TSF Sci-Fi / Hi-Tech

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Re: TSF Sci-Fi / Hi-Tech

Mesaj mlm » 04 Haz 2014, 18:14

asymptote yazdı:Dün Habertürk kanalında tarihin arka odası programına denk geldim, konu ilk başta çok ilginç göründü: gen analiziyle soy haritasının çıkarılmasından bahsediyorlardı. Sonra meseleyi Türkçülüğe getirdiler, yakın tarihi öğrenmeye çok da hevesli olmadığımdan ilgimi bir anda kaybettim. Ama programda bahsettikleri gen analiziyle soy geçmişinin incelenmesi meselesi aklıma takıldı:

"Genographic project" National Geographic'in 2005 yılında başlattığı bir proje. Proje kapsamında insanoğlunun tarih boyunca Orta Afrika'dan dünyaya ne şekilde yayıldığını belirlenmeye çalışılıyor. Şimdiye kadar 660 701 kişi projeye dahil olarak kendi soy geçmişleriyle ilgili bilgilere sahip olmuş. Bunun için DNA örneği göndermeniz gerekiyor kuşkusuz. 200 dolara aşağıdaki linkten bir Geno 2.0 - Genographic Project Participation and DNA Ancestry Kit satın alıyorsunuz:
http://shop.nationalgeographic.com/browse/productDetail.jsp?productId=2001246&gsk
Resim
Kit'in içinden çıkan çubuğu yanağınızın iç duvarına sürtüyorsunuz, DNA örnekleri alınmış oluyor. :) Sonra bunu paketin içine geri koyup belirtilen adrese yolluyorsunuz. Birkaç hafta sonra kutunun üzerindeki şifre ve kullanıcı bilgilerinizi girerek proje web sayfasından kendi gen haritanızı öğrenebiliyorsunuz. Sonuçlarda size sunulan bilgiler şunlar:
- Atalarınızın (anne ve babanızın yakın akrabalarının) 60-70 bin yıl önce Orta Afrika'dan dünyaya ne şekilde yayıldıkları, hangi bölgede ne kadar süreyle konakladıkları.
- Sahip olduğunuz genomun dünyanın çeşitli bölgeleriyle (afrika, kuzey avrupa, güneydoğu asya vs.) hangi oranda ilişkili olduğu.
- Hangi oranlarda Naenderthal ve Denisovan genlerine sahip olduğunuz..
Internet üzerinde paylaşılan örnek bir test sonucuna ait birkaç bilgi:
Paylaşan kişinin babasının heat map'i
Resim
By courtesy of ZephyrousMandaru

Paylaşan kişinin anasının heat map'i
Resim

Elemanın hominid geçmişi:
Resim

Proje websayfası:
https://genographic.nationalgeographic.com/
Bu testi yaptırdıktan sonra bir üst leveli daha varmış sanırım. Onunla da 20 kuşak geçmişinizin benzer ayrıntılı bilgilerine ulaşıyormuşsunuz. Bana ilk test kadar heyecan verici gelmedi.
Ha bu arada: aile içinde kardeşlerden birisinin yaptırması yeterli oluyor kuşkusuz.. ;)

Gönderecek misin?:)
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj asymptote » 04 Haz 2014, 18:46

Düşünmüyor değilim.. :)
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj cavro » 04 Haz 2014, 22:33

@asymptote
aklıma direk oktar babuna ve topladığı kanlar geldi :)
sorsak söyler mi acaba ülkenin geneli nereden gelmiş diye :)
Kullanıcı avatarı
cavro

Mesaj Erdem35 » 04 Haz 2014, 22:43

nereden geldiğimiz değil,nereye doğru gidiyoruz...
Ders Alınmazsa,Tarih Tekerrür Eder....!!
Kullanıcı avatarı
Erdem35

Mesaj asymptote » 04 Haz 2014, 23:27

Cavro, aynı şeyi ben de düşündüm, ama merakım korkuma galip gelmiştir her zaman. Bu sefer de öyle olursa şaşırmam.. :)

Erdem çok doğru söylersin lakin nereye gittiğimiz biraz da nereden geldiğimizi bilmemize bağlı olabilir mi sence?.. ;)
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Erdem35 » 04 Haz 2014, 23:38

asymptote yazdı:Cavro, aynı şeyi ben de düşündüm, ama merakım korkuma galip gelmiştir her zaman. Bu sefer de öyle olursa şaşırmam.. :)

Erdem çok doğru söylersin lakin nereye gittiğimiz biraz da nereden geldiğimizi bilmemize bağlı olabilir mi sence?.. ;)

doğru söylersin... bakalım nasıl evrileceğiz.....
Ders Alınmazsa,Tarih Tekerrür Eder....!!
Kullanıcı avatarı
Erdem35

Mesaj asymptote » 11 Kas 2014, 22:52

Şimdilik bu filmi sevebilme ihtimalimi seviyorum. Bakalım, filmi izledikten sonra ne düşüneceğim:
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Cct » 12 Kas 2014, 01:44

Interstellar bilimkurgu sinemasının kurallarını baştan yazmış gerçek bir şaheser.

Beğenmemek mümkün değil, etkisinden çıkmakta çok zor.

Ben şimdiye kadar hem duygulara hem zekaya bu denli hitap eden bir yapım izlememiştim. Özellikle sci-fi meraklıları için sarsıcı bir deneyim :super:

Kısacası faydalar faydasız, imkanlar imkansız :D
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

ÖncekiSonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 24 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners