İstanbul'a Taşınıyorum / Tavsiyelerinizi Bekliyorum

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

İstanbul'a Taşınıyorum / Tavsiyelerinizi Bekliyorum

Mesaj MioPrivato » 12 Eki 2015, 11:35

Merhabalar herkeze,

Yakin zamanda Istanbula tasiniyorum artik. Istinye Park ta calisacagim ve suanda ev bakiyorum.
Mumkun oldugu kadar isime yakin oturmak istiyorum. Buyuk bir eve ihtiyacim yok ve ilk 2 yil kirada oturmak istiyorum.
Malum once bi bakmak lagzim yapabilirmiyiz yapamazmiyiz diye. Verebilecegim kira en fazla 3000tl civarinda.
Mashattandan baktim ve 1+1 studyolarin hos oldugunu dusunuyorum.
Vadi Istanbul projesindende baktim ve onlarda uyuyor aslinda.
Veya direk metro ile gececegim noktalardanda ev bakabilirim.
Arabam olmayacagi icin yurume/metro mesafinde kalmasini istiyorum.. Istanbulda yasayanlarin tavsiyelerini bekliyorum.

Ayrica kira disinda, gelir vergileri, gaz-elektrik-su giderleri, kagit kurek isleri gibi bilgileride paylasirsaniz sevinirim..
Gelmeden biraz bilgi sahibi olmak istiyorum.

Tesekkurler :champ:
Karim bana, ''Benmi, Saatlerinmi?'' diye sordugunda dusunmek icin zaman istedim ve kronometresini actirdim..
Kullanıcı avatarı
MioPrivato
Contributor

Re: Istanbula tasiniyorum Tavsiyelerinizi bekliyorum

Mesaj Archimed » 12 Eki 2015, 15:38

40 yıllık doğma büyüme İstanbullu olarak tavsiyem; GELME :lol: :lol: :lol: Ben dahil pek çok İstanbullu şehir dışına, hatta yurt dışına çıkma, yerleşme hayali kurarken sen de Hollanda'da buraya gelme niyetindesin :roll: :?:

Şaka bir yana; madem İstinye Park'ta çalışacaksın, Avrupa yakasında metro hattına yakın bir yer senin işini görür... Ev kiraları evin konumu, yaşı, vs değişkenlere göre farklılık gösteriyor.

Sana yeni gelişen semtlerde site içinde evden ziyade; ikamet amaçlı eski semtleri tavsiye ederim. 3.000 TL iyi bir bütçe, bu bütçe ile oldukça iyi 2+1 veya 1+1 ev bulabilirsin. Siteler cazip görünse de bir şekilde parayı bulmuş gösteriş meraklısı hanzo tiplerle komşu olma ihtimalini de hatırlatırım. Ortak havuz güzel görünse de 100-200 dairelik sitedeki havuzda ne kadar rahat rahat yüzebilirsin, bilemem. Site yönetimlerinin pek çok site sakinini yolunacak kaz gibi görüp doğru düzgün verilmeyen hizmetler için neredeyse küçük bir ev kirası kadar aidat istediklerini hatırlatırım.

Beşiktaş-Levent-Etiler-Ulus-Akatlar civarında düzgün komşuların olduğu ev bulabileceğini tahmin ediyorum. Eğer metro bağlantısına güvenirsen Anadolu yakasını tavsiye ederim. Suadiye-Erenköy-Caddebostan-Fenerbahçe tarafları da gayet nezih ve keyifli semtlerdir.
Kullanıcı avatarı
Archimed

Mesaj Noodles » 12 Eki 2015, 17:27

Selamlar.
Archimed arkadaşın sözlerine katılıyorum. Şayet kararınızdan dönebilme şansınız varsa, bir an önce dönün.
Eğer ki yoksa, İstinye Park civari, metronun yakın olabileceği bölgeleri tercih edin derim, bahsettiğiniz bütçe ile bu gayet mümkün.
Vadi İstanbul evleri güzel fakat, civarda çalışan birisi olarak orası ile İstinye Park arası mesafe kısa olmasına rağmen trafiği insanı çıldırtabilir, ve metro imkani bulunmamakta.
Kararınız hayırlı olsun.

Diğer giderlerden örnek vermek gerekirse, eşimle beraber 115 m2 bir evde yaşıyor ve ikimiz de gündüz çalışıyoruz, çocuk yok.
Bunun ışığında ödediğimiz faturalar kabaca yıllık ortalamada elektrik için 75-80, Su icin 40-50, bağımsız kombili gaz tesisatı icin yaz ortalaması dahil 160-180 civarinda. Fiyatlar TL bazında.
En son Noodles tarafından 12 Eki 2015, 17:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Noodles

Mesaj eyimen » 12 Eki 2015, 17:31

Hollanda'dan Turkiye'ye gelmek mi???? :shock:
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj MioPrivato » 12 Eki 2015, 17:44

Gorusleriniz icin tesekkurler arkadaslar..

Biliyorum, neredeyse tanidigim herkez cok manyak bir fikir oldugunu dusunsede,
burada dogup buyudugunde insan farkli dusunebiliyor. Ayrica cifte vatandas oldugum icin hic bir hakkimi kayip etmiyorum.
Ve istedigim zaman Hollandaya geri donebilirim. Fakat buradada hersey dusunuldugu gibi (artik) degil.
Esim ile beraber cok uzun zamandir dusunuyoruz ve denemenin bir zarar getirmeyecegi kararina vardik.
Gayet iyi bir is teklifinden yola cikarak, gayet temiz ve rahat oturabilecegimiz kucuk bir yer istiyoruz.

Anadolu yakasinada baktik fakat mumkun oldugu kadar kisa tutmak istiyorum mesafeyi, oyuzden Mashattan bize ilk basta mantikli geldi.
Vadi Istanbul biraz daha uzak oldugunu bilmiyordum, tam arkasinda kaliyor diye biliyordum, boylelikle o secenegi siliyoruz.

Tavsiyenize uyup Ulus - Etiler - Akatlar civarindada birseyler bakacagiz mutlaka.
Sitenin sundugu sosyal imkanlarda pek gozumuz yok, daha cok guvenlik sebebiyle tercihimiz olur, oda nekadar guvenli bilmiyorum.

Peki 4.Levent civarinda (loftlar mesela) bulunurmu birseyler?

Tesekkurler :thumbup:
Karim bana, ''Benmi, Saatlerinmi?'' diye sordugunda dusunmek icin zaman istedim ve kronometresini actirdim..
Kullanıcı avatarı
MioPrivato
Contributor

Mesaj Cct » 12 Eki 2015, 18:11

Bende taşınmayın diyorum!

3.000 TL kira (malesef) avrupa yakası için iyi ev ve kötü ev arasındaki ince çizgi arasında bulunuyor. Belirttiğiniz bölgelerde bu rakama en iyi çözüm Mashattan olacaktır fakat bu güzergahta araç gerekiyor.

Yine İstinye Park'tan sahile doğru olan güzergahta evler bulabilirsiniz, (Ferahevler) buradan İstinye Park'a çıkan ve sürekli geçen minibüsler var. Yalnız buradaki sorun Ferahevler'in eski bir gecekondu mahallesi olması.. Dengesiz kitlesi olan bir muhit. Bu dediğim çoğu insan için problem olmayacaktır ama yıllarca yurtdışında yaşamış bir çift olduğunuzdan size rahatsız edici gelebilir.

4. Levent'teki loftlarda 3.000 TL'ye malesef çok küçük daireler bulabilirsiniz.
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj Bg17 » 12 Eki 2015, 19:46

13 kusur yil istanbulda yasadiktan sonra 1 yil once yurtdisina tasinmis biri olarak cok net soyleyebilirim ki, tasinma. Hollanda yi da gayet iyi biliyorum, oradaki hayat kalitesi ve huzuru Turkiyede, ozellikle de Istanbulda bulman mumkun degil. Bu yorum maddi kaygilardan bagimsiz olarak yapiyorum, Istanbul insani yoran bir sehir, ve bu ne kadar para kazandiginla da cok alakali degil.

Bunu derken, yurtdisinda yasarken Turkiye`nin gozunde tutmesi durumunu da anliyorum, yasiyorum. Fakat Turkiye de gecirilecek 1 hafta fazla fazla yetiyor, ozellikle de Istanbulda.

Ama zaten karar verilmis, o nedenle bir iki tecrube paylasimi yapiyim. Mashattan kesinlikle uzak durulmasi gereken bir yer. Dunyada is merkezlerinin, residence ve otosanayinin ayni anda oldugu baska bir yer oldugunu sanmiyorum, e haliyle sosyal ortami da bunun karisimi oluyor. MAshattan dan toplu tasima cok zor, araba ile de acayip kotu trafik oluyor.

Benim tercihim, metroya yurume mesafesinde, Tarabyada Sanatcilar Sitesi, Adalet Sitesi, veya Nurol sitesi gibi yerlere yogunlasman olur. Fiyatlarini bilemiyorum. Ayni zamanda Istinyede de guzel oturmus siteler mevcut. Kilit nokta, metroya yurume mesafesi. Istanbulda duzgun calisan tek toplu tasima oldugu icin is ev metro ile gidilebiliyorsa hayat kalitesinde ciddi bir artis oluyor. Araba zaten basa bela, bir yere gidememenin konforlusu. Genel olarak yeni yapilan adi ve markasi olan siteler yerine, aile oturumuna uygun, daha eski sitelerin tercih edilmesi daha mantikli.

Bir baska konu da, sosyal ortam, arkadaslar ve aile nerede oturuyor ona dikkat edilemsi lazim. Ben istanbulda otururken, anadolu yakasinda oturan arkadaslarimdan genelde kopmustum, cunku gitmek ve donmek maalesef iskence.

Guvenlikle ilgili o bolgede endiselenecek birsey yok, gayet guvenli oldugunu dusunuyorum.

Gelir vergisi %15 - %35 arasinda, ve direk stopaj yoluyla kesiliyor maastan. Ayrica beyanname vermeye gerek yok. Fakat dilimlerin arasinin cok acik olmadigini soyleyebilirim.

Gelirken de organizasyon ve plani, yakin zamanda geri donebilecegin sekilde yapmani oneririm.

Bunun yaninda, yeni bir yere tasininca ilk alisma 6 ay kadar suruyor. Yani ilk alti ay bi karar vermemek lazim, ondan sonra masaya yatirilabilir.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj eraslani » 12 Eki 2015, 20:55

İstanbul u seven bir benmiyim yaw :)
Yeni evlendiğimiz dönemde ben levent, eşimse Gayrettepe de çalışıyorduk. Benim çocukluğumun bir kısmı fındıkzade bir kısmıda Bahçelievler de geçtiğinden Beşiktaş bölgesini bir türlü oturulacak yerler olarak göremedim..evimizi Bahçelievler de tutup işe gidip geldik..Çok fazla zorluk yaşamadık açıkcası..sonraki senelerde eşimin amerika ya gidip yerleşme konusunda yoğun ısrarları oldu (anne-baba orada yaşıyor).ara ara gidip geldik..değişik şehirler gezdik..gezerken herşey güzel hoş taa..mantıklı görünmese bile ben başka biryerde yaşayarak mutlu olabileceğimi hiç düşünmedim bile..
Bu kadar hikayeyi olayın kişiden kişiye farklı yaşandığını anlatabilmek için yazdım...
Güzel bir iş teklifide varsa en büyük sorun baştan çözülmüş oluyor..
Taş yerinde ağırdır lafını hatırlayarak, yaşam kalitesi yerinde yüksektir diyebilirim kendi açımdan.
Kullanıcı avatarı
eraslani

Sonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 22 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners