DSLR'dan Kompakt Makineye Geçiş

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Re: DSLR'dan Kompakt Makineye Geçiş

Mesaj tarkani » 31 Eki 2015, 21:47

Aynasız makinalara bakmayı düşündünüz mü? Tamron lens f2.8 değil mi? Bu compact makinalardan ne kadar memnun kalırsınız?

Ben de 60D + Tamron 17-50'yi satıp Sony a6000 + iyi bir lens almayı planlıyordum. Daha uygun fiyatlı alternatifim de Fuji X-T10 + hızlı bir lens.
Kullanıcı avatarı
tarkani

Mesaj darksider » 01 Kas 2015, 13:45

Miriel yazdı:
darksider yazdı:Sevgili Miriel,

2007 yılından beri Canon powershot G7 kullanıyorum, şimdi g15'e kadar çıkmış ayrı konu ama, uzun süre amatör Fotoğrafçılık yapan ve kısa süre de Fotoğrafçılık dersleri veren biri olarak G serisi ile bir DSLR'da elde edebileceğin neredeyse her türlü sonucu elde edebileceğini Gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Teşekkürler ağabey, ben de bu şekilde düşünüyorum ancak sensörünün küçüklüğü nedeniyle kalite konusunda sıkıntı yaşayacağım yönünde fikrini paylaşanlar var.

Nasıl sıkıntılarmış onlar merak ettim ;)
Nothing lasts forever, and we both know hearts can change...
Kullanıcı avatarı
darksider

Mesaj Terasus » 06 Kas 2015, 16:52

Mrb Miriel, karar verip aldın mı? Merak ettim hangi makinada karar kıldığını. Ayrıca inceleme yazısı yazarsan sevinirim, teşekkürler :)
Kullanıcı avatarı
Terasus

Mesaj abacus » 17 Kas 2015, 09:50

Ben de merak ettim. Ne yaptınız?
Kullanıcı avatarı
abacus

Mesaj arkhanson » 19 Kas 2015, 04:10

konudan biraz rol çalmış olacağım ama; danışacağım konu çok benzer olduğundan ve yeni başlık açıp kirlilik yaratmamak adına bu başlık altında sormak istedim. başlık sahibi arkadaş bağışlar umarım :roll:
soruma geçmeden önce size durumu biraz özetleyeyim.
bundan 3-4 sene önce, canon 550d makinem vardı. bir sene kullanmıştım ki eve hırsız girince çalındı. geçenlerde dayım, kendisi fuji'nin aynasız makinelerinden birini alınca, kullanmadığı canon 500d ve 3 lensini de bana bıraktı.
fakat aradan geçen zamandan sonra, aynasızlarla da biraz haşır neşir olunca farkettim ki bu kadar ekipmanı taşımak keyiften çok eziyet verecek bana.
ki artık o 3-4 sene önceki boş vakte ve hevese de sahip değilim. ancak kısa tatillerde veya gündelik hayatta yanımda taşıyabileceğim o ayarda bir makine olursa bi anlamı olabilir.

canon 500d
canon ef28-105mm f/3.5-5.6
canon ef 85mm f/1.8 USM
cosina 70-210mm f/4.5-5.6

yerine de sony a6000'i beğendim onu düşünüyorum açıkçası.
sorularıma geçersem;
1) sizce böyle bir değişim mantıklı olur mu?
2) piyasadan epey kopuk olduğum için, satmak istesem tahmini bir fiyat aralığı ne olabilir sizce?

asıl benim için problem olan da bu fiyat kısmı. çünkü hakim olmadığım bir şeye fiyat biçemiyorum haliyle:)
aslında ilk makinemi hayyam'daki makro fotoğrafçılıktan almıştım; murat bey'di sanırım, sağolsun kendisi çok yardımcı olmuştu. ona da danışmak aklıma geldi fakat emin olamadım şu durumda ilgilenirler mi diye.
Kullanıcı avatarı
arkhanson

Mesaj emrerd » 19 Kas 2015, 09:31

Ben geçmişte bu ekipman taşıma sorununu yaşamış, canon 650D ve lens setimi satıp olympus OMD EM-5 ve lens seti düzmüştüm.Aynı şekilde bir arkadaşım da 5D mark3 satıp sony A7 almıştı.İkimiz de memnun kalmadık.Taşınabikirlikte cep telefonlarının eline kimse su dökemez.Ve kompaktlardan sadece düşük ışık koşullarında daha kötüler.Bir de optik zoom ve kısmen alan derinliği, ama inanın farka değmez.Şimdi bende 6D full frame canon var.Flash yok, inanın ihtiyaçta yok.inanılmaz fotolar çekiyor.Benim aynasız cep telefonundan % 30 daha iyi foto çekiyorsa 6D aynasızın üç katı iyi çekiyor diyebilirim.Gelecekte aynasızlar sektörü domine edecek ama daha değil.
Kullanıcı avatarı
emrerd

Mesaj abice » 19 Kas 2015, 09:57

emrerd yazdı:Ben geçmişte bu ekipman taşıma sorununu yaşamış, canon 650D ve lens setimi satıp olympus OMD EM-5 ve lens seti düzmüştüm.Aynı şekilde bir arkadaşım da 5D mark3 satıp sony A7 almıştı.İkimiz de memnun kalmadık.Taşınabikirlikte cep telefonlarının eline kimse su dökemez.Ve kompaktlardan sadece düşük ışık koşullarında daha kötüler.Bir de optik zoom ve kısmen alan derinliği, ama inanın farka değmez.Şimdi bende 6D full frame canon var.Flash yok, inanın ihtiyaçta yok.inanılmaz fotolar çekiyor.Benim aynasız cep telefonundan % 30 daha iyi foto çekiyorsa 6D aynasızın üç katı iyi çekiyor diyebilirim.Gelecekte aynasızlar sektörü domine edecek ama daha değil.

Ben de fotoğrafla baya ilgileniyorum bende de nikon d800 var. Sizin de bahsettiğiniz gibi 6d, mark 3 gibi makineler full frame olduğu için performans olarak çok üst düzeyler zaten. Bu bence biraz da kişiyi tatmin etme duygusu. Ben hala ısınamadım aynasız makinelere. Önceki yazan arkadaşın bahsettiklerinden sonra geçiş bence ff ten sonraki gibi keskin olmaz. Cidden ekipmanı taşıma derdinden dolayı sektör artık aynasızlara kayıyor.

Arkhanson'un sorusuna gelirsek de denemesem de internetten başka yerlerden okuduğum kadarıyla sony nin modelleri baya başarılıymış. Burada durum size kalmış. Eğer cidden ben alacam makineyi dağ bayır dolaşacam kendimi fotoğrafa verecem diyorsanız alınabilir ha yok arada sırada çıkıp birkaç şey çekerim çok önemli değil diyorsanız sizi tatmin edecek daha makul fiyatlara aynasız makineler de mevcut.
Kullanıcı avatarı
abice

Mesaj arkhanson » 19 Kas 2015, 23:44

emrerd ve abice, cevaplarınız için teşekkürler :champ:
sanırım bu deneyimlerden sonra aynasızlar konusunda bi süre daha bekleyip düşünmeliyim.
ama elimdeki makine ve ekipmanı her halükarda elimden çıkaracağım; çünkü cidden ekipmanı taşımak keyif değil dert halini aldı bende (sanırım yaşlanıyorum ;) ) mesleğe yeni atılmış bi doktor olarak da pek fazla boş vaktim olmuyor -ayda 10 nöbet- ancak birkaç gün yurtdışı konferans veya 2-3 günlük tatillerde kaçabiliyorum. onda da dediğim gibi yanımda götürme imkanım olmuyor. eh kullanmadığım birşeyin ziyan olmasını istemiyorum.
Kullanıcı avatarı
arkhanson

ÖncekiSonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 39 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners