Solar Sistemler Hakkında Bilgi

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Solar Sistemler Hakkında Bilgi

Mesaj MertYe » 09 Tem 2015, 11:15

Bu aralar solar sistemler ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Türkiye'de bilindiği üzere çok gelişmiş kullanım alanlarına sahip değiller. Yurtdışında yaşayan üyelerde olduğu için buradan da bir danışmak istedim. Yurtdışında bu işi en iyi yapan firmalar hangileridir diye merak ediyorum. Üretim tüketimler genel olarak hangi boyutlarda oluyor gibisinden. Tabiki bu değişkenler bölgeye, güneşlenme süresine, sıcaklığa bağlıdır fakat genel anlamda sistemlerin prensipleri hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum. Şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
MertYe

Re: Solar Sistemler Hakkında Bilgi

Mesaj Clk » 09 Tem 2015, 19:46

Solar sistemler ikiye ayrilir. Solarthermal yada photovoltaics.

Solarthermal sistemler günes enerjisini isiya ceviren sistemlerdir. Kalorifer yada su isitma icin kullanilabilir. Fiyatlari cok düstü.

Photovoltaics günes enerjisini elektrik enerjisine ceviren sistemlerdir. Cesitli ülkelerde üretilen enerjinin belli bir kismini devlete bile satmak mümkün. Satin alirken devlet destegi bile mevcut. Verimliligi cok yüksek olmasina ragmen fiyatlarin pahali olmasindan dolayi amortismani en az 10 yil olarak hesaplaniyor.

Hangi sistem ile bilgi istedigini yaz elimden geldigince yardimci olmaya calisayim.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Tozluraflar » 09 Tem 2015, 21:41

Spesifik olarak ne öğrenmek istediğinizi yazarsanız bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.
Kullanıcı avatarı
Tozluraflar

Mesaj MertYe » 09 Tem 2015, 23:19

Photovoltaics adı altında açıkladığınız sistemler hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum genel olarak. Türkiye'de de bu sistemlerle üretilen elektriği devlete satmak mümkün. KW başına 13.3 cent para ödüyorlarmış. Eğer kullandığınız ürün Türk malı ise 20 cente kadar satın alıyorlar. Açıkçası öğrenmek istediğim asıl bilgi dünya çapında bu işi en iyi hangi firmalar yapıyor hem verimlilik hem de dayanıklılık anlamında.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj Tozluraflar » 10 Tem 2015, 02:01

1) 5346 ve 6094 sayışı kanunlar yenilenebilir enerji ve destek mekanizmalarını açıkça anlatır. İlgili mevzuat bilgilerine www.epdk.org.tr veya yenilenebilir enerji genel müdürlüğüne ait eeb sayfasının mevzuat linki altında bulabilirsiniz.
2) kw başına 13,3 dolar cent teşvik var. Ancak bu fiyat yerli imalat ile artabilir fakat tr de sadece montaj yapılmakta . Dolayısiyle ilave yerli imalt destek fiyatı ile alabileceğiniz fiyat kw başına maksimum 14,1 dolarcent civarı. ( tr de montaj işini yapan silsan ve alfa solar, shmitz pekintaş firmaları var. )
İşi ticari veya ev konut vs için mi yapmak istediğinize bağlı olarak konu daha genişletilebilir ancak kısaca şöyle söyleyeyim işi ticari olarak yapmak trafo merkezlerine bağlanabilecek güneş enerjisi kapasiteleri şu an neredeyse dolu denilenilir.
3) Gelelim asıl sorunuza aslında en verimli paneller Lamine tip olanlardır ancak meşhur tr satıcıları bunların uygun olmadığı söyler ve yatırımcıları direk monokristal veya polykristal pv panellere yönlendirir. Mono kristal Pv panellerin verimliliği poly kristale göre daha iyidir. (mono kristaller biraz daha pahalıdır) Ancak bu konuda da monokristal paneller soğuk ülkelerde iyi ancak tr gibi sıcak ülkelerde iyi değildir diye yalan söylerler.

4) Pv paneller konusunda dünyanın en büyük 10 üreticisinden 6 sı çin firmalarıdır. daha iyi daha verimli noktasında ise hücre üretici sayısı aynı olduğu için hepsi neredeyse birbirine yakındır. Panel satın alırken en önemli (diyelim 250 W) nokta satın aldığınız panelin garnti edilen minimum güç ve verimini aözleşmeye yazdırmak
Kullanıcı avatarı
Tozluraflar

Mesaj Tozluraflar » 10 Tem 2015, 02:30

Yani kısaca avrupalı iyi,çinli kötü falan demek pv panellerde çok çalışmaz çünkü asıl iş yapan hücre imalatçıları sınırlı
Kullanıcı avatarı
Tozluraflar

Mesaj Clk » 10 Tem 2015, 07:34

http://de.enfsolar.com/directory/panel/Germany

Bu linkten üreticiler (Almanya) ve enerji spekturumlarina ulasabilirsin. Gerisini tozluraflar yazmis zaten tekrarlamaya gerek yok :thumbup:
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj platinum » 10 Tem 2015, 15:49

MertYe yazdı:Bu aralar solar sistemler ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Türkiye'de bilindiği üzere çok gelişmiş kullanım alanlarına sahip değiller. Yurtdışında yaşayan üyelerde olduğu için buradan da bir danışmak istedim. Yurtdışında bu işi en iyi yapan firmalar hangileridir diye merak ediyorum. Üretim tüketimler genel olarak hangi boyutlarda oluyor gibisinden. Tabiki bu değişkenler bölgeye, güneşlenme süresine, sıcaklığa bağlıdır fakat genel anlamda sistemlerin prensipleri hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Bu konuyu merak edip bende araştırdım, o zamandan aklıma kalan kurulan sistem 9 senede kendini ödüyor.

Diyelim ki 1 milyon sermaye ile lisanssız bir güneş enerji santrali kurdun, yatırdığın parayı da devletten teşvik olarak kredi çekerek aldın. 9 sene boyunca gelen para kredileri ödemeye gidiyor. 9 sene sonra santral artık sana çalışmaya başlıyor. Tabi aradan bayağı zaman geçti, teşvik koşulları yada kurulum maliyetleri değişmiş olabilir.

Antalya'dasın madem direk sana adres vereyim. Döşemealtı'nda Burdur'a doğru giderken Toki konutlarına varmadan solda Güneş enerjisi sistemleri satan ve santral kurulumu yapan bir firma var.

Ayrıca Korkuteli Büyükköy yolu üzerinde kurulmuş bir güneş enerjisi santrali var.

Bunlarla gidip görüşebilirsin.
Kullanıcı avatarı
platinum

Sonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 40 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners