıyla satışlarını fonlayacak kadar kolay kazanmıyorum parayı.

Her ne için alıyorsanız şimdiden hayırlı olsun.

http://mobile.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/46528250
Ben cevap yazarken altına oldukça yorum gelmiş.

Evet Storks sitesinde 23.800 liraya satılan ve gerçek değeri maks 11-12 bin liradır dediğimiz yüzüğü “ekdellal” beyefendinin bahsettiği arkadaş 1620$=11.500 gibi rakama satıyor.

Büyük markaların çeşitli kelime oyunu ve geri alım kampanyalarıyla gerçekten fahiş fiyatlara sattıklarının farkında olun.

Kuyumcu arkadaş nereden bulalım, nasıl güvenelim diyebilirsiniz. Ama gördüğünüz gibi forumlarda çeşitli arkadaşlar refere edilmiş. Birden fazla alışveriş yapanlar olmuş. Anne, babanıza, akrabalarınıza da danışabilirsiniz. Mutlaka onların da tanıdık kuyumcuları vardır.

Kullanıcı avatarı
mrtkrks

Mesaj mrtkrks » 02 May 2020, 15:50

therapeute yazdı:Faydalı bilgiler için herkese teşekkür ederim.

Sanırım bu işte saat gibi , ilk planlanan bütçe ile realite birbirinden çok farklı :D

Bahsi geçen ,50 orta düzgünlükte bir taşı , 18 ayar montüre oturtsak ; maliyet 1000 usd gibi olacak , yanılıyormuyum?
Evet min 1000 usd civarında olacaktır. Ama maks %5 kayıpla geri satabileceğiniz bir fiyata alırsanız ve 2 sene sonra usd min 10TL olarak hesaplarsak 2.el değeri TL bazında halen mevduattan %10-15 fazla kazandırmış olacaktır.

Kullanıcı avatarı
mrtkrks

Mesaj ekdellal » 02 May 2020, 16:05

therapeute yazdı:Faydalı bilgiler için herkese teşekkür ederim.

18 ayar yerine 14 ayar tavsiye ediliyor. Zira ayar yükseldikçe yumuşuyor altın. Hatta yurtdışında hep 8 ayar olurmuş yüzükler. Çok daha sert ve dayanıklı olup, taşı düşürme riskini minimize etmek için. Normalde 22 ayardan aşağı hiç bir altın ürünü almayan beni bu şekilde ikna etmişti satıcı Ferhat Bey. Kaldı ki pırlantanın maliyetinin yanında altın yüzüğün maliyeti denizde damla. Bundan mütevellit 14 ayar malzeme tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
ekdellal

Mesaj gozdentunay » 02 May 2020, 16:36

Geçen mücevher uzmanı çokta sevdiğim bir ağbimin canlı yayını izledim ,pırlanta adı altında satılan bir çok ürünün aslında sentetik olduğunu ve birtakım kimyasal maddelerle parlatıldığını ve hatta gerçek bir pırlantadan dahada çok parladığı içinde müşterinin algısıyla oynayıp tüketiciyide hataya sürüklediklerini öğrendim..Sözünüde 1800-2000 tl ye pırlanta olmaz diye bitirdi.Üstelik bu “kampanya”adı altında ucuza satılan çöplere bircok kerede paralar verdik..Ve en acısı yatırım amaçlı alıp satmaya kalksanız ikinci elde rezil fiatlara alınıyor.Külliyen zarar..Ama Allah var insanları verdikleri reklamlarla güzel uyutuyorlar..

Kullanıcı avatarı
gozdentunay

Mesaj Archimed » 04 May 2020, 18:29

Kadınlar için pırlanta, kendilerine verilen değerin ölçüldüğü bir kriterdir desek sanıyorum yanlış olmaz. O yüzden ucuza kaçacağınız bir pırlanta partnerinizin veya kız arkadaşınızın yüzünü güldürmeyebilir. Tavsiyem; imkanınız olan en iyi ve pahalı pırlantaya yönelmenizdir. Markalı AVM kuyumcularının geri alım garantisi de; pek çok genç kadının, yüzükle gelen teklif sırasında yüzüğü beğenmeseler bile tepki göstermemeleri, ilerde doğru zamanda kendilerine gelen yüzüğü çok daha pahalı ve/veya gösterişli olanı ile değiştirme imkanı sağlaması; bu vesile ile bir defa gelen müşteriye farklı zamanlarda iki defa satış yapılması ve müşteriden alınan verimin artırılması amaçlanmaktadır.

Özetle; düşük fiyatlı pırlantalardan uzak durun, belki partneriniz o an bir şey söylemez, ama kadınlar lobisi toplandığında bu işleri bilen kişilerin yüzükle ilgili yapacakları yorumlar ilerde keyfinizi kaçırtabilir ;)
Kullanıcı avatarı
Archimed

Mesaj schavelle » 04 May 2020, 19:02

Joe Rogan'in akadamisyen Gad Saad ile yaptigi Podcast'te durum antropolojik olarak aciklaniyor.
En altta linkini veriyorum (dk 7:58).
Hayvanlarda ciftlesmek istenen esi ikna icin pek cok hayvan 'Nuptial Gift Giving' denen bir 'evlilik hediyesi' veriyor. Burada hediye ne kadar fedakarlik gerektiren (burada buyuk veya kaliteli olabiliyor) bir hediye ise ona gore o kadar etkili 'Zahavian Signal' denen bir mesaj gondermis oluyor. Yani bu sinyal ne kadar comert ve maliyetli ise (bazi hayvanlarda buyuk bir av gibi) mesajiniz o kadar 'durust' oluyor.
Insanlardan ornek vererek ne kadar fedakarlik ederek bir hediye alirsaniz sizin kadar ciddi niyeti olmayan 'taklitci' rakipleriniden (ornek: cicek) durust sinyaliniz ile farklilik yaratiyorsunuz.
Ilkel kabilelerde bu sinyal elini ates karincalarina sokturmak olabiliyor. Modern toplumlarda '3 maas kurali'. :D
https://www.youtube.com/watch?v=54v1dMZcD8M
Bu satirlari yazan kisi evlenirken mustakbel esi ozellikle tek tas yuzuk veya herhangi bir degerli taki alinmamasini rica etmisti. :lol:
Kullanıcı avatarı
schavelle

ÖncekiSonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 36 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners