Tezli Y├╝ksek Lisans ├ľnerisi

Forum Kurallar─▒na Uygun Farkl─▒ Konular ├ťzerine Sohbet ve Payla┼č─▒mlar
Forum kurallar─▒
Sevgili ├ťyeler Forum Kurallar─▒nda Tart─▒┼č─▒lmas─▒ Uygun Olmad─▒─č─▒ Belirtilen Konular Hakk─▒nda Bu B├Âl├╝mde Payla┼č─▒m ve Fikir Bildirimi Yapmay─▒n─▒z. ─░nan├žlar, Politika, Fanatizm, Irk├ž─▒l─▒k Vb. ─░├žeriklerde Konular A├žmay─▒n─▒z. Ayr─▒ca Ki┼čisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlar─▒n─▒z─▒ ─░├žeren Konular─▒ Burada Payla┼čmay─▒n─▒z. Birbirinize Sayg─▒l─▒ Olunuz L├╝tfen.

Mesaj Tolgi06 » 15 May 2017, 09:17

Merhaba arkada┼člar, malum ├╝lkemizde zorunlu askerlik mevcut, gitmek istemiyorsak y├╝ksek lisans tek ├žare.
Bir google aramas─▒ yapt─▒m ama kafam ├žok kar─▒┼čt─▒. Ana amac─▒m askerlikten y─▒rtmak olmakla beraber bir i┼če de yaras─▒n bari g├Âr├╝┼č├╝ndeyim. Tutup ├Âzel ├╝nilere binlerce lira ak─▒tmak da hi├žbir zaman mant─▒kl─▒ gelmedi bana. Neticede min maliyetli, say─▒sal bir dalda ve hafta sonu/ak┼čam y├╝ksek lisans ├Âneriniz mevcutsa payla┼č─▒rsan─▒z sevinirim.

Akl─▒ma hep askerden ka├žay─▒m derken, tarih b├Âl├╝m├╝nde akademisyen olan elektrik-elektronik mezunu hocam geliyor :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Tolgi06

Ya┼č: 28
Kay─▒t: 03 Nis 2010, 23:20

Re: Tezli Y├╝ksek Lisans ├ľnerisi

Mesaj Baran » 15 May 2017, 09:38

Bedelli bekliyorsan gitme ki ne zaman ├ž─▒kaca─č─▒ belirsiz.Yoksa git gel kurtul derim.─░leriki ya┼čta gitmek daha zor gelecektir diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.Ben uzatt─▒m uzatt─▒m ┼čansa bedelli denk geldi ama c─▒kmasayd─▒ halim dumand─▒ :)

Tapatalk kullanarak iPhone arac─▒l─▒─č─▒yla g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Ya┼č: 33
Kay─▒t: 02 ┼×ub 2011, 23:10

Mesaj eraslani » 15 May 2017, 09:48

2001 krizi patladi─činda ├╝niversiteden yeni mezundum..nasilsa bisey olmaz bu ara bari askerlik hallolur k─▒sa d├Ânem niyetiyle derhal ba┼čvuru yaptim..Kendimi Tuzla-Fo├ža oradanda bing├Âl da─člarinda tim komutan─▒ aste─čmen olarak buldum..O zamanlar bin lanet etti─čim bu durum benim i├žin ├Âzellikle ├ťlkemi ve insan─▒m─▒ tan─▒ma adina bulunmaz bir tecr├╝beye d├Ân├╝┼čt├╝..
Bu kadar hikayeyi 'ak─▒┼č─▒na b─▒rak─▒n gitsin' demek i├žin anlatt─▒m :)

SM-G930F cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
eraslani

Ya┼č: 41
Kay─▒t: 26 Oca 2012, 13:03

Mesaj Archimed » 15 May 2017, 12:11

Merhaba Tolgi06,

Hangi alanda lisans e─čitimi ald─▒n? Ne i┼č yap─▒yorsun? Mevcut i┼čin kendi yerin mi (yani ├žal─▒┼čma saatini kendin mi ayarl─▒yorsun), yoksa beyaz yaka grubunda m─▒s─▒n (yani uymak zorunda oldu─čun ├žal─▒┼čma saati kurallar─▒ var m─▒)? Y├╝ksek lisans─▒n askerlik i├žin birka├ž y─▒l kazand─▒rmak d─▒┼č─▒nda kariyerine ve/veya ├Âzel hayat─▒na ne kazand─▒rmas─▒n─▒ bekliyorsun? Bu konularda biraz bilgi verirsen ┼čartlar─▒na daha uygun tavsiyeler alman ve karar vermen daha da kolayla┼čacakt─▒r.

├ľn bilgi olarak ┼čunlar─▒ belirteyim: vak─▒f ├╝niversitelerinin y├╝ksek lisans programlar─▒ genelde hafta i├ži gece saatlerinde veya hafta sonu oluyor. Bunun nedeni; vak─▒f ├╝niversitelerinin y├╝ksek lisans yapmak isteyen beyaz yakal─▒ ki┼čileri hedef kitle olarak belirlemeleri. Devlet ├╝niversiteleri ise y├╝ksek lisans ve doktora programlar─▒n─▒; a─č─▒rl─▒kl─▒ olarak kendi akademisyen ihtiya├žlar─▒n─▒ kar┼č─▒lamak a├ž─▒s─▒ndan de─čerlendiriyorlar, bu nedenle devlet ├╝niversiteleri a─č─▒rl─▒kl─▒ olarak g├╝nd├╝z saatinde y├╝ksek lisans derslerini veriyor. Bildi─čim kadar─▒yla Marmara ├ťniversitesi'nin finans, bankac─▒l─▒k gibi baz─▒ b├Âl├╝mlerinde ak┼čam saatlerinde de y├╝ksek lisans programlar─▒ var.

Bunun yan─▒ s─▒ra ├žok u├žuk ├╝cretlerle isteyen vak─▒f ├╝niversiteleri oldu─ču gibi; makul fiyata y├╝ksek lisans imkan─▒ sa─člayan vak─▒f ├╝niversiteleri de mevcut. E─čer b├Âyle bir durum ilgini ├žekerse ├Âzelden ileti┼čim kural─▒m. Benim de ├Â─čretim ├╝yesi oldu─čum Avrupa yakas─▒ndaki vak─▒f ├╝niversitesindeki baz─▒ programlar ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒layabilir. Ben de y├╝ksek lisans ve doktora program─▒m─▒; o d├Ânemlerde beyaz yakal─▒ olarak ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m i├žin i├žin vak─▒f ├╝niversitelerinde hafta i├ži ak┼čamlar─▒ ve hafta sonlar─▒ yapmak durumunda kalm─▒┼čt─▒m.

Askerlikle ilgili 1-2 ┼čey s├Âyleyeyim: ├╝lkemizin ve yak─▒n ├ževremizin i├žinde bulundu─ču ortam─▒ g├Âz ├Ân├╝ne ald─▒─č─▒m─▒zda, bu g├╝nlerde askerlik olay─▒n─▒ erteleme fikrini anl─▒yorum. Di─čer taraftan askerlikle ilgili baz─▒ ger├žekler de var. A├ž─▒k├žas─▒ ben dahil ├žok farkl─▒ profildeki insanlar─▒n askere gitmeleri ve askerdeki g├Ârevlerini g├Âz ├Ân├╝ne ald─▒─č─▒mda ┼čunu demek istiyorum: sivilde sahip oldu─čun bilgi, alt yap─▒, senin sahip olduklar─▒n ve geldi─čin ├ževre az ├žok de─čerlendiriliyor ve buna g├Âre bir yerde ve uygun ko┼čullarda g├Ârev yap─▒yorsun. Belli bir altyap─▒s─▒, e─čitimi olan ki┼čiler cehpede en ├Ânde yer alm─▒yor. Zaten ┼čehit olan asker profillerine de bakt─▒─č─▒m─▒zda genelde d├╝zg├╝n e─čitimi olmayan, yoksul ailelerden gelen, ┼čehitlik fikrini ├Âz├╝msemi┼č bir k├╝lt├╝rden gelen insanlar─▒ g├Âr├╝yoruz. Sivil hayattaki baz─▒ ger├žekler de askerde ge├žerli oluyor. O nedenle askerli─či ertelemek mant─▒kl─▒ g├Âr├╝nse de; bir ┼čekilde yap─▒lmas─▒ gerekiyor ve biraz g├Âz├╝n a├ž─▒k olursa, askerlik asl─▒nda o kadar da korkutucu olmuyor. Ben de a├ž─▒k├žas─▒ askere giderken kafamda bir s├╝r├╝ endi┼če vard─▒, ama emin ol askerlik g├Ârevimi d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m ve hayal etti─čimden ├žok daha kolayca ve iyi ko┼čullarda tamamlad─▒m.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Archimed

Kay─▒t: 01 Eki 2011, 14:28

Mesaj tugberk » 15 May 2017, 14:53

─░lk olarak ALES s─▒nav─▒na ve dil s─▒nav─▒na girmek gerekiyor. Dil s─▒nav─▒ hadi neyse belki T├╝rk├že yapars─▒n ama ALES yoksa ne yaz─▒k ki y├╝ksek lisans da yok. Kas─▒m civar─▒nda ALES olacak, ba┼čvurular─▒ da Eyl├╝l-Ekim aras─▒ olacak. E─čer girmediysen buna bir bakman gerekiyor.

Y.Lisans ve Doktora programlar─▒ Lisans programlar─▒ kadar tuzlu olmaz, daha makul olur. Y├╝ksek bir ales ve dil puan─▒n olursa da indirim al─▒rs─▒n (burs). 27 ya┼č─▒na kadar nas─▒l kald─▒n onu bilemiyorum :) Ama iyice ara┼čt─▒r, doktora haricinde belli bir ya┼ča kadar tecil m├╝mk├╝n olmuyor diye biliyorum, ancak ┼ču an askere kimseyi kolundan tutup g├Ât├╝rm├╝yorlar. Zaten o y├╝zden bu kadar ├žok bedelli bekleyen var, askere gitmiyor insanlar. En fazla bakaya cezas─▒ m─▒ ne veriliyor san─▒r─▒m.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
tugberk

Kay─▒t: 23 May 2016, 21:39

Mesaj coolfire » 15 May 2017, 15:08

Lisans b├Âl├╝m├╝n├╝z ve i┼činizi belirtirseniz daha iyi yard─▒mc─▒ olabiliriz.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
coolfire

Ya┼č: 41
Kay─▒t: 16 Mar 2013, 14:53

Mesaj fortis » 15 May 2017, 20:27

Sosyoloji veya Tarih alan─▒nda yap─▒n derim. Hem i┼če yarar hem de g├Ârece daha rahat yapars─▒n─▒z.

Kullan─▒c─▒ avatar─▒
fortis

Kay─▒t: 29 Eyl 2016, 16:54

Mesaj cavro » 15 May 2017, 21:44

i┼č sa─čl─▒─č─▒ g├╝venli─či y├╝ksek lisans programlar─▒ haftasonu oluyor genelde.
devlet ├╝niversitelerinde bolca mevcut.
bunun yan─▒nda m├╝hendis isen direk b s─▒n─▒f─▒ i┼č g├╝venli─či s─▒nav─▒na girme ┼čans─▒n oluyor.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
cavro

Ya┼č: 25
Kay─▒t: 19 Tem 2012, 23:30

Mesaj asymptote » 15 May 2017, 21:52

Yanl─▒┼č hat─▒rlam─▒yorsam Tolga karde┼čimiz matematik formasyonu da olan ancak lisans mezuniyetini iktisattan alan ve bankac─▒l─▒k sekt├Âr├╝nde kariyer kovalayan bir arkada┼č─▒m─▒zd─▒. Bana ├žok uzak konular oldu─ču i├žin ├Âneri anlam─▒nda bir katk─▒ sunamayaca─č─▒m. :)
"Evrende en b├╝y├╝k ziyan, sorgulama yetene─čini yitirmi┼č bir beyindir." - A. Einstein
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
asymptote

Kay─▒t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj Tolgi06 » 15 May 2017, 22:47

Arkada┼člar anca yazabildim kusura bakmay─▒n. Sorulara gelecek olursak

-Matematik e─čitimi ald─▒m ve son s─▒n─▒fta b─▒rak─▒p uluslararas─▒ ticarete ba┼člad─▒m oradan mezun oldum.
-Ne yaz─▒k ki beyaz yaka oldum(belli olmaz tabi giri┼čim vs yaparsak :) )
-Bir sigorta ┼čirketinde data analizi ve pricing vari bir pozisyonday─▒m. Yani i┼čin ├Âz├╝nde genelde m├╝hendis arkada┼člar─▒n yapt─▒─č─▒ bir i┼č yap─▒yorum.
-Y├╝ksek lisansta ana ama├ž askerli─či ertelemek olmakla birlikte say─▒sal say─▒labilecek(veri analiti─či ya da ekonomi vs vs) bir bran┼č planl─▒yorum. Madem yap─▒yoruz bari kendimi tatmin edeyim :) .Yani y├╝ksek lisanstan beklentim biraz daha data analiti─či veya istatistik vari bir y├Ân├╝m├╝ derinle┼čtirmek.
-Ales dil vs s─▒k─▒nt─▒ de─čil ikisi de mevcut
-Ana sorum sizin de deneyimledi─činiz ve de memnun kald─▒─č─▒n─▒z bir program mevcut mu?
-Askere gitmeyi planlam─▒yorum. Sadece ├╝lke ko┼čullar─▒ de─čil, d├╝┼č├╝nce olarak antimilitaristim biraz.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Tolgi06

Kay─▒t: 03 Nis 2010, 23:20

Mesaj leonardo06 » 16 May 2017, 00:33

D├╝┼č├╝nce tarz─▒n─▒za sayg─▒ duymakla birlikte, ben ve benim gibi da─čda bay─▒rda askerlik yapm─▒┼č, -20lerde n├Âbet tutmu┼č bir ├žok ki┼čiyi rencide etti─činizi d├╝┼č├╝n├╝yorum.

─░n┼čallah askerlikten ka├žaca─č─▒n─▒z iyi bir yol bulur, planlar─▒n─▒z─▒ hayata ge├žirirsiniz.

Bol ┼čanslar

Sent from my iPhone using Tapatalk
leonardo06

Kay─▒t: 10 Mar 2012, 14:52

Mesaj Ground » 16 May 2017, 00:52

Askerlik zor zanaat..

├çok farkl─▒ tecr├╝beler ediniyorsun. Hayatta yapmayaca─č─▒n ┼čeyler yap─▒yorsun. Hayatta hi├ž g├Âr├╝┼čmeyece─čin insanlarla ahbap oluyorsun.

Bol bol anlatacak an─▒n oluyor :))
De─čil mi @kiwi @mlm e─členceli ve bir o kadar garip an─▒lar var ahahaha

Torpil yapt─▒r─▒p ┼×─▒rnakta askerlik yapmay─▒ ba┼čarm─▒┼č bir insan olarak ├žok ┼čey s├Âylememem laz─▒m ama..

Muhtemelen mesle─čini yapacak bir yer bulursun. Ve i┼č yaparsan zaman ├žok ├žabucak ge├žer.

E─čer f─▒rsat─▒n olursa bedelli olabilir ama f─▒rsat yoksa ka├žmak pek ├žare de─čil ├Ân├╝nde a┼čman gereken bir engel olarak kalacak. Sadece askerli─či de─čil askerlikten sonra yapaca─č─▒n her┼čeyi ertelemi┼č oluyorsun.

Bu i┼čler ruhun haz─▒r olmas─▒yla da alakal─▒ istemeden zulm gelir adama. Ama al─▒┼č─▒nca bir o kadar ├žabuk ge├žer.

─░nsanlar─▒n hayat─▒nda zor kararlar vard─▒r. ─░┼čte o durum sende mevcut.

Umar─▒m hayal etti─čin gibi sonu├žlars─▒n. :champ:

Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Ground

Ya┼č: 36
Kay─▒t: 17 Ara 2015, 02:48

Sonraki

D├Ân TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Majestic-12 [Bot] ve 7 misafir

Click To Discover Time Square Kanyon

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners