Solar Sistemler Hakkında Bilgi

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Re: Solar Sistemler Hakkında Bilgi

Mesaj altıkırkbeş » 11 Tem 2015, 01:20

Mert, güneşlenme süresinin yanında güneş radyasyon değeri çok önemli bu değer bize metrekare başına düşen kW.h değerini veriyor zaten. Alınan ölçümler sonucu cıkartılan türkiye haritasını aşağı ekledim. 1 Mw gibi isimlendirmeler anlık üretim miktarını göstermektedir. Mesele sistem tam kapasitede çalışmış olsa aynı zaman periyodunda, 1000 MW X 30 gün X 24 saat/gün = 720.000 megawatt-saat üretir.Ama öyle olmuyor 720.000 mW max. üretilen miktar, bazı faktörlere göre bu miktar düşüyor.

Mesela 1 kWlık bir sistem kuracaksın catıya.Aynı anda bu sistemle neler calıstırabilirsin ? bir laptop ortalama 90 watt harcar anlık. Bunun gibi her elektronik cihaza göre değişen harcamaya göre hesaplamana gerekir. O yuzden bu tarz dusuk enerji üretin sistemleri on grid yaparsın ki sistemin gücü yetmediği zaman elektriği sistemden çeksin. Zaten bir sistem kuracağın zaman sistemin bölgeye göre açıları önemlidir.Türkiyede en verimli açı yaklaşık 28 derece.Ayrıca arazinin yapısı(eğim) da çok önemli bir faktör verim için. Türkiye GES için verimli bir ülke, Almanyanın max. değer 1300 kW.h/m2 iken Türkiye'de bu değer 1800lere kadar çıkıyor, ama almanyanın kurulu gücünün yanına yaklaşamıyoruz o da ayrı bir mesele.Almanyayı geçtim romanya,yunanistan ile yarısacak konumda dahi değiliz.

1 MW kurulu güç anlamına geliyor. Yani kullandığın panellere göre ( 250 Wlık kullanıldıgını varsayarsak) yaklaşık 4000 panel kullandığın sistem 1 MW'lık bir santral eder.Tabi panellerin verimleri ve üretilen miktarlar havanın bulutluluğuna,mevsime göre değişiyor. Başka bir noktada gölgeleme olayı. Bir güneş panelinin küçük bir kısmına dahi uzun sure gölge düşerse,o bölgedeki hücreler ölmeye baslıyor ve tum paneli öldürüyor. O yuzden bölgenin gölgeme durumuna göre ( mevsimlik ve saatlik) bir çalışma yapıldıktan sonra iskelet sistemi arasındaki mesafe belirlenir.

Ayrıca Ahmetrefik'in dediği gibi bağlanacak trafo olayı. EPDK'ya başvuru yapıyorsun ,sıra bekliyorsun aylarca sürebilir bu çünkü trafolar dolu. 1 yıldan fazla cağrı mektubu cıkmasını bekleyenler de biliyorum. Tabi içeride adamın olursa anında çıkar o da ayrı bir nokta.
Resim

MertYe yazdı:Bir saat forumu için beklediğimden çok fazla bilgi bulduğumu ve edinebildiğimi söylemeden edemeyeceğim ilk olarak. Herkese çok teşekkür ederim.

Kafami karıştıran bir unsur ise 1MW 500KW gibi isimleri olan sistemlerin neye göre isimlendirdiği 1MW demek o kadar güç üreten bir sistem anlamına mı geliyor? Bu anlama geliyorsa nerde 1MW üretebiliyor bu sistem sonuçta bu iş bölgelere göre değişiklik göstermiyor mu? Günde ort 8 saat güneş alan bir il ile 4 saat güneş alan bir ili ayri değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

altikirkbes Van, Karaman ve Konya neye göre en verimli iller tam olarak anlayamadım açıkçası. Meterolojiden aldığım bilgiye göre Antalya yıllık ortalama alındığında günde 8.3 saat güneş alıyor. Van da daha fazla bir güneşlenme süresi olduğunu düşünmüyorum mesela sebebi nedir acaba diye merak ettim.
Kullanıcı avatarı
altıkırkbeş

Mesaj Clk » 11 Tem 2015, 07:01

Soru sanayi elektrigini mi yoksa ev elektrigini mi hedefliyor? Bence bu bilgiler iyice corba olmaya basladi :D
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj MertYe » 11 Tem 2015, 17:40

Clk aslında hedef ilk olarak bu sistemleri anlamak ve mantalitesini çözmek. Sonrasında ise ağırlıklı olarak sanayi elektriği olacak şekilde araştırmalara devam etmek. İnternette önceden araştırma yapmıştım ama forumda bu konuda ciddi bilgi sahibi üyeler varmış. Herkese yardımları için çok teşekkür ederim.

Burdaki araştırmalardan önce ben yine iyi kötü bişeyler öğrenmişimdir bu konuda belki diyordum ama bunları gördükçe dahha yolun başında bile olmadığımı öğrendim açıkçası.

altıkırkbeş ayrıca teşekkür ederim haritayıda paylaştığın için :super:
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj Ground » 27 May 2016, 01:05

Solar konusunda en büyük konu sistemlerin soğutulması. O yüzden bazı bölgelerde güneş seviyesi fazla olmasına rağmen verimlilik düşüktür. Özellikle Van bölgesi ülkemizin en verimli yeri kabul edilir. Yani basitçe iyi güneş alacak ve rakım yüksek olacak.. ;)
Ama terör gibi unsurlar bu verimli yerlerin değerlendirilmesinde problem yaratıyor.

En verimli yerler şu son dönemde kapış kapış gidiyor. Tabi her işte olduğu gibi siyasi yatırımcılar yerleri kapıp proje firmalarına ciddi rakamlara satıyorlar.. ;) Yatırım maliyetleri devlet teşvikleriyle de ciddi seviyede mantıklı durumlara geliyor.

Solar panelleri (PV) tek düşünmeden bu panelleri birleştirerek stringler (PV String) ve stringler birleştirilerek tarlalar oluşturulur.

stringlerden gelen DC gerilimin MPPT yöntemiyle beraber 3 faz invertörler ile AC ye çevrimi yapılmaktadır. Belli güçlerde devlet de sizden satın alır. Verimlilik ve veya kaçak analizinde devlet bu invertörlerde oluşan miktarı ve invertör öncesindeki DC seviyeyi izlemek ister.

paneller güneş takip yöntemleri ile (solar tracker) daha verimli çalıştırılabilir. Güneş takibi de dünyanın dönüşü ile güneşin yeri gibi konularda azumut açıları hesaplarıyla gün içinde hangi zamanlarda hangi açıda olduğu bilindiği için servolu bir sistemle panel eğimleri değiştirilerek takip yapılır.

Son projelerimizden biri de yabancı bir firmaya PV stinglerin invertörlere bağlanmadan önceki DC akımın monitör edilip scadaya bağlayan cihazı geliştirmek.Özellikle ülkemizde yerli proje olarak ürün geliştirilmediğini, yapılan projelerin hazır sistemler, cihaz ve endüstriyel ekipmanların birleştirildiğini fark ettik. Dünyada ciddi anlamda alternatif enerji sistemlerine rağbet var iken ülkemizde nükleere büyük yatırımlar yapılmasını ibretle izliyoruz. Ama ciddi bir hareketlenme var. Bir kaç seneye lisans sayıları, solar tarla izinleri arttıkça solar ar-ge firmalarının da artacağını düşünüyorum.

Açıkçası bu projemiz ile solar konusuna bağlandık ve bu konunun çok zevki olduğunu söyleyebilirim.
Kullanıcı avatarı
Ground

Mesaj yeterda » 27 May 2016, 08:55

Bir müşterimizin 4 megatonkw lik projesini fonlamıştık, daha 5-6ay oldu üretime başlayalı, ama belirttiğine göre iş fazla karlı olsa da, bürokratik işlemler, engeller firmayı bezdirmiş.Tövbe dedi, bir daha böyle bir işe kalkışmam diyor, Ayrıca bu solar panellerin henüz yerli üretimin yeterli düzeyde olmadığından, bütün malzemeler yurtdışı kaynaklı olduğundan, devlet iyice sıkılaştırmış,yerli üretim panel sistemleri gelişinceye kadar müsaade etmek istemiyor.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
yeterda

Mesaj Ground » 27 May 2016, 13:59

yeterda yazdı:Bir müşterimizin 4 megatonkw lik projesini fonlamıştık, daha 5-6ay oldu üretime başlayalı, ama belirttiğine göre iş fazla karlı olsa da, bürokratik işlemler, engeller firmayı bezdirmiş.Tövbe dedi, bir daha böyle bir işe kalkışmam diyor, Ayrıca bu solar panellerin henüz yerli üretimin yeterli düzeyde olmadığından, bütün malzemeler yurtdışı kaynaklı olduğundan, devlet iyice sıkılaştırmış,yerli üretim panel sistemleri gelişinceye kadar müsaade etmek istemiyor.

Panel üretiminin Türkiye de olması şu seviyemizde çok zor.
Bir iki firmayla olacak iş değil.. Ya da Tübitak - Kosgeb projeleriyle olabilecek bir şey değil.

Üretimden öte katma değeri olan çalışmalara girilmiyor. Yakın zamana kadar (ki hala öyle olabilir) avrupanın çini olma hedefi olan bir ülkeydik. Ucuz işçi gücü satmayı vizyon yapmışız. Dediğiniz üretim olabilmesi için ciddi yatırımlar ile birlikte kafa yapısının da değişmesi gerekiyor.

Devletin politikasını kestirmek gerçekten çok zor. Söylediğiniz nedenlerden dolayı müsaade etmediğini düşünmüyorum.
Kullanıcı avatarı
Ground

Mesaj yeterda » 27 May 2016, 14:44

Devletin politikasını kestirmek gerçekten çok zor. Söylediğiniz nedenlerden dolayı müsaade etmediğini düşünmüyorum.[/quote]

Haklısınız belki de, ben sadece ortaya koydukları nedenleri belirttim.Yoksa ülkenin dört bir tarafındaki nehirlerin HES projeleri ile "yeşillendirilmesi", bu işleri yapan firmaların "teknolojiyoğun" değil de " rantyoğun" olmaları, ülkemizdeki yatırımların esasen kime yönelik olduğuda açık.Konuşacak çok şey var da, bu guzide forum yeri değil.

Kullanıcı avatarı
yeterda

Mesaj Ground » 27 May 2016, 15:46

yeterda yazdı:Haklısınız belki de, ben sadece ortaya koydukları nedenleri belirttim.Yoksa ülkenin dört bir tarafındaki nehirlerin HES projeleri ile "yeşillendirilmesi", bu işleri yapan firmaların "teknolojiyoğun" değil de " rantyoğun" olmaları, ülkemizdeki yatırımların esasen kime yönelik olduğuda açık.Konuşacak çok şey var da, bu guzide forum yeri değil.

aynen hocam. Siyasi konulara gerek yok. :champ:
Kullanıcı avatarı
Ground

ÖncekiSonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 42 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners