Sal覺kl覺 Zay覺flama ve Ya Yak覺m覺 襤癟in 襤deal Nab覺z Aral覺覺

Forum Kurallar覺na Uygun Farkl覺 Konular zerine Sohbet ve Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Sevgili yeler Forum Kurallar覺nda Tart覺覺lmas覺 Uygun Olmad覺覺 Belirtilen Konular Hakk覺nda Bu B繹l羹mde Payla覺m ve Fikir Bildirimi Yapmay覺n覺z. 襤nan癟lar, Politika, Fanatizm, Irk癟覺l覺k Vb. 襤癟eriklerde Konular A癟may覺n覺z. Ayr覺ca Kiisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlar覺n覺z覺 襤癟eren Konular覺 Burada Paylamay覺n覺z. Birbirinize Sayg覺l覺 Olunuz L羹tfen.

Re: Sal覺kl覺 Zay覺flama ve Ya Yak覺m覺 襤癟in 襤deal Nab覺z Aral覺

Mesaj tugberk » 23 Kas 2016, 00:49

Spor ile egzersiz aras覺ndaki fark覺 net olarak belirtmek gerekiyor bazen. Bu 癟ok s覺k kar覺la覺lan bir hata.

Futbol, basketbol gibi bir kural ile belirlenmi eyleri yapmak spordur. Bu sporlar覺n "amac覺", insan覺 daha sal覺kl覺 hale getirmek deil m羹sabaka ama癟lar ve kazanmay覺 hedefler. Dolay覺s覺yla spor yaparak sakatlanmak 癟ok olaand覺r, ve normaldir. Ancak egzersiz yaparken sakatlan覺lmaz, zira egzersiz zaten sizi sakatlamayacak hareketlerle ve doru ekilde icra edilmelidir.

Ancak kou, her sal覺kl覺 sporun en 繹nemli aamas覺 deildir. Hatta kou herkesin yapmas覺 gereken bir eylem bile deildir. Kounun size salayaca覺 her eyi daha baka ve daha g羹venli yollarla kendinize salayabilirsiniz. A覺rl覺k 癟al覺mas覺n覺n kardiyovask羹ler sistem 羹zerindeki etkisi her t羹r cardio dan daha etkili.

Kounun 繹yle dezavantajlar覺 da mevcut;
1- 癟ou insan nas覺l koulaca覺n覺 bilmiyor.
2- kou idmanlar覺na yanl覺 bal覺yorlar. (adam direk 15 dk koarak bal覺yor mesela, ya da 3-5 km kas覺yor)
3- kou her zeminde, her ayakkab覺 ile yap覺lmaz.

zetle, a覺rl覺k 癟al覺malar覺n覺 "kas iirme" olarak g繹rmek 癟ok, ama 癟ok b羹y羹k bir hata. Zaten bu i hem genetik, hem de 癟oumuzun g繹rd羹羹 tipler gibi olma ans覺m覺z yok belirli ek eyler kullanmadan (ped, steroid). rnein Formula 1 繹f繹rlerinin hepsi a覺rl覺k 癟al覺覺yor, ama 65 kiloyu ge癟miyorlar genelde. Bunun yan覺nda 60-70 kilo sikletlerde d繹v羹en d繹v羹癟羹lerin de hepsi a覺rl覺k 癟al覺覺yor. Yani a覺rl覺k 癟al覺mas覺 = kas iirme mant覺覺 doru bir yakla覺m deil. (s繹z羹m meclisten d覺ar覺, kimse 羹st羹ne al覺nmas覺n l羹tfen)

O y羹zden herkesten ricam;
1- kendi v羹cut a覺rl覺klar覺 ile etkili olabilsinler (en az 20 覺nav, 5-6 barfiks)
2- temel hareketleri a覺rl覺klar ile yaparak kaslar覺n覺 癟al覺t覺rs覺nlar (ev ve 20kg luk bir a覺rl覺k seti bunun i癟in kafi)
Kullan覺c覺 avatar覺
tugberk

Ya: 34
Kay覺t: 23 May 2016, 21:39

Mesaj Baran » 23 Kas 2016, 07:01

8 aydan sonra kat覺r gibi y羹r羹meye balad覺m.2 g羹nd羹r pazartesi sal覺 a癟t覺m bacaklar覺 bugun art覺k aban覺r覺m ufak ufak.D羹n ne kadar y羹r羹m羹羹z bakal覺m.

Resim

Tapatalk kullanarak iPhone arac覺l覺覺yla g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Baran

Ya: 39
Kay覺t: 02 ub 2011, 23:10

Mesaj o2o » 23 Kas 2016, 09:54

darksilence yazd覺:襤lgin癟 bir tezmi... :roll: Y羹r羹mek komak evet sal覺kl覺 sporun 1 numaras覺d覺r. Ama, 癟ok abartmadan tabi indir kald覺r sporuyla kaslara az覺c覺k ekil vermek de ho olur edas覺nday覺m. Ve yap覺labiliyorsa da salonda deil ev ortam覺nda manuel olarak. :thumbup: Set aras覺 30 sn dinlenme istikrar覺n覺 bu ortamda salayabiliyorsan eer her alanda da o istikrar覺 salars覺n bence...

Bir arat覺rma var m覺d覺r bilmiyorum ama ''Profesyonel sporcular覺n 繹m羹r ortalamas覺, s覺radan bir insan覺n 繹m羹r ortalamas覺ndan az/癟ok/eit nedir acaba? '' . Hi癟bir veriye dayanmadan, 癟覺kar覺mda bulunarak s繹yl羹yorum bence AZd覺r. :lol:
Kullan覺c覺 avatar覺
o2o

Kay覺t: 17 Kas 2015, 18:53

Mesaj tugberk » 23 Kas 2016, 10:48

o2o yazd覺:
darksilence yazd覺:襤lgin癟 bir tezmi... :roll: Y羹r羹mek komak evet sal覺kl覺 sporun 1 numaras覺d覺r. Ama, 癟ok abartmadan tabi indir kald覺r sporuyla kaslara az覺c覺k ekil vermek de ho olur edas覺nday覺m. Ve yap覺labiliyorsa da salonda deil ev ortam覺nda manuel olarak. :thumbup: Set aras覺 30 sn dinlenme istikrar覺n覺 bu ortamda salayabiliyorsan eer her alanda da o istikrar覺 salars覺n bence...

Bir arat覺rma var m覺d覺r bilmiyorum ama ''Profesyonel sporcular覺n 繹m羹r ortalamas覺, s覺radan bir insan覺n 繹m羹r ortalamas覺ndan az/癟ok/eit nedir acaba? '' . Hi癟bir veriye dayanmadan, 癟覺kar覺mda bulunarak s繹yl羹yorum bence AZd覺r. :lol:

Bir 繹nceki yaz覺da kastetmek istediim oydu. Profesyonel spor = sal覺k gibi d羹羹nmemek gerekiyor. Hatta burada spor 癟ok 繹nemli. Bir g羹lleci kilosunu kontrol alt覺na almaz mesela, ya da a覺rs覺klet bir boks繹r g繹bekli olabilir. Salt beslenme a癟覺s覺ndan bile sal覺ktan bahsetmek doru olmaz her profesyonel sporcu i癟in.

Yaln覺z uzun 繹m羹r羹n s覺rr覺 olarak,
1- bacak kuvveti
2- egzersiz

olarak g繹r羹lm羹t羹. Kaynak bulamam ama kaynak videoyu bulabilirim :)
Kullan覺c覺 avatar覺
tugberk

Mesaj darksilence » 23 Kas 2016, 20:20

tugberk yazd覺:
o2o yazd覺:

Bir 繹nceki yaz覺da kastetmek istediim oydu. Profesyonel spor = sal覺k gibi d羹羹nmemek gerekiyor. Hatta burada spor 癟ok 繹nemli. Bir g羹lleci kilosunu kontrol alt覺na almaz mesela, ya da a覺rs覺klet bir boks繹r g繹bekli olabilir. Salt beslenme a癟覺s覺ndan bile sal覺ktan bahsetmek doru olmaz her profesyonel sporcu i癟in.

Yaln覺z uzun 繹m羹r羹n s覺rr覺 olarak,
1- bacak kuvveti
2- egzersiz

olarak g繹r羹lm羹t羹. Kaynak bulamam ama kaynak videoyu bulabilirim :)

Benim de asl覺nda kastetmek istediim buydu asl覺nda. Salondaki makinelere tabi kalmadan manuel olarak (D羹z bar ile d繹k羹m a覺rl覺k opsiyonlar覺yla squash, 繹n kol, arka kol, g繹羹s, 羹st g繹羹s, omuz vb.) planl覺 olarak ve alt覺n覺 癟izerek s繹yl羹yorum abartmadan yap覺lan hareketler sal覺kl覺 spora bir t覺k daha eklenen haraketlerdir diye d羹羹n羹yorum.
"As the Years Go Passing By..."
Kullan覺c覺 avatar覺
darksilence

Ya: 41
Kay覺t: 24 Au 2012, 13:09

Mesaj Tgm » 18 Ara 2016, 23:18

Baran yazd覺:Zaten u an beslenme uzmanlar覺da 2 ye ayr覺lm覺 durumda bu 繹羹n say覺s覺 ile ilgili.Ben birka癟 doktora sordum babam malum doktor onun cevresindede bircok doktor var.襤nsan vucudunun cal覺ma prensibini az cok biliyorum o yuzden bana savundugum mant覺kl覺 geldi az 繹羹n mevzusu.

Asl覺nda benim beslenme d羹zenim savunduum tamamen insl羹lin seviyesini kontrol alt覺nda tutmakla alakal覺.ekeri kontrol alt覺nda tutmakla ki art覺k t羹m dunya hastal覺klar覺n %80 inin sebebini ekere bagl覺yor.Bahsettiim hastal覺k degil direkt besin olan eker.eker diyince akla cikolata akide ekeri nutella gelmesin meyvelerdede doalda olsa eker var ekmektede pirinctede..Sabah uyand覺n覺z makine souk vucut a癟 ins羹lin yerlerde,oturdunuz ekmek yediniz buna tam bugday kepek ki art覺k onuda 繹nermiyorlar cunku bag覺rsaklardaki faydal覺 bakterileride d覺ar覺 at覺yor,hert羹rl羹 ekmei kastediyorum yediniz yan覺ndada recel vs ins羹lin tavan yapt覺 acay覺p doydum dediniz 1 saat gecmedi ins羹lin biranda d羹t羹 tekrar ac覺kt覺n覺z.Bunun yerine ins羹lini yava artt覺ran kuruyemi yeseniz hem v羹cudu besler hemde insulin biranda f覺rlay覺p d羹medii i癟in k覺sa s羹re sonra ac覺kmazs覺n覺z.Size kahvalt覺m覺 s繹liyim ki bunu 6 ayd覺r yapm覺yorum ve 10kg ald覺m! Sabah beyaz peyn覺r zeytin domates salatal覺k biber yumurta f覺nd覺k badem ceviz..繹le s繹liyim miktar覺n cokta 繹nemi yok zaten bunu yiyince inan覺n ac覺km覺yosunuz 3e kadar.V羹c羹t o kadar ak覺ll覺 羹st羹n yarat覺lm覺ki zaten ac覺kmadan yemenin manas覺 yok.Heeee ac覺km覺san覺z 11 de zaten doru bir kahvalt覺 yap覺p vucudu besleyememisiniz demektir.

Asl覺nda o kadar basitli mant覺k..Vucudu biraz ac b覺rakmak iyidir,1 繹羹n yediiniz yemein hazm覺 yakla覺k 4 saat s羹r羹yor siz 4 saat gecmeden tekrar yediinizde vucut diyorki ulan daha yeni yedin bag覺rsak mide cal覺覺yoruz ne diye tekrar i y羹kl羹yosun bize,iimiz bitsin hele bir soluklanal覺m..襤nsulin zaten 繹羹nden sonra c覺km覺 yava yava d羹meye baslarken yediinizde tekrar c覺k覺yor yani g羹n羹n tamam覺n覺 ins羹lin seviyeniz yuksek dola覺yorsunuz.Bizim milletin %60 覺 eker hastas覺 yada gizli ekeri var yada bu hastal覺g覺ndan haberi yok.ekerin akas覺 yok insulinin yok damarlar覺n覺z覺 癟羹r羹t羹yor bende cok seviyorum dayanam覺yorum ama gercek budur.Art覺k bunu cou doktor kabul ediyor.

Ay覺larda k覺 uykusunda salg覺lanan leptin hormonu var ve bu hormon ya yak覺m覺 yap覺yor.Bu hormonun insanlardada salg覺land覺覺 birka癟 sene 繹nce kan覺tland覺.Bu hormon 繹zellikle gece uykuda 2 ila 5 aras覺 salg覺lan覺yor.Uykuya boa yak覺n mideyle yatman覺z hormonun salg覺 miktar覺n覺 artt覺r覺yor.O yuzden 7 den sonra birey yemeyin deniyor.Ben birara g羹nd羹z baya覺 saglam 2 繹羹n yiyip akam 6 da cok hafif bir corba ile g羹n羹 noktal覺yordum,spor bile yapmadan doru deil ama haftan覺n 3 g羹n羹de rak覺 i癟erek ayda 5kg verdim ki 120 kg falan deildim..G羹nde 2 繹羹n yiyerek herg羹n 1 saat tempolu y羹r羹yerek yakla覺k 25kg verdim birka癟 sene 繹nce ve o kilomu senelerce korudum aralarda ekmek kaday覺f覺ndan rak覺s覺na can覺m ne istiyorsa yiyerek hemde...Ama 6 ay 繹nce sporu b覺rakt覺m uyku d羹zenimi bozdum s覺k s覺k 癟ok yemee balad覺m abur cubur 癟繹pl羹e d繹nd羹m sonuc 69kg iken 6 ay 繹nce u anda 80kg yum.Bugun itibari ile tekrar eski d羹zenime d繹n羹yorum cunku hem herkes cok kg ald覺n demeye balad覺 hem midem yorgun d羹t羹 tok uyumaktan tok kalkmaktan vs imdi c覺k覺cam mesela 1.5 saat tempolu y羹r羹y羹 yap覺cam d繹n羹nce kahvalt覺 tabag覺m覺n resmini koyar覺m.Sporcular覺n beslenme d羹zeninin farkl覺 oluunun sebebi metabolizma h覺zlar覺n覺n yuksek kas oranlar覺n覺nda normal insana g繹re fazla oluu sebebiyledir ki sporculara tencereyle pilav makarna yediren zihniyetinde nas覺l yanl覺 yapt覺g覺n覺 ki kucukken bende yapard覺m imdi anl覺yorum.Neyse sporcu beslenmesini sonra konusuruz :) Ben bildiklerimi aktarmaya cal覺覺yorum en az覺ndan dediklerimden 繹lmez hastalanmazs覺n覺z sporcu hari癟 her bedene yarar hatta benim yazd覺g覺m beslenme listesi ile babam 60 ya覺nda tansiyon hap覺n覺 b覺rakt覺 6kg verdi eker hap覺n覺 b覺rakt覺 kendiside jinekologtur Hacettepeyi 3. L羹kle bitirmi.Ona yukarda bahsettiim beslenme d羹zeni ile alkali diyeti harmanlay覺p yeme d羹zeni yapt覺m uydu baard覺.Ben beslenme uzman覺da degilim mimar覺m ama Allah ak覺l vermi diyip bol bol okuyorum senelerdir ve herkesin s繹lediklerinin aras覺ndan akl覺ma yatanlar覺 cekip kendime harmanlad覺覺m bir mant覺覺m olutu onu anlat覺p insanlara iyilik yapmaya cal覺覺yorum cunku yanl覺 besleniliyor bariz sekilde.Alkali diyetinde cook kabaca 繹zeti udur,vucudun bir ph dengesi var ve beslenme bu ph dengesini olumlu yada olumsuz etkiliyor olumsuz etkilenip ph dengesi bozuldugunda yag yak覺m vs yaglanma %100 etkileniyor.Alkaliyi ilk duyduumda al yeni bir ak覺m balat覺p sacmalayacaklar demitim ama u an d羹nya otoritelerince alkali oldukca onay g繹rm羹 durumda cunku dayand覺覺 bilgiler doru.Ph dengenizi korudugunuz s羹rece sagl覺k yan覺n覺zda oturuyor :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Baran yararl覺 bilgiler i癟in teekk羹rler :thumbup:

Ben de bu s覺ra aka maka iyi ba覺rsak temizledim, g羹zel oldu
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullan覺c覺 avatar覺
Tgm

Ya: 36
Kay覺t: 24 ub 2014, 15:17

Mesaj kiwi21 » 19 Ara 2016, 09:27

Ne kadar sal覺kl覺 bir i yapt覺m bilmiyorum ama 11.07.2016'da 88.5 kilo olarak diyete balad覺m. diyet dediysem 繹yle klielemi kibrit kutusu kadar peynir, bir dilim kepekli ekmek modunda deil. sadece ekmei kestim diyebilirim. (arada burger king-arby's ka癟amaklar覺 dahi oldu) 繹rnein 繹le 繹羹n羹nde ipin ucunu biraz ka癟覺rd覺ysam akam覺na meyveleri kesip 羹zerine ev yap覺m覺 yourt ekleyerek onu yedim veya ton bal覺kl覺 salata yapt覺m onu yedim.

sonu癟 olarak bu aralar 77.0-78.0 aras覺 gidip geliyorum. bu s羹rece ilk balad覺覺m zamanlar "pokemon go" furyas覺 patlam覺t覺. o da saolsun kilometrelerce y羹r羹tt羹 beni :lol: kemerde 2-3 delik, g繹mlekte de xl-xxl aras覺ndan m-l'ye kadar d羹t羹m.

umar覺m bu seviyelerde devam ettirebilirim. :roll:
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullan覺c覺 avatar覺
kiwi21

Ya: 36
Kay覺t: 31 Tem 2011, 10:56

Mesaj tugberk » 19 Ara 2016, 10:56

kiwi21 yazd覺:Ne kadar sal覺kl覺 bir i yapt覺m bilmiyorum ama 11.07.2016'da 88.5 kilo olarak diyete balad覺m. diyet dediysem 繹yle klielemi kibrit kutusu kadar peynir, bir dilim kepekli ekmek modunda deil. sadece ekmei kestim diyebilirim. (arada burger king-arby's ka癟amaklar覺 dahi oldu) 繹rnein 繹le 繹羹n羹nde ipin ucunu biraz ka癟覺rd覺ysam akam覺na meyveleri kesip 羹zerine ev yap覺m覺 yourt ekleyerek onu yedim veya ton bal覺kl覺 salata yapt覺m onu yedim.

sonu癟 olarak bu aralar 77.0-78.0 aras覺 gidip geliyorum. bu s羹rece ilk balad覺覺m zamanlar "pokemon go" furyas覺 patlam覺t覺. o da saolsun kilometrelerce y羹r羹tt羹 beni :lol: kemerde 2-3 delik, g繹mlekte de xl-xxl aras覺ndan m-l'ye kadar d羹t羹m.

umar覺m bu seviyelerde devam ettirebilirim. :roll:

Bizler diyet dediimiz eyi rejim ile kar覺t覺r覺yoruz, ama asl覺nda diyet beslenme ekli demektir.

Bu ekilde kilo vermenin tek s覺k覺nt覺s覺, o kiloyu korumak i癟in yine o "diyet" dediimiz yol ile beslenmektir.
Yani sen eskisi gibi yemeye balarsan, eskisi gibi olursun. A覺rl覺k 癟al覺mas覺 yapmadan kilo verilmesi de 繹nerilmez bu arada. Yas覺z k羹tleden kay覺p ka癟覺n覺lmaz olur bu ekilde.
Kullan覺c覺 avatar覺
tugberk

ncekiSonraki

D繹n TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 49 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners