TSF Sci-Fi / Hi-Tech

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Re: TSF Sci-Fi / Hi-Tech

Mesaj asymptote » 12 Oca 2014, 00:31

Miriel yazdı:kaynayıp aniden buharlaşır diyorum

ZubFB yazdı:Donardı

Yanıt: Her ikisi de.. Ama hangisi daha önce? Buna bir bakalım:

Bildiğiniz gibi saf bir maddenin faz değiştiren hal değişimleri (kaynama, yoğuşma, donma vs.) iki parametreye bağlıdır. Nedir peki bunlar? Sıcaklık ve basınç elbette. Sıcaklık ve basınç durumuna göre bir saf madde katı, sıvı, buhar fazlarında olabileceği gibi katı+sıvı, katı+buhar, sıvı+buhar, katı+sıvı+buhar(üçlü nokta) denge hallerinde de bulunabilir. Aşağıdaki grafik saf su için faz diyagramını veriyor: (yatay eksen sıcaklık, dikey eksen basınç değişkenleri)

Resim
Uzayda basınç mutlak sıfır kabul edilir, sıcaklık da yaklaşık 3 Kelvindir. Faz diyagramında bu nokta katı yani ice (buz) bölgesidir. Fakat burada normal atmosfer basıncında ve sıvı bölgesine karşılık gelen bir sıcaklıkta olan bir su kütlesinin katı fazına geçerken izlediği hal değişimi eğrisi (yolu) ne şekilde olmaktadır? Bu soruyu sormalıyız. Saf su için olan faz diyagramına tekrar bi göz atalım:

Resim
Atmosferdeki bir bardak suyun (1 noktası) uzaydaki hale (2 noktası) geçişi turuncu okları mı yoksa mavi okları izleyerek mi gerçekleşir? Sıcaklık farkı ne kadar yüksek olursa olsun bir sistemin termal dengeye ulaşması zaman alır. Dolayısıyla basınç düşüşü etkisini çok daha hızlı hissettirecektir ve hal değişiminin izlediği yol turuncu oklarla gösterildiği şekilde olacaktır. Bu da suyun önce hızlı bir şekilde buhar fazına geçeceği ve buhar fazındaki suyun daha sonra aniden katılaşacağı (süblimleşeceği) anlamına gelmektedir.

Ekstrem bir koşul olarak suyun buhar fazından önce katı fazına geçmesi, sonra katı fazından buhar fazına süblimleşmesi ve sonra tekrar buhar fazından katı fazına geçmesi (desublimation) de mümkündür. Nasıl mı? Şekilde şekile soktuğumuz faz diyagramına bir kez daha bakalım:

Resim
Burada görüldüğü gibi su çok yüksek bir basınçta (örneğin suyun kritik noktasına karşılık gelen 22 mega pascal basınçta) yaklaşık eksi 2 derecede sıvı fazındadır (1 noktası). Bu sıcaklık ve basınçtaki suyu aniden uzay ortamıyla buluşturursak 3 defa faz değişimine uğrar. Bu sefer beyaz davşanı değil de kırmızı okları takip edelim ve bizi hangi aşamalardan geçireceğine bir bakalım:

Sırayla;
1- Sıvı fazından katı fazına bir hal değişimi gerçekleşir
2- Katı fazından buhar fazına süblimleşme gerçekleşir
3- Buhar fazından tekrar katı fazına süblimleşir (desublimation-bunun için türkçe bir ifade yok ne yazık ki..)
Bütün bunlar o kadar hızlı gerçekleşir ki gerçekte hiçbir şey fark edemeyiz. Sonunda göreceğimiz havada asılı buz kristalleri olacaktır..

Tuhaf değil mi? Şu evrende ne tuhaflıklar var...
Arkadaşlar bu soruyu bir yerden aşırdığımı itiraf etmeliyim. :) Benim burada anlattığımdan çok daha açıklayıcı ve ayrıntılı (ama ingilizce) bir anlatım için aşağıdaki linke click yapabilirsiniz: ;)
https://medium.com/p/92a98a3f3a37
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Miriel » 12 Oca 2014, 00:45

Ağabey tam YGS sorusu :D yanıltıcı ve düşündürücü :thumbup: , eski sayısalcılardan biri olarak ilk aşamayı bilmeme sevindim :) ama devamını düşünmemiştim açıkçası.

Link için teşekkürler, biraz fizik tekrar ettirdi biraz da İngilizce çalıştırdı. :)
NOBLESSE OBLIGE!
Kullanıcı avatarı
Miriel

Mesaj asymptote » 12 Oca 2014, 00:52

Zihni zorlamak iyidir Miriel.. İlk aşamayı bildiğin için doğru cevap verdiğini kabul ediyorum, zira sonraki aşamalar biraz YGS üstü.. ;)
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Miriel » 12 Oca 2014, 00:59

asymptote yazdı:Zihni zorlamak iyidir Miriel.. İlk aşamayı bildiğin için doğru cevap verdiğini kabul ediyorum, zira sonraki aşamalar biraz YGS üstü.. ;)

Neden bilmiyorum direk tek aşama düşündüm sonrasını düşünseydim bilebilirdim. :) Bu grafikler YGS de gösteriliyor, tabii bu kadar değil sadece hangi bölgede hangi fazda olduğunu öğretiyorlar.

Ilk aşamadaki(YGS) feni ne kadar seviyorsam ikinci aşamayı(LYS) bir o kadar sevmiyorum. :) Hala kendimi çözebilmiş değilim. :(

Bu arada desüblimleşme diye bir terim var diye biliyorum, dershanede geçmişti.
NOBLESSE OBLIGE!
Kullanıcı avatarı
Miriel

Mesaj asymptote » 12 Oca 2014, 01:11

Miriel yazdı:Bu arada desüblimleşme diye bir terim var diye biliyorum, dershanede geçmişti.

Bizim zamanımızda yoktu, yeni uydurmuşlar.. :lol:

Böyle teknik terimler affedilebilir ancak dilimizde yerleşik bir karşılığı olan ifadeler için de her gün yeni bazı kelimeler uyduruyoruz. Jöntürk'lerden bu yana ne değişmiş diye sorarsan: Hiç bir şey!..
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Miriel » 12 Oca 2014, 01:28

asymptote yazdı:
Miriel yazdı:Bu arada desüblimleşme diye bir terim var diye biliyorum, dershanede geçmişti.

Bizim zamanımızda yoktu, yeni uydurmuşlar.. :lol:

Böyle teknik terimler affedilebilir ancak dilimizde yerleşik bir karşılığı olan ifadeler için de her gün yeni bazı kelimeler uyduruyoruz. Jöntürk'lerden bu yana ne değişmiş diye sorarsan: Hiç bir şey!..

Hocanın sınıfta desübliminayşın dediğini düşünemiyorum. :lol:
NOBLESSE OBLIGE!
Kullanıcı avatarı
Miriel

Mesaj serdarfb » 12 Oca 2014, 01:44

İşin yoksa al eline bir bardak suyu çık şimdi uzaya... :( Benim de işim zor be.. :evil:
Kullanıcı avatarı
serdarfb

Mesaj asymptote » 12 Oca 2014, 01:52

SerdarFB yazdı:İşin yoksa al eline bir bardak suyu çık şimdi uzaya... :( Benim de işim zor be.. :evil:

Bir bahaneyle Erdem'i yollarsın uzaya. Elinde bir bardak rakı olur illa ki. Ha rakı ha su, fark etmez.. ;)
Kullanıcı avatarı
asymptote

ÖncekiSonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 40 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners