Gaziantep Yolcusu Kalmasın / Bilgi ve Öneri

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Re: Gaziantep Yolcusu Kalmasın / Bilgi ve Öneri

Mesaj dice22 » 12 Tem 2016, 13:05

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir şehir dışında olduğumdan yazmaya anca fırsat bulabildim. Gaziantep gezim çok eğlenceli ve doyurucu geçti. Aklımda kalanları sizlerle paylaşmak ta boynumun borcu çünkü bu konudaki paylaşımlar çok işimi gördü. Bu yüzden tecrübelerini esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ederim.
Öncelikle Gaziantepliler güzel insanlar. Halkı ve esnafı çok yardımsever ve bonkör. Gittiğimiz, gezdiğimiz, alışveriş yaptığımız yerlerde ikramı ve muhabbeti eksik etmediler.
Gaziantep mutlaka en bir defa gidilmesi gereken, hem tarihi hemde turistik bir şehir. Kale çevresindeki tarihi bedesten ve çarşılarda bakır işleme eşyalar, çeşitli hediyelik eşyalar, her türlü çerez, baharat ve yemeklik ürün bulabilirsiniz. Bu çarşıların hepsi de birbirine çok yakın.Birinden çıkıp diğerine giriyorsunuz. Fiyatlar alacağınız ürünün kalitesine göre değişmekle birlikte oldukça uygun sayılır.Bayanlara hediye alacaksanız yöresel kuntu kumaşından yapılma şal ve giysileri tavsiye ederim.
Bey Mahallesi tarihi taş evlerden oluşmakta olup, Atatürk Evi, Oyuncak Müzesi gibi müzelere ev sahipliği yapıyor. Dar sokaklarında yürürken etrafı keşfetmek çok eğlenceliydi. Ayrıca keyifli vakit geçirebileceğiniz taş kafeler de mevcut.
Zeugma müzesi gerçekten beklentilerimin çok üzerinde çıktı. Türkiye olarak Avrupa standartlarında böyle bir müzeye sahip olmak beni çok mutlu etti. İçinde muhteşem birer sanat eseri olan mozaikler profesyonelce sergileniyor. Ayrıca müzenin önünden belirli saatlerde yanları açık tur minibüsleri kalkıyor. Müze rehberinin dediğine göre Antep’in tüm tarihi ve turistik yerlerini gezdiriyormuş. Ama maalesef saatini denk getiremediğimiz için bu turu yapamadık. Bu arada yeni bir hizmet olduğu için bu tur bir süreliğine ücretsizmiş.
Geleli asıl konuya:) Gaziantep’te ne yerseniz yiyin, pişman olmazsınız. Ama iyinin de iyisi var tabiki. Benim yemek yediğim yerler sırasıyla:
1)Güllüoğlu’nda mutlaka şöbiyet yiyin. Birkaç tane Güllüoğlu var. Atatürk heykelinin karşındaki, eski sinema merkezi civarında.
2)Katmerci Zekeriya Ramazan ayında kapalıymış. Biz de Katmerci Abdo’ya gittik. Katmeri tavada yapıyor. Çok beğendik. Zekeriya ise fırında yapıyormuş. Daha hafif olabilir. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmış.
3)Koçak’ta kuru baklava ve şöbiyet. Yalnız benim yediğim fıstık sarması gibi yeşil olanından. Yok böyle bi lezzet.
4)Tavsiye üzerine gittiğim Cumba Künefe. Bol antep fıstıklı ve yanında süt, meyveli kaymak tabağı ve sıcak kavrulmuş antep fıstığıyla servis ediliyor. İnanılmaz bir lezzeti var. Dedikleri gibi sırf künefe yemek için İstanbul’dan kalkıp gidilir. Ayrıca Kasap Halil Usta’ya yürüme mesafesinde. 2 mekan aynı gün sırasıyla denenebilir.
5)Kasap Halil Usta’da küşneme ve fındık lahmacun çok güzel. İkramları çok bol. Yalnız Ali Naziği pek beğenmedim.
6)Tabiki İmam Çağdaş. Ali Nazik hayatta yediklerimin en iyisiydi. Bütün yemekleri çok güzel ancak soğan kebabı ve adını hatırlamadığım bazı yemekler sezonlukmuş. Mart-Nisan gibi giderseniz menüdeki tüm yemekleri bulabilirsiniz.Midede yer kalmadığı için tatlılarını deneyemedim. Zaten Koçak’ta da paket yaptırmıştım. Ama eminim tatlıları da harikadır.
Sadece nohut dürümü pek beğenmedim. Açken yoklukta tercih edilebilir. Ama mideyi boş yere doldurmaya gerek yok. Zira boş mide Antep’te insana çok lazım oluyor.
Sadece iki günde bu kadar şey deneyebildim. Kamil Ocak Stadı’nın çevresindeki ciğercileri de çok methettiler ama tokluktan fırsat bulamadım…
Kullanıcı avatarı
dice22

Mesaj MertYe » 30 Kas 2016, 22:12

Bende 2 günlük Antep maceramdan bahsedeyim. Öncelikle hiçbir yeri gezmedim sadece yemek üzerineydi :D

Gün 1
Tostcu Erol- Atom tost, çikolatalı tost
İmam Çağdaş- Soğan kebabı, Ali nazik, Simit kebabı, Küşleme, havuç dilim, şöbiyet, Fıstık dolama

Gün 2
Ünal et lokantası- Beyran ve katmer
Kebapçı Halil usta- karışık kebap üstüne küşleme
Ustabaşı Döner- Doner
Çıtır künefe- Peynirli künefe

İlk gün katmer yemek için Abdo'ya gittik saat 5 olunca Katmer bitmisti ve künefe yemeye karar verdik. Listeye almamamın sebebi kunefeyi cok begenmemis olmam

Bu arada Tostcu Erol u tost diyop geçmemek lazım 1.2 kiloluk tostu bile var :D

Resimler yarın geliyor
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj Khan » 30 Kas 2016, 22:20

MertYe yazdı:Bende 2 günlük Antep maceramdan bahsedeyim. Öncelikle hiçbir yeri gezmedim sadece yemek üzerineydi :D

Gün 1
İmam Çağdaş- Soğan kebabı, Ali nazik, Simit kebabı, Küşleme, havuç dilim, şöbiyet, Fıstık dolama

Gün 2
Ustabaşı Döner- Doner

İlk gün katmer yemek için Abdo'ya gittik saat 5 olunca Katmer bitmisti ve künefe yemeye karar verdik. Listeye almamamın sebebi kunefeyi cok begenmemis olmam

Resimler yarın geliyor

Tostcu Erol çok komik adam, oraya gidince kendimi Internetin içinde gibi hissediyorum :D

Her yerde sosyal medya taglari :D

Birde ıslak mendil üzerindeki yazıyı gördünüz mü?

"Mendil ile ilk önce ağzınızı, sonra ellerinizi, sonra ayakkabınızı silin, israf olmasın " :D
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj odeon » 30 Kas 2016, 22:35

Metanet olmasi lazim ismi, orada beyran corbasi yenmesi lazim. Digerlerini Istanbul'dan da edinebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
odeon

Mesaj Fatih28 » 30 Kas 2016, 22:36

MertYe yazdı:Bende 2 günlük Antep maceramdan bahsedeyim. Öncelikle hiçbir yeri gezmedim sadece yemek üzerineydi :D

Gün 1

Gün 2
Ustabaşı Döner- Doner

Resimler yarın geliyor

Kardesim MaşaAllah Antep'in yarısını yemişsin [emoji1][emoji1]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Fatih28

Mesaj MertYe » 03 Ara 2016, 17:49

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj Khan » 03 Ara 2016, 17:56

MertYe yazdı:Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Vaaay, hasır :'( hasır görünce ağlamak istiyorum
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj Ground » 03 Ara 2016, 18:17

Mert çok zalım adamsın. [emoji35]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ground

ÖncekiSonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 42 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners