TSF : A Space Odyssey Uzay Kozmoloji Konuları

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

TSF : A Space Odyssey Uzay Kozmoloji Konuları

Mesaj fbolukbas » 16 Ara 2012, 23:25

Başlığa ismini Kubrick ustaya ithafen veriyoruz.
Ruz :)derken Sevgili Asymptote ile bir forumda sohbet ederken Astronomi,uzay,kozmoloji merakımız orataya çıktı.
Böyle bir başlık açıp Uzayla ilgili ne varsa konuşalım istedik. Konuyu açma şerefini o bana bıraktı, ben ona :) En son ben açağımı söyledim ama gecikti. Tembellikler, yıl sonu, işler - güçler derken Bir de 21'inde kıyamet kopacak ya :) bu başlığı borçlu gitmek istemedim.
Neyse başlığa dönersek bu konu öyle bir konu ki,matematikten fiziğe, felsefye, hatta ilahiyata kadar giden bir yelpaze.
Evrende yanlızmıyız?, Büyük patlama bir gerçekmi?, Karadelik herşeyi yutuyo da sonra napıyo? Güneş olmasa üşürmüydük? Pulsar sadece bi saat markasımı? Milyonlarca soru var, milyonlarca da bilinmeyen.

Biz sadece meraklılar olarak bildiklerimizi paylaşalım, bilmediklerimizi öğrenelim peşindeyiz.
O kadar enteresan şeyler varki sohbet ettikçe ortaya çıkacaktır, keyifle takip edilecek bir başlık olur umarım deyip sözü Asymptote ve sizlere bırakayım.
Kullanıcı avatarı
fbolukbas

Re: TSF : A Space Odyssey Uzay Kozmoloji Konuları

Mesaj fbolukbas » 16 Ara 2012, 23:52

Güneş sistemimizle başlayabiliriz. 9 Gezen ve yıldızmız güneşten oluşan bir sistem.
2006 yılıında Uluslararası Astronomi Birliği gerekli şartları sağlamadığı gerekcesiyle Plüton'un gezegen ünvanını alarak
cüce gezegen olarak tanımladı ve böyle güneş sistemimizde resmen 8 gezegene düştük :)
Vakit buldukça bu gezegenler hakkında temel bilgiler ve enteresan özelliklerini derlemeye çalışırız.

Resim
Kullanıcı avatarı
fbolukbas

Mesaj drk » 16 Ara 2012, 23:59

Sıkı takipçisi olacağım bu başlığın :champ:
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj fbolukbas » 17 Ara 2012, 00:07

Drk yazdı:Sıkı takipçisi olacağım bu başlığın :champ:

Drk :champ:
sohbet ilerledikçe, magnetarlar, pulsarlar,karadelikler,nötron yıldzları gibi aklın sınırlarını zorlayacak
konular daha da keyifli olacaktır. İnsanın ne kadar küçük ve aciz olduğunu hissedeceğiz.
Kullanıcı avatarı
fbolukbas

Mesaj mrbars » 17 Ara 2012, 00:19

güzel konu :champ: :champ:
Kullanıcı avatarı
mrbars

Mesaj asymptote » 17 Ara 2012, 00:34

Teşekkürler sevgili fbolukbas :thumbup: Bu konuyu açma şerefi sana ait olmalıydı, 21 Aralık'tan önce açmış olmana sevindim.. ;) Şaka bir yana konuşulacak o kadar konu var ki nereden ve nasıl başlamak gerekir kestiremiyor insan. Aslında konu başlıklarını listeleyip öyle başlamalı, çünkü anlatırken ve konuşurken kaybolma ya da şeyleri tekrarlama riski var.. Bu arada içimizde teorik fizikçiler, astrofizikçiler var ise onlardan akademik düzeyde katılım bekliyoruz, ayrıca bizim yanıldığımız ve yanlış bildiğimiz konularda da bizleri düzeltmelerini kendilerinden rica ediyoruz.

Sevgili ferhat ağabeyimin de ifade ettiği gibi bu konuları konuşmak ve öğrenmek ilk başlarda kendimizi aciz hissetmemize ve geçici bir deprasyon yaşamamıza neden olabilir :) Bu yüzden aşırı doz yapmadan, yavaş bir şekilde ilerlemenin daha uygun olacağını düşünüyorum. Ben kendimce konu başlıkları hazırlayıp buraya eklerim, sonra ilgi duyan arkadaşlarımızın da katkılarıyla konuyu hep birlikte sürükleriz diye düşünüyorum.. Bu arada:
fbolukbas yazdı:2006 yılıında Uluslararası Astronomi Birliği gerekli şartları sağlamadığı gerekcesiyle Plüton'un gezegen ünvanını alarak
cüce gezegen olarak tanımladı ve böyle güneş sistemimizde resmen 8 gezegene düştük :)

Buna çok üzülmüştüm, neyse ki tek üzülen kişinin ben olmadığını öğrenerek biraz teskin olmuştum:
Resim
Bu T-shirt'lerden bulursam almayı düşünüyorum ileride: :)
Resim
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj herofb » 17 Ara 2012, 00:47

Çok sevdiğim konular hazır 21 aralık yaklaşmışken verin gazı gençler :chmap:

Maalesef paylaşımda bulunacak kadar bilgim yok ama heyecanla takipçisi olacağım :champ:
Kullanıcı avatarı
herofb

Mesaj properica » 17 Ara 2012, 02:04

fbolukbas, asymptote :thumbup:
Makro alemlerin mikro alemlere ne kadar benzediğini farkettiğimde aradaki bizlerin ne boş işlerle uğraştığımıza yakinen kanaat getirerek bir takım şeyleri oluruna bırakmayı o zamandan sonra daha rahat başarabilir oldum.. Takipteyim dostlar.
::so much to do, so little time::
Kullanıcı avatarı
properica

Sonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners