Kariyer Plan覺 Hakk覺nda Fikirler ve Tecr羹be Payla覺m覺

Forum Kurallar覺na Uygun Farkl覺 Konular zerine Sohbet ve Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Sevgili yeler Forum Kurallar覺nda Tart覺覺lmas覺 Uygun Olmad覺覺 Belirtilen Konular Hakk覺nda Bu B繹l羹mde Payla覺m ve Fikir Bildirimi Yapmay覺n覺z. 襤nan癟lar, Politika, Fanatizm, Irk癟覺l覺k Vb. 襤癟eriklerde Konular A癟may覺n覺z. Ayr覺ca Kiisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlar覺n覺z覺 襤癟eren Konular覺 Burada Paylamay覺n覺z. Birbirinize Sayg覺l覺 Olunuz L羹tfen.

Re: Kariyer Plan覺 Hakk覺nda Fikirler ve Tecr羹be Payla覺m覺

Mesaj cavro » 15 Nis 2015, 20:26

Yazd覺覺m mesaj ard覺ndan genel konuma o eksene kaym覺 san覺r覺m :) Konuyu baltalama gibi olduysa kusura bakma @alt覺k覺rkbe

Na癟izane kendi yaad覺覺m覺 anlatt覺m kabaca ben.
Evet halen i癟imde 羹mit var, halen b羹y羹k firmalara bavurularda bulunuyorum 癟al覺t覺覺m sekt繹rde "farkl覺" olabilecek eyler peinde kendimi gelitirmeye 癟al覺覺yorum.

@OnatOzer hakl覺s覺n belki yanl覺 tabiri kulland覺m referans diyerek ancak kar覺lat覺覺m durumlarda yaad覺覺m ey torpilin 繹zellikle inaat sekt繹r羹nde ana nokta olduuydu. Bu torpilde genellikle aile b羹y羹klerinin tan覺d覺k miktar覺 羹zerinden ilerliyor. Memur 癟ocuu olmak inaat sekt繹r羹nde tan覺d覺k bulma ihtimalini de iyice azalt覺yor. Tepkim birazda babama yani. :)
Kendi 癟ap覺mda ulaabileceim kiilerin tamam覺na ulat覺m diyebilirim. Aray覺 s覺k覺/s覺cak tutmaya 癟al覺t覺m ama san覺r覺m yolumun kesitii kiilerin hepsi benimle ayn覺 heveste deildi konuma konusunda. ans derken buray覺 kast ediyordum zaten. :)

Bu konuda yeni ilikiler kurmak i癟inde belirli ortamlara girmeyi gerektiriyor.
Bu belirli ortamlara da mevcut iimde girebilmem pek m羹mk羹n g繹r羹nm羹yor.
Yeni bir i i癟inde tekrar iliki kurmak gerekiyor. S羹rekli bir k覺s覺r d繹ng羹 gibi bir noktada. Mesele bahsettiimiz "tan覺覺kl覺k" salanabilecek ortama ilk ad覺m覺 atabilmekte. :)

@alt覺k覺rkbe
Girdiim ite yeterli 癟abayla baar覺l覺 olabileceime inanc覺m tam zaten. u anda 癟al覺t覺覺m yerde de ayn覺 d羹羹nceyle 癟al覺覺yorum. Ancak benim bahsettiim ve 羹lkemizde ki 癟ou arkada覺n yaad覺覺 s覺k覺nt覺 bu "ilk ad覺m" 'da.

u s覺ralar bir 癟ok kiinin de bahsettii 羹zere "farkl覺" olabilme dier kiilerin aras覺ndan s覺yr覺labilme amac覺yla neler yapabilirim d羹羹ncesine kafa yoruyorum.
Y羹ksek lisans mutlaka ama mutlaka yapaca覺m. 襤 bulma kayg覺s覺ndan ziyade mesleki bak覺 a癟覺m覺 gelitirmesi amac覺yla.
eitli sertifika programlar覺 mevcut (kendi alan覺mda kaynak m羹hendislii gibi yada baka bir dal olan isg'de Nebosh Osha gibi programlar mevcut.) illa ki senin alan覺nda da benzer programlar mevcuttur. Yine imkan meselesi iin i癟ine giriyor ger癟i burada. Adana'da bu tip eitimler a癟覺lm覺yor, a癟覺lsa da manas覺z 羹cretler konuuluyor.

En az覺ndan belli bir s羹re bunlar覺 kovalayaca覺m gibi.

Her neyse laf覺 癟ok doland覺r覺yorum yine san覺r覺m. ans m羹him k覺saca. :)
eitli tavsiyelerde bulunan herkese teekk羹r ederim ayr覺ca. San覺r覺m can覺m覺n s覺kk覺n olduu bir ana denk gelmi yaz覺 normalde o kadar da karamsar deilim :)
Kullan覺c覺 avatar覺
cavro

Ya: 31
Kay覺t: 19 Tem 2012, 23:30

Mesaj Bg17 » 15 Nis 2015, 21:28

Ben muhendis degilim, fakat ozellikle eski arkadas cevrem dusunuldugunde nerdeyse tek muhendis olmayan benim. Muhendis arkadaslarim arasinda muhendislik yapan tek bir istisna var, o da 15 yil kadar yaptiktan sonra artik daha farkli bir ise atladi. Finansci mi ararsin, bankaci mi, pazarlamaci mi, genel mudur mu, hepsi var. Aslinda muhendisler kizacak bana ama turkiye deki firmalarin ust duzey yonetiminde gereginden fazla muhendis var, esnekligi olduruyor, yaratici dusunceyi baltaliyor. Tabi bunun bir nedeni de muhendislik egitiminin digger branslara gore daha analitik bilgi icermesi ve dusunmeyi ogretmesinden kaynaklaniyor. Sadece dusunce bicimini biraz fazla kaliplastiriyor. Diger sosyal bolum egitimleri en iyi okul dahi olsa liseden hallice oldugu icin anlayabiliyorum.

Torpil/Referans konusuna gelirsek, evet referans onemlidir. Ben ise alirken bakarim, bakardim. Nedeni hic tanimadiginiz birini 2 saatde tanimaya calisiyorsunuz, ve sonrasinda guvenmeniz gerekiyor. Bu ciddi bir risk. Hele de yeni mezun icin. Tecrubeli veya ara kademe yonetici icin CV, nerelerde calistigi, ne is yaptigi, hangi basarilari elde ettigi cok cok daha onemli olur. Aslinda esas referans bunlardir.

Yabanci sermayeli firmalarda, ozellikle de amerikan firmalarinda torpil etkisi oldukca dusuktur. Bunun nedeni, belirli standartlarin saglanmis olmasidir. Tabi konu kisiye bakar, yonetici turkse bir miktar turklestirecektir. Ama sanildigi duzeyde degil. Fiilen babamin onerdigi adami ise almadigim oldu. CV`si de cok iyiydi, ingilizcesi cok iyiydi ama yeterli kisisel ozellikleri saglamiyordu.

Ayni sekilde hic umulmayacak kisilerin isten cikarildigini da gordum. Yani tek kriter degil.

Cevre ise insanin biraz kendi kendine de yatirim yapmasi gereken bir konu. Okuldayken klupler, sosyal aktiviteler, ve spor aktiviteleri de bir sosyal cevre saglar, bu iliskiler aile iliskilerinden cok daha degerlidir. Hic bir zaman da gec degildir.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullan覺c覺 avatar覺
Bg17

Kay覺t: 27 Oca 2012, 07:42

Mesaj hakan1970 » 15 Nis 2015, 22:18

Ben de bir End羹stri M羹h. olarak unu s繹ylemeliyim ki , Onat'覺n dedii referans olay覺 癟ok 繹nemli. irketteki konumum gerei son 3 y覺ld覺r 10 kiiye yak覺n personel ie ald覺m ve al覺mlarda hep kiiliini , karakterini bildiim tan覺d覺覺m insanlar vas覺tas覺yla m羹racaat edenleri tercih etmeye 癟al覺t覺m. Bir de tam tersini d羹羹n羹n , sizi ie alacak olan kii de yanl覺 tercih yapmamak i癟in ura覺yor. Yanl覺 kiiyi al覺rsa , irketteki konumu zora girecek. Siz ger癟ekten iyi yetimi bir elemansan覺z b覺kmadan usanmadan kap覺lar覺 癟almaya devam edin. Ayr覺ca 癟evre konusu da 癟ok 繹nemli , sosyal olun ,癟evreniz geni olsun . Her yeni tan覺d覺k , size farkl覺 bir d羹nyan覺n kap覺lar覺n覺 aralayabilir. Lions , Rotary vb gibi sosyal derneklere 羹ye olmaya 癟al覺覺n. Asla hayat覺n覺z iten ibaret olmas覺n .
Her insan huzur verir...Kimileri gelince , kimileri gidince.
Kullan覺c覺 avatar覺
hakan1970

Ya: 53
Kay覺t: 30 Oca 2013, 18:17

Mesaj alt覺k覺rkbe » 16 Nis 2015, 00:50

Bize hep anlat覺lan bir hikaye vard覺 ciddi kurumlar ie al覺rken sadece teknik bilgiye deil kiinin sosyal karakterine de bak覺yor,dediklerinizle bunu daha iyi anl覺yorum.Hi癟 unutmam bir arkadas覺m t羹rkiyenin en buyuk kurumlar覺ndan birine mulakata giderken sonradan ogrendiine gore irkete ad覺m att覺g覺 ilk andan itibaren kameradan izlemiler dik mi y羹r羹yor yoksa g羹vensiz mi,mulakatta sandalyeye nas覺l oturur,konusurken nas覺l g繹z konta覺 kuruyor.Bu konu ger癟ekten bu kadar onem verilen eyler mi piyasada ?
Kullan覺c覺 avatar覺
alt覺k覺rkbe

Ya: 34
Kay覺t: 14 Nis 2013, 20:20

Mesaj Bg17 » 16 Nis 2015, 01:19

alt覺k覺rkbe yazd覺:Bize hep anlat覺lan bir hikaye vard覺 ciddi kurumlar ie al覺rken sadece teknik bilgiye deil kiinin sosyal karakterine de bak覺yor,dediklerinizle bunu daha iyi anl覺yorum.Hi癟 unutmam bir arkadas覺m t羹rkiyenin en buyuk kurumlar覺ndan birine mulakata giderken sonradan ogrendiine gore irkete ad覺m att覺g覺 ilk andan itibaren kameradan izlemiler dik mi y羹r羹yor yoksa g羹vensiz mi,mulakatta sandalyeye nas覺l oturur,konusurken nas覺l g繹z konta覺 kuruyor.Bu konu ger癟ekten bu kadar onem verilen eyler mi piyasada ?

Kameradan izleme kismi biraz hikaye gibi geldi, ama kendine guven, oturup kalkmayi, konusmayi bilmek onemlidir, bugun mulakattaki davranis ertesi gun patron/musteri/is ortagi karsisinda da aynen sergilenecegi icin bakilir.

Ise girmeyi birakin, grcenlerde akademik makale okudum, is hayatinda basarinin %85 inin sosyal beceriler oldugu iddia ediliyor, teknik bilgi sadece %15.

Ama burdaki esas nokta kendini gelistirmek, sen neysen o sun. Mulakkatta farkli davranmaya calismak genelde ters teper...
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullan覺c覺 avatar覺
Bg17

Kay覺t: 27 Oca 2012, 07:42

Mesaj berat23 » 16 Nis 2015, 23:01

bu sekt繹rden bir m羹hendis olarak baz覺 yorumlara kat覺lm覺yorum.

繹ncelikle ankarada ciddi bir savunma sanayisi var.sekt繹r羹n lokomotifleri o k羹癟羹msenen vak覺f kurumlar覺. ufak-orta 繹l癟ekli kobiler var. alt y羹klenicilik yapan k羹癟羹k 繹l癟ekli teknokent firmalar覺 var. bu s覺n覺falara girmeye 癟al覺an firmalar var vs. yani hepsi ayn覺 memuriyet vs. diye yaftalamak bence 癟ok yanl覺.

sekt繹r羹n abileri (-san) 癟ok b羹y羹k irketler(mesela aselsan). m羹hendis profilinin 癟ou excell m羹hendisi, yani memuriyet kavram覺 doru. 癟ounluu iyi eitimli ama bir noktada 癟al覺may覺 b覺rakm覺 kiiler. az ve 癟al覺an gurup ise 癟ou idealist, okuldan dereceyle mezun olmu, "atom m羹hendisi" tipler.

kobiler ise genelde bu kurumlara girmemi, girmeye namzet ama her artta bu kurumlara 癟amur atan tipler. bence senin a癟覺ndan en makul hedef buras覺. hem sekt繹re girer 癟evre-deneyim yapars覺n.

son s覺n覺f ise ostim-teknokent tayfas覺. b羹y羹k kurumlar覺n alt y羹kleniciliini yaparlar. maa ve kurumsall覺k bekleme. a癟覺k癟as覺 癟ok gelime olana覺 da bulamazs覺n.

bence ilk ite maa vs. d羹羹nme, gelecek d羹羹n. zaten kendin demisin baz覺 kurumlarda maas覺z 癟al覺覺r覺m diye, doru ama bence g繹z羹nde b羹y羹tme. g羹n gelir girersin sonra her g羹n istifa edeceim diye gezersin. bence ufak firmalar覺 kovala. ilgi alan覺n nedir bilmiyorum, okulda say覺l覺r覺z yard覺m etmek isterim.
Kullan覺c覺 avatar覺
berat23

Kay覺t: 05 Haz 2012, 11:07

Mesaj cance » 16 Nis 2015, 23:37

Bir insaat muhendisi olarak insaat sektorunde referansin cok onemli oldugunu soyleyebilirim :thumbup: Ozellikle yeni mezunlarda mezun oldugu okul ve referans en cok bakilan seyler. Ben de kendi ekibim icin eleman alimi yaptigim zaman ilk baktigim referansin olmasi. Bunu torpil olarak dusunmemek lazim, cunku bu kisiye alacaksin benim kuzenim cumlesinden daha onemlisi ben bu kisiyi taniyorum caliskan, ogrenmeye acik ve insan iliskileri iyi birisi demeleri.

Sosyal becerinin is hayatindaki basarinin buyuk kismini olusturduguna kesinlikle inaniyorum. Sonucta is yaparken kisilerle iletisim icindesiniz ve isini iyi yapanlar arasindaki ufak performans sonuclari disindaki en buyuk fark ikili iliskiler. Ikili iliskileri iyi olan insanlar hatalarini daha iyi ortebiliyor, bu da onlari sanki daha iyiymis gibi gosteriyor.

Ozellikle insaat sektorunde bence orta olcekli bir yerde ise baslamak cok daha iyi. Isin her turlu kademesinde bulunursun ve ise daha genis perspektifden bakmayi ogrenirsin. Cok buyuk projelerde genelde cok specific isler verilir, isin geri kalani hakkinde bir fikrin olmaz. Orta olcekli bir yerde isin her kismini gormek ve sonrasinda en cok neyi sevdiysen o konuda uzmanlasmak icin buyuk bir sirkete gecmek cok daha iyi olacaktir. Insaat sektorunde kurumsal firma bulmak nerdeyse imkansiz, sirketlerin buyuklukleri degisiyor sadece, yabanci bir sirkete girebilirsen cok rahat edersin :thumbup:
Kullan覺c覺 avatar覺
cance

Ya: 35
Kay覺t: 09 Ara 2010, 03:22

Mesaj ackrite » 16 Nis 2015, 23:58

Bende y羹ksek lisans yapm覺 Elektrik-Elektronik M羹hendisi olarak alt覺k覺rkbe 'in kayg覺lar覺n覺 yaam覺t覺m. Forum arkadalar覺m覺z覺n yorumlar覺n覺n bir癟ouna kat覺l覺yorum. Fakat yapabileceinizi d羹羹n羹yorsan覺z ve maddi sorununuz yoksa, -nacizane fikrim- kendi iinizi kurman覺z. lkemizde kendi iini kurman覺n sadece 癟ok para kazanmak ama癟l覺 olduu d羹羹n羹lse de kendiniz i癟in yapt覺覺n覺z ilerin verdii haz bambaka. Ben tecr羹be kazanmadan direk kendi irketimi kurdum, evet 癟ok kazanm覺yorum ama mutluyum. Sabah 7 de ie giderken s覺zlanan arkadalar覺n覺zdan olmaktansa 4 te kalk覺p kendi iiniz i癟in uraman覺n verdii huzur daha 繹nemli. Bunlar覺n yan覺 s覺ra sorumluluunuz(aile kurmam覺ken ) azken risk alman覺z daha kolay. Bu konu hakk覺nda 癟ok uzun yaz覺l覺r, o nedenle uzatm覺yorum.
Bir yerde 癟al覺acaksan覺z , 繹nemli olan firmalar deil. Sizin hayattan ne beklediiniz. ncelikle bence buna karar vermelisiniz. Yeteneklerinizi kullanabileceiniz, s羹rekli kendinizi gelitirebileceinizi inand覺覺n覺z sekt繹r ve firmalardan 癟al覺may覺 tercih edin. Meslek arkadalar覺mdan g繹rd羹羹m kadar覺yla en mutlu olanlar Telekom羹nikasyon sekt繹r羹nde 癟al覺anlar. Servis salay覺c覺 羹癟 b羹y羹k firman覺n(T. V.-A. ) yan覺 s覺ra huawei, Ericsson, alcatel-lucent gibi altyap覺 firmalar覺 var. Telekom羹nikasyon, s羹rekli yenilenen bir sekt繹r , bence bir arat覺r覺n derim.
Kullan覺c覺 avatar覺
ackrite

Kay覺t: 17 Eki 2012, 00:10

ncekiSonraki

D繹n TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 33 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners